Влажното и неустойчиво време това лято увеличаа чуствително популацията на комари и кърлежи. Това е една от причините да зачестяват сигналите от граждани в Дезинфекционната станция в Бургас. Третирането срещу насекомите продължава, както и се спазва графика, твърдят оттам.
Основно сигналите на граждани, постъпили на дежурния телефон на Дезинфекционната станция са били от кварталите "Възраждане", "Меден рудник" и от Приморския парк, каза Нели Бойчева, управител на станцията. Проблемът с комарите това лято е, че популацията им се увеличава заради благоприятните за тях влажни условия:
„Въпреки променливото време, ние успяхме в края на миналата седмица да извършим планираната въздушна обработка срещу ларвите на комарите. Обхванахме обходния канал и крайбрежните зони на Атанасовското езеро, на Вая, в посока кварталите „Лозово“, „Горно Езерово“, „Долно Езерово“, „Комлушка низина“. Успяхме да третираме и зоните в Крайморие и Сарафово. Пъскането се провежда между 00:00 часа и 04:30 часа. Високите температури след дъждовете разбира се, влияят върху каламитета на комарите. Заради влагата предстои да изготвим до края на месеца и нов график за август“
Ако се пропусне да се извършат обработки срещу комарите, заради дъжда, това се прави в първото подходящо време. С третирането срещу кърлежи въпросът стои по същия начин, посочи още Бойчева:
„Различни по естество са сигналите, които получаваме, от Възраждане има много сигнали, от Меден рудник. Има и много сигнали за бълхи, както и за бялата американска пеперуда, която изяжда листната маса на дърветата, създава проблеми на гражданите, защото падат върху различни обекти, влизат по балконите и в домовете им. Това налага пръскане срещу този вредите, за да спрем развитието на ларвите.“
С топъл и студен аерозол ще се обработват следващия месец парковете и градините в Бургас, уточни още Нели Бойчева.
Чуйте повече в звуковия файл:
60000 къса или 3000 кутии контрабандни цигари откриха митническите служители на пункт Лесово при проверка на товарен автомобил. Той е превозвал мебели от Турция за Франция. Цигарите са били укрити в кухините на тапицирани матраци. Водачът е турски гражданин е превозвал по документи транзитно мебели от Турция за Франция през България. При проверка със..
Кръстовището на улиците „Цар Калоян“ и „Пробуда" в Бургас ще бъде затворено в понеделник. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекалната канализация. Затова от 09:00 часа на 03.02.2024г. се въвежда временна организация на движението, която ще трае 2 дена. Движението на моторни превозни..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените на хляба, тока и водата, през 2025 година, идва ред и на шофьорските курсове. До няколко месеца се очаква увеличение на цените им, това съобщи Дойчо Пеев, председател на Регионалния..
Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд в Югоизточна България, слаб по Черноморието, информират от НИМХ. Вятърът в Източна България ще се ориентираха от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Максималните температури в понеделник ще бъдат между 6° и 9°...
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост и Програмата за развитие на човешките ресурси. "Придобива се първо, второ, трето и четвърто ниво, които лицата могат след завършване..
За изхвърляне на строителни отпадъци в дерето на р. Черна алармираха от община Царево. Снимки показват дървен материал и битови боклуци в коритото на реката. Това е опасно, подчертават от общината и се заканват да налагат строги санкции за нерегламентираното замърсяване. Призоваваме жителите, гостите и собствениците на тежка техника да..
Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналото лято продължава. Продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства. Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са единствен дом за семействата, които ги обитават. Именно тяхното възстановяване се превърна в приоритет за..
Една актуална тема особено за кандидат-шофьорите – ще бъдат ли увеличени цените на курсовете за управление на автомобил. След повишаването на цените..
Общинският съвет обяви конкурс за нов обществен посредник на Бургас. Срокът за подаване на документи е до 7 февруари. Мандатът на настоящия..
Безработни и заети могат да се включат в обучения на Бюрото по труда в Бургас за професионална квалификация и дигитални компетентности. Обученията са..