Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 100 археолози участват в най - висшия си форум, който се провежда в Бургас

Наситената програма на форума включва представяне на миналогодишните изследвания на праисторически, антични, тракийски и средновековни обекти в цялата страна, съобщи доц. Людмил Вагалински, директор на Нац. Археологически институт при БАН. Той посочи като един от най - значимите за 2017 г. подводния проект, който проучи останките на 68 потънали кораба на дъното на Черно море.

„ С този проект подводната ни археология получи тласък, от който се нуждаеше. В момента благодарение на него се пренаписва световната история на корабоплаването. Black Sea Map ни постави на световната карта за подводни проучвания“.

Зам. министърът на културата Амелия Гешева поздрави археолозите по повод най – значимия им форум и заяви, че през 2017 г. повече общини са подпомагали финансово разкопките на важни археологически обекти по места:

„ Надявам се тази практика да бъде продължена и през тази година. Правителството отпусна за 2018 г. с 500 000 лева повече за археология, така че вярвам, че предстои един изключително успешен сезон с много добри резултати.“

В програмата на тазгодишната археологическа конференция е поставен и акцент на региона. Днес се представят проучванията извършени на Акве Калиде, Русокастро, Деултум, местността Месарите край Созопол, Козарева могила край Поморие и др., съобщи директорът на Бургаския исторически музей Милен Николов.

В края на днешния ден предстои откриването на изложбата "Скритите тайни на Черно море", която представя любопитни артефакти от морската ни история и 3D макети на потънали кораби, открити при последните проучвания на морското дъно.  

повече може да чуете в звуковия файл:
Проф. д-р Анелия Божкова получи „Златен грифон“- изображение на грифон с огърлие за цялостен принос в археологическата наука. Наградата й връчи зам. министърът на културата Амелия Гешева по време на 57 Национална археологическа конференция, която се провежда в Бургас. Проф. Божкова е отличена за работата си вече 30 години на редица обекти, сред които Копривлен, Малко Тръново Чирпанско, Симеоновград, Харманли и некропола в Месамбрия.

Отличия за работата си през миналата година получиха и трима археолози от региона: доц. Кръстина Панайотова за разкопките си на Аполония, гл. ас. Калин Димитров, директор на Центъра по подводна археология за проекта Бляк Сий Мап и Стефан Бакърджиев, директор на Историческия музей в Ямбол за проучванията на Кабиле.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Представят в Бургас книга за големия писател Константин Петканов

Ценен ръкопис  ще се срещне с читателите 70 години  след създаването си. Книгата на Димитър Петканов „Книга за моя брат – писателя Константин Петканов. Разговори“ ще бъде представена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека днес в 18.30 часа. Две десетилетия след бума на явлението „текстове от чекмеджето“ от 90-те години на ХХ век имаме шанс да го..

публикувано на 12.02.25 в 14:40

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Човешки истории и любов се преплитат в дебютната книга на Добрина Костадинова

Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Песен по стихове на Петя Дубарова представя бургаската група “Прегърнат облак”

Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..

публикувано на 11.02.25 в 14:30

Избраха Бургас за част от снимките на „Сериалът“

Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас.  Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..

обновено на 11.02.25 в 13:36

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 10.02.25 в 15:42
Св. Харалампий върху икона във врачански храм

Православната църква почита паметта на свети Харалампий Чудотворец

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..

публикувано на 10.02.25 в 08:17