От началото на лятото мазутното петно в акваторията на созополския залив постепенно се увеличаваше, твърди Стефан Цинцарски от сдружение "Приятели на морето" в Бургас. Първоначално съмненията на институциите са били за разлив от преминал кораб. Впоследствие се оказва, че причината е в потъналия преди почти 100 години американски кораб „Мопанг“.
Имаше сигнали от колеги леководолази, че мазутните петна, които се появяваха периодично са именно от "Мопанг", допълни той:
:"Корозията започва да казва своето и корабът започва да губи своята цялост, от това което съм виждал , включително и със собствените си очи. . Процесът не е от ден-два. От началото на лятото, колеги и приятели водолази, което са споделяли и от видео в социалните мрежи. Подозренията си попаднаха именно върху "Мопанг". За мен лично трябва да се предприеме изпомпване на останалото количество гориво, но това трява да бъде изпълнено със съответната техника. Нефтосъбирачи за събиране на разлив в акваторията има, но за тази дейност от потънали кораби и изпомпване на горива не съм сигурен, че в България има такава техника..."
Стефан Цинцарски обяснява и как е позициониран в момента потъналият американски плавателен съд:
"Корабът е паднал на десен борд. При излизане от акваторията на бургаския залив. Доста е запазен за времето, което е прекарал под вода, почти 100 години. За съжаление водите в бургаския залив са доста мътни. И разположението до него е много трудно, достъпът е относително ограничен, с оглед на корабния трафик. Там винаги този потънал плавателен съд може да бъде посетен с туристическа цел след разрешение от държавните органи. В резервоарите на кораба, които са оцелели при взрива на мината през 1921 година, на изхода от залива край Бургас, корабът се натъква на свободно плаваща мина, останала от Първата световна война и относително бързо потъва. За щастие няма жертви. Повредена е силно носовата част. Останалата част е доста добре запазена. напълно е възможно към резервоарите на машинното отделение да е останало съответно количество мазут, и да е преседяло близо 100 години..."
Преди няколко години Стефан Цинцарски и група водолази повдигнаха темата за потъналите кораби в наши териториални води, да се запазят от нарязване, "Мопанг" също е трябвало да бъде предаден за скрап, посочи още Стефан Цинцарски. Той допълни, че такива плавателни съдове са обезопасени от съответната държава, в чиято акватория се намират, за разлика от България.
Чуйте повече в звуковия файл:С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..
Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..
Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..
Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..
Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...
Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..
Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..
Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при..
Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе..
Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на..