Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издигат паметник на проф. Божидар Димитров в с.Искра

| обновено на 02.07.18 в 09:05

Паметник на проф. Божидар Димитров искат да издигнат жители на карнобатското село Искра. Преди 2 години с негова подкрепа  в селото започна укрепването и реставрацията на храм“ Св.Св.Кирил и Методий“, който е паметник на културата.

Обновената и възкресена църква беше открита на 24-май тази година, а проф. Димитров дари на храма частица от Светия кръст и икона на „Хан Тервел“ . Проектът за възстановяването и получи европейско финансиране и беше изготвен от строителния предприемач Турхут Исмаил. Реализирането му, обаче, беше осъществено с помощта и съдействието на проф. Димитров, припомня Турхут Исмаил :
"Направи невъзможното нещата да се случат.Дари много неща, освен частицата, още в началото дари икони. Най-важното -дари една енергия и благодарение на нея се случиха нещата.
Никога няма да забравим приноса му за възстановяването на тази 150 годишна черква".

Проф. Божидар Димитров  почина снощи  внезапно на 72 години в София.  Той бе една от най-ярките и колоритни обществени личности, радетел на опазването на културното ни наследство. Човекът, който бе приел за своя мисия отстояването на българския дух и памет. Години наред проф. Димитров бе начело  Националния исторически музей. Той  бе общински съветник, депутат, министър без портфейл в първото правителство на ГЕРБ, телевизионен водещ. Професорът неуморимо работеше да бъдат опазени културните паметници в страна и конкретно в Бургаска област. Заради дейността си бе почетен гражданин на Бургас, родния Созопол и Царево. На Божидар Димитров бе кръстен залив в Антарктида.

На своята Фейсбук страница премиерът Бойко Борисов изрази съболезнования към близките и семейството на Божидар Димитров  и написа :

Почивай в мир, приятелю! 

Кметът Димитър Николов изказа своите искрени съболезнования:

"Българската наука загуби уникален ум, а Бургас един от най-силните си застъпници. Аз загубих приятел. Божидар Димитров безспорно е една от големите фигури на българското съвремие и липсата му дълго ще тежи. Но след него остава много: написани книги, построени и възстановени църкви и паметници, не на последно място - приповдигнатото самочувствие на българина, че сме народ с история, но и с бъдеще. Бургас и всички околни градове от нашата област дължим специална благодарност за усилията и енергията, с които професор Димитров последователно работи за развитието на така наречения културно-исторически туризъм. С негова помощ станахме много по-интересни за нашите гости и по-разпознаваеми на туристическия пазар.

Божидар Димитров беше вярващ човек. И направи така, че в Бургас да се съхраняват частица от Христовия кръст и част от мощите на нашия градски закрилник свети Николай.

Сбогом, професоре, ще ни липсваш, но много хора в Бургас винаги ще те помнят с добро!", каза кметът Николов.

Поклон пред паметта му.

Повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фондация "Димитър Еленов" се включва във фестивала "Арт поток" в Царево

За първа година фондация "Димитър Еленов" е част от фестивала на изкуствата "Арт поток". Розита Еленова и хореографът Марлена Тодорова се включват в два поредни дни днес и утре. Еленова разказа: "Ще представим част от нашата специфика-работата с младежи, с тинейджъри, които да могат да се качат на сцената, да покажат своите умения. Ще направим..

обновено на 25.07.25 в 15:05

Здрава Каменова гостува в Царево с „Жена на море“

Актрисата Здрава Каменова гостува тази събота в Царево с най-новото си стенд ъп шоу „Жена на море“. Това е четвъртата част след „Жена и половина“, Клас стани клас мирно“ и „Да оцелееш по Коледа".  Комедийният проект представя по забавен начин как се събират двайсет куфара, кану и диван плюс едно семейство в мини кола. Какви редки видове туристи..

публикувано на 25.07.25 в 13:00

Композиторът Иван Кръстев: Песента "Докога" е една човешка изповед

Иван Кръстев композира и симфонична музика. Зад гърба си има две опери – детската „Ани в царството на цветята“ и „Хористката“, чието либрето е написано от самия Парашкев Хаджиев.

публикувано на 25.07.25 в 12:34

Започна тридневният "Село Баня фест“ (ОБНОВЕНА)

За трета поредна година се провежда „Село Баня фест“. От 25 до 27юли едноименното несебърско село става притегателен център за кино, музика, цирк, работилници и базари.Тридневният форум е по инициатива на местните културни дейци. Провежда се с подкрепата на Община Несебър.  Изключително богата програма съпътства дните на феста. Ще има работилница по..

публикувано на 25.07.25 в 08:30

Филмът "Роден в Бургас" разказва за твореца Руси Стоянов

Документалният филм „Роден в Бургас“, посветен на бургаския творец Руси Стоянов,  ще бъде представен на 30 юли  в двора на галерия „Георги Баев“ .  Прожекцията е от 20:30 часа. Руси Стоянов е наричан „Бургаския Леонардо“ заради смелостта си да твори с широк размах, а идеите му често изпреварват времето, в което е роден. Проектите му са свързани с..

публикувано на 24.07.25 в 18:30

Среща с фантастичния свят на Мартин Колев

Писателят Мартин Колев представя в Бургас популярната поредица „Софийски магьосници“ и новия си сборник с разкази „Рижият котарак“. Събитието е част от програмата на ежегодния уъркшоп по творческо писане, провеждан към Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“.  Мартин Колев ще бъде лектор в уъркшопа.   "По принцип дисциплината "творческо..

публикувано на 24.07.25 в 10:59