На 10-ти юни ще бъдат отличени победителите в националния конкурс за рисунка и разказ“ Другарски истории“. В него се включиха деца от 5 до 14 години от цялата страна, а едно от условията бе, малките творци да опишат или нарисуват история, свързана с дете от друг етнос или националност, каза един от организаторите Мирела Караджова .
Конкурсът се провежда по инициатива на Let’s humanize и Мулти-Култи Колектив, като целта е да се покаже на света на възрастните, че в детското сърце няма място за расизъм и ксенофобия. Провокацията бе насочена към всички деца, живеещи на територията на България, независимо от статута им на пребиваване. Това позволи на деца -бежанци да разкажат своите вълнуващи истории от живота в лагера. Рисунките и историите илюстрират ситуации от реалния живот и са пример за това как на такава крехка възраст децата вече са осъзнали красотата и магията на човешките взаимоотношения между различните хора. Има истории за приятелството, подкрепата и безгрижните игри между българчета, ромчета, арменчета, турчета, иракчанчета, сирийчета, виетнамчета, ямайкчета, русначета, африканчета. За най-затрогващите ще има награди, а организаторите планират да оформят и дигитална книжка на български и на английски език, която да се разпространява безплатно.Тя ще бъде показана и на предстоящ фестивал в София.
Част от "Другарски истории":
Петя Димитрова (7г.) от Русе :
„Едно от любимите ми места е залата по балет. Там се срещнах с талантливи и добри момичета от турски, руски, арменски и индийски произход, с които станахме приятелки.“.
Асма Дахам (9 г.) от Ирак
„През пролетта в лагера имахме часове по градинарство и засадихме цветя. Всеки ден ги поливахме и гледахме как растат.“
Алеко Богданов (11 г.) от София споделя приключенията си със свои приятели от Ямайка: „Те са много забавни - постоянно се смеят, правят музика и танцуват. Все едно бях с мои приятели, а Уебстър беше на възрастта на дядо ми!“.
Александра Цветкова (10 г.) от Плевен в рисунката си показва своето послание: „Децата нямат цветове! Дали са бели, черни или жълти- това е без значение, когато усещаш, че насреща имаш своя сродна душа, с която можеш да споделяш и добрите, и лошите моменти!“, а Мария Замфирова от Вършец, която е член на училищен доброволчески клуб „Добротворци“, е посланик на идеята, че „Различията ни обединяват“. Бургаското участие в конкурса е в лицето на Жара Чакърова. Тя разказва впечатленията си от Международния ден на Африка, честван в Бургас преди 2 седмици. Самира Сфук (8 г.) от Сирия с радост си спомня: „Много обичам рождени дни. Има торта, музика и балони. Всички са весели и красиви. Един от рождените дни, които ще запомня беше на нашата учителка Мария в лагера. Имаше бонбони и рисувахме.“, а Мартин Генчев (11 г.) от Тетевен описва една среща, която се превръща в безценно другарство: „Срещата ми с Бисер е история за вяра и толерантност- началото на всяко приятелство.“
Всички истории са на страницата на Let’s humanize, за тях може да се гласува на https://www.facebook.com/pg/letshumanize/photos/?tab=album&album_id=1889838071060645 . Крайният срок е до 9 юни.
Повече в звуковия файл:
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
В Деня на влюбените и виното – 14 февруари, Държавна опера – Бургас е подготвила изискан музикален подарък за своите почитатели. Концертът "Едит Пиаф – песента на любовта", който ще бъде във фоайето на Операта – точно на Свети Валентин от 19 часа. Музиката на най-известната шансонетка ще бъде представена от двете солистки на Държавна опера Бургас –..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София. "На острова имаше трудни моменти,..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК...
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие..