На 10-ти юни ще бъдат отличени победителите в националния конкурс за рисунка и разказ“ Другарски истории“. В него се включиха деца от 5 до 14 години от цялата страна, а едно от условията бе, малките творци да опишат или нарисуват история, свързана с дете от друг етнос или националност, каза един от организаторите Мирела Караджова .
Конкурсът се провежда по инициатива на Let’s humanize и Мулти-Култи Колектив, като целта е да се покаже на света на възрастните, че в детското сърце няма място за расизъм и ксенофобия. Провокацията бе насочена към всички деца, живеещи на територията на България, независимо от статута им на пребиваване. Това позволи на деца -бежанци да разкажат своите вълнуващи истории от живота в лагера. Рисунките и историите илюстрират ситуации от реалния живот и са пример за това как на такава крехка възраст децата вече са осъзнали красотата и магията на човешките взаимоотношения между различните хора. Има истории за приятелството, подкрепата и безгрижните игри между българчета, ромчета, арменчета, турчета, иракчанчета, сирийчета, виетнамчета, ямайкчета, русначета, африканчета. За най-затрогващите ще има награди, а организаторите планират да оформят и дигитална книжка на български и на английски език, която да се разпространява безплатно.Тя ще бъде показана и на предстоящ фестивал в София.
Част от "Другарски истории":
Петя Димитрова (7г.) от Русе :
„Едно от любимите ми места е залата по балет. Там се срещнах с талантливи и добри момичета от турски, руски, арменски и индийски произход, с които станахме приятелки.“.
Асма Дахам (9 г.) от Ирак
„През пролетта в лагера имахме часове по градинарство и засадихме цветя. Всеки ден ги поливахме и гледахме как растат.“
Алеко Богданов (11 г.) от София споделя приключенията си със свои приятели от Ямайка: „Те са много забавни - постоянно се смеят, правят музика и танцуват. Все едно бях с мои приятели, а Уебстър беше на възрастта на дядо ми!“.
Александра Цветкова (10 г.) от Плевен в рисунката си показва своето послание: „Децата нямат цветове! Дали са бели, черни или жълти- това е без значение, когато усещаш, че насреща имаш своя сродна душа, с която можеш да споделяш и добрите, и лошите моменти!“, а Мария Замфирова от Вършец, която е член на училищен доброволчески клуб „Добротворци“, е посланик на идеята, че „Различията ни обединяват“. Бургаското участие в конкурса е в лицето на Жара Чакърова. Тя разказва впечатленията си от Международния ден на Африка, честван в Бургас преди 2 седмици. Самира Сфук (8 г.) от Сирия с радост си спомня: „Много обичам рождени дни. Има торта, музика и балони. Всички са весели и красиви. Един от рождените дни, които ще запомня беше на нашата учителка Мария в лагера. Имаше бонбони и рисувахме.“, а Мартин Генчев (11 г.) от Тетевен описва една среща, която се превръща в безценно другарство: „Срещата ми с Бисер е история за вяра и толерантност- началото на всяко приятелство.“
Всички истории са на страницата на Let’s humanize, за тях може да се гласува на https://www.facebook.com/pg/letshumanize/photos/?tab=album&album_id=1889838071060645 . Крайният срок е до 9 юни.
Повече в звуковия файл:
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..