Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Габриел обяви одобрението от Европейската комисия за регистрация на Странджанския манов мед като защитено наименование за произход

Българският комисар по цифровата икономика и общество обяви одобрението на Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" на Европейската комисия на кандидатурата за регистрация на Странджанския манов мед като защитено наименование за произход.

Тя съобщи добрата новина при откриването на Световен симпозиум по мановия мед: 10 години по-късно, който се провежда в Царево. Следващата стъпка е публикуване на спецификацията на продукта в Официалния вестник на ЕС през есента и ако няма възражения, Странджанският манов мед ще бъде вписан в регистъра в началото на следващата година.
"Тази регистрация представлява възможност за засилване на развитието на местното производство на пчелен мед, производителите могат да получават по-добра цена за продукта си и да се отличават на пазара. Гордея се с пчеларя от Царево Манол Тодоров и всички останали пчелари, с които заедно работим уникалният продукт Странджански манов мед да се превърне в още една емблема на България", заяви комисар Габриел.
Тя приветства организаторите на Световния симпозиум по мановия мед от Сдружение „Страджански манов мед“ с председател Манол Тодоров, община Царево, кмета Георги Лапчев и Фондация "Златен мед" за положените усилия за организирането на мащабното събитие, чийто домакин след 10 години отново е Царево. Мария Габриел поздрави и българската пчеларска общност, подчертавайки добрата съвместна работа през годините.
 "С българските пчелари заедно показваме години наред на цяла Европа, че можем да бъдем смели в отстояването на каузата за по-достойно място на пчеларския сектор. Корените на моята подкрепа за каузата е силната ми вяра в пчеларите. Ангажиментът ми остава същия и сега, като комисар по цифровата икономика и общество, и съм мотивирана новите подходи и инструменти в ресора ми да бъдат в служба за запазване на здравето на пчелите и на труда на пчеларите", каза още при откриването на симпозиума Мария Габриел.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специални песнопения звучат в църквата на Великден

На Великден се изпълняват специални песнопения. За празничната атмосфера в най-големия бургаски храм „Св.Св. Кирил и Методий“  допринасят хористите в църквата . Повече от 20 години хорът води Лина Пеева, помощник режисьор и изпълнител в бургаската опера.   Любовта към акапелното пеене при нея идва от времето, когато е част от хор „Родна..

обновено на 20.04.25 в 08:56

Христос воскресе! Християнският свят посрещна Великден

Християнският свят посрещна Празника на празниците - Възкресение Христово, символизиращ победата на живота над смъртта и надеждата за вечен живот. Днес преди обед в храмове и манастири във всички епархии на Българската православна църква ще бъде отслужено Пасхалното последование, наречено Второ Възкресение. По време на богослужението евангелските..

публикувано на 20.04.25 в 07:56

Патриархът: Да размислим за това, което Господ е дошъл да ни даде

Велика събота от Страстната седмица е днес. Последният ден от нея е посветен на скръбта за починалия на кръста Спасител Христос, но и на очакването на Неговото Възкресение. Патриарх Даниил отслужи Василиева света литургия в митрополитския катедрален храм "Света Неделя" и призова: "Нека днес, в днешния ден и ние замълчим, нищо земно да не помислим. Да..

публикувано на 19.04.25 в 17:00

Великденски празник сред самолетите в Авиомузей Бургас

Авиомузей Бургас организира празнично авиационно приключение за малки и големи с тематична програма, включваща игри, творчески ателиета и интерактивни преживявания сред уникални летателни машини. Посетителите ще могат да се разходят край самолетите в експозицията, да боядисват великденски яйца и да се включат в специална детска шоу програма. Сред..

обновено на 19.04.25 в 10:24

Разширяват системата за видеонаблюдение в Бургас

1800 камери за видеонаблюдение са разположени в момента на територията на община Бургас. Предстои системата да се разшири с нови по-високо технологични камери, които да са в помощ при пътни инциденти, обяви кметът Димитър Николов при представянето на проекта на Бюджет 2025: "Предвижда се да има видеонаблюдение на 4 нови кръстовища в новите..

публикувано на 19.04.25 в 09:30

Велика събота е (ОБНОВЕНА)

Велика събота е, последният ден от Страстната седмица. Тази сутрин е и последната служба от Великия пост. Във всички храмове се отслужва Василиева света литургия. Преди Пасхалното тържество късно вечерта на Велика събота, сутринта в последния ден от Страстната седмица се възпоменава погребението на Иисус Христос и слизането му в ада, за да..

публикувано на 19.04.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Ще хапваме с 5% по-скъпи козунаци тази година

Около 5% е увеличението в цените на козунаците за Великден.  Това коментира в навечерието на големия християнски празник хлебопроизводителят Димитър Людиев. Причината е връщането на 20% ставка за хляба и тестените изделия.  Средната цена в момента е около 5-6 лева, но може да се намери и за 50 , уточни Людиев: „Около 400 гр е..

обновено на 19.04.25 в 07:41