Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 100 участници в 26-тото издание на "Фолклорен венец Божура"

архив
Снимка: Община Средец

Над 100 участници на възраст от 4 до 19 години са се записали до момента за участие в националния Странджанско-тракийски събор "Фолклорен венец Божура". Той ще се проведе на 26-и и на 27-и май в народно читалище "Пробуда 1897" и в местността "Божура", съобщи Лазар Налбантов от Организационния му комитет :

"Най - многобройни са участниците от Бургаско, но имаме и деца от Варна, Котел, Ямболския край, от Пловдив и др. повече са изпълнителите, а от инструменталистите се представят основно гайдари. За съжаление няма млади тамбуристи, кавалджии, гъдулари също няма. Може би така се получава, защото това са по - трудни инструменти и трябва по - дълга подготовка. "    

Гала-концертът ще е във втория ден на 27-и май, неделя, от 10 часа в местността "Божура". В него ще участват и солистката на "Филип Кутев" - Радостина Йовкова, Яна Иванова, Ирена Станкова, Калинка Вълчева. За първи път на сцената на събора ще се изяви и състав от турския град Визе, който е побратимен със Средец. БНР – Бургас е медиен партньор на музикалното събитие и ще излъчва пряко в дните на провеждането му.

повече може да чуете в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът „АртЕмона“ започва днес в с. Емона

Фестивалът „АртЕмона“ в с. Емона, община Несебър, отбелязва 15-ото си издание с концерти, кино, изложби, детски пленер и благотворителни инициативи. Събитието обединява местната общност и приятели на селото и продължава от 14 до 27 август. Акценти от програмата 14 август 20:00 ч. концерт на Самуел Соломон (китара) и Антоний Мадев (пиано)...

публикувано на 14.08.25 в 18:00

"Аида" на сцената на Бегликташ тази събота

Една от най-впечатляващите постановки на Държавна опера – Бургас – „Аида“ от Джузепе Верди ще бъде представена на 16 август, събота на сцената на тракийския мегалитен комплекс Бегликташ. Режисьорската версия е на доц. д-р Александър Текелиев, диригент е Григор Паликаров, хореографията е на Хикмет Мехмедов.  Събитието е четвъртото от програмата на..

публикувано на 14.08.25 в 17:00

Литературен подкаст представи новата стихосбирка на Диана Саватева в Бургас

В истински поетичен празник се превърна представянето на четвъртата стихосбирка на Диана Саватева "Трилистна детелина" в двора на експоцентър „Флора“ снощи.  Замисленото като литературен подкаст събитие с поетично-танцов спектакъл постави нов еталон за творчески представяния. Премиерата на двуезичната стихосбирка бе посветена на кратките лирични..

обновено на 14.08.25 в 16:50

Хвърчащите млади поети на Бургас с премиера на фестивала "С книга на плажа"

Нова книга представя талантливата млада поетична генерация на Бургас.  В рамките на летните празници на книгата „С книга на плажа“ в Бургас на 15 август от 11 часа пред Флората ще бъде представена нова книга – „Микробезкрайности“, сборник с лирически миниатюри. Автори са най-младите поети на Бургас, известни като Хвърчащите, участници в Клуб по..

публикувано на 14.08.25 в 18:00

До събота може да се види изложбата с 49 творби от колекцията на Вълко Червенков

Изложбата „Една непозната колекция“ представя за пръв път пред публика 49 произведения, съхранявани десетилетия в държавната резиденция на Вълко Червенков. Културният център „Морско казино“ е домакин до 16 август. Сбирката е дарена на Националната художествена академия от „Дънди Прешъс Металс Челопеч“. Тя обединява пейзажи, портрети, исторически..

публикувано на 14.08.25 в 16:00

Отменят рождения ден на о-в „Св. Анастасия“ заради силен вятър

Рожденият ден на остров „Света Анастасия“, планиран за 15 и 16 август, е отменен заради силен вятър и високо вълнение, информират от Община Бургас. В посочения период няма да се изпълняват курсове с корабите „Бургус“ и „Анастасия“, а обявената празнична програма няма да се проведе. Планираните акценти включваха изложби, концерти, плувен маратон..

публикувано на 14.08.25 в 12:00

Празникът на Несебър започва още днес с концерт на Силвия Кацарова

Несебър отбелязва празника на града по Голяма Богородица с богослужения, литийно шествие и концерти на открити сцени в града. Програмата започва днес и продължава утре. Днес, 14 август, акцентите включват откриване на изложбата „Несебър през детските очи“ в градската галерия „Радослав Ралев“ от 18:00 ч. В храм „Успение Богородично“ от 18:00 ч. е..

публикувано на 14.08.25 в 11:30