Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Училища от старо време" представяме ОУ " Христо Ботев" в Зидарово

ОУ „ Христо Ботев“ в созополското село Зидарово тази година отбелязва 160 години от създаването си. Първите сведения за обучение на ученици в селото са от 1857 г. В килията на северозападната част на църковния двор, свещеникът Баню Желев учи децата на църковно славянски език, обясни преподавателят по история и география в училище „Христо Ботев“ Илияна Янакиева. „През 1875 г. се строи втора стая, а учител е Кир Николаки от Созопол. Учениците тогава са били само 10 и са учили до четвърто отделение. Майстор Павел от Велико Търново построява новото училище, близо до църквата и киносалона, който вече не функционира. По това време в училището е работил и Антон Страшимиров. Строителството на сегашната сграда е започнало през 1938 г. -1939 г.“, разказа тя.

Въпреки, че училището в село Зидарово е на 160 години, неговите ученици днес учат в една обновена и ремонтирана сграда. В нея се изучават 140 ученици като има и деца от други населени места, обясни директорът на учебното заведение Александър Иванов. „Около 36 деца всеки ден пристигат от село Габър с транспорт, осигурен от Община Созопол. За всички деца са осигурени безплатна закуска и обяд“, поясни той.

Характерно за учебното заведение е, че събира деца от различни етноси. „Всички деца са много задружни и имат уважение към училището като институция. Участваме в проект за междуетнически диалог и толерантност  „Амалипе“. Чрез програмата се опитваме да преодолеем разликата в  успеваемостта на децата от различните етноси, защото всяко дете заслужава хубаво бъдеще", обясни директорът.

Стамена Джамбазова е пример за онези хора, които се връщат по родните си места и остават там. Тя получава началното си образование в училище „Христо Ботев“ в село Зидарово, а в момента е преподавател там по Български език и литература. „Разликата с преди е, че тогава класовете бяха по-големи – бяхме 28 деца, а сега са около 20. Базата ни беше доста стара, нямахме такива придобивки като сега“, посочи тя. Много от децата, след като завършат училището в Зидарово се насочват към това в Созопол. Една от причините за това е транспортът.  „Транспортът е скъп. Картата Бургас – Зидарово е около 130 лв. Част от автобусите вече ги няма и придвижването става трудно. Предпочитат да учат за професия, на която да разчитат в бъдеще. Хубавото при тези общности е, че те са близки със семействата си. По-сплотени са и по-задружни. Има приемственост между поколенията“, обясни учителката.

Въпреки че на много места в страната селата обезлюдяват, то Зидарово не е от тях. Училище „Христо Ботев“ ще продължи да се развива и да дава знания на бъдещите поколения. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 14.02.25 в 12:25

Ирина Флорин с концерт в Бургас за Деня на влюбените

Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...

публикувано на 14.02.25 в 10:30

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 14.02.25 в 09:30