Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живея в град невероятен на 28 август

Мария Принц – преподавател по пиано в Университета за музика и изпълнителски изкуства във Виена, водила майсторски класове в Европа, САЩ и Япония,  има с какво да очарова отново в 13-то издание на лятната Академия на изкуствата. Дъщерята на известния ни диригент Константин Илиев, която живее в Австрия, се прибира в родината  този път  със свежото  присъствие със сина на сър Невил Маринър (диригентът, записал саундтрака към филма "Амадеус" ). От 1 до 7 септември предстои  майсторски клас по кларинет на Андрю Маринър  в експоцентър “Флора“.  Когато става член на оркестъра и солист на баща си, на всяко погрешно изсвирване, диригентът шеговито отбелязва, че  ще спре джобните пари на кларинетиста. Андрю Маринър признава, че е бил в сянката на предшественика си, но „въпреки това и в тази сянка има толкова много светлина, че оставя огромно удоволствие и радост”.

Насладата от изпълнителското майсторството на такива световни инструменталисти, винаги  е добър повод да  чуем  техните преживявания от голямата сцена. 

От предстоящите събития на Аполония днес ни предстои ефирна среща с художника Димо Колибаров- творбите му са подредени в созополската галерия в очакване на официалното откриване на фестивала в петък.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЛИК посвети брой на 90-годишнината на БНР, представянето му е днес

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио . На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години..

обновено на 25.02.25 в 14:34

Сребърна чаша на опълченец от боевете при Шипка показват за 3 март в Бургас

Забележителен артефакт – възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, ще представи Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет ще бъде изложен по повод националния празник Трети март в Историческата експозиция на РИМ-Бургас.  Запазените до днес сувенирни съдове от масивно сребро – всяка..

публикувано на 25.02.25 в 13:13

Бургас гледа премиерно новия филм на Павел Г. Веснаков „Безветрие“

Новият филм на режисьора Павел Г. Веснаков ще бъде показан премиерно в Бургас в рамките на 23-тия “София филм фест на брега”. “Безветрие” спечели Специалната награда на международното жури на фестивала CinEast в Люксембург, както и Наградата за режисура, Наградата на младежкото жури и Наградата на град Варна на фестивала “Златна..

обновено на 25.02.25 в 12:47

Премиера на "Царицата на чардаша" тази сряда в Държавна опера - Бургас

Премиера на оперетата "Царицата на чардаша" от Имре Калман предстои на сцената на Държавна опера-Бургас тази сряда, 26 февруари. Режисурата е на Александър Текелиев, а зад диригентския пулт застава Иван Кожухаров. За костюмите се грижи Яна Дворецка. Хоровият състав ще бъде с диригент Александър Чепанов, а автор на  хореографията е Марина..

публикувано на 25.02.25 в 09:40

Деница Кючукова представя книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" в Бургас

Деница Кючукова ще представи книгата си "Приключения за летящи, пълзящи и четящи" днес, 25 февруари в Регионалната библиотека "Пейо Яворов" в Бургас. Това е втората й детска книга, след "Приказки различни за герои симпатични" издадена през миналата година. Авторката е създала отново пет истории с нови шарени герои: „Този..

публикувано на 25.02.25 в 09:20

Прожектират в Бургас документалния филм "20 дни в Мариупол"

В Бургас ще се състои прожекция на документалния филм "20 дни в Мариупол". Той е режисиран от украинския военен кореспондент, фотограф и журналист на   „Асошиейтед прес”   Мстислав Чернов. Първият украински филм носител на  „ Оскар ”  ще бъде представен тази вечер от 17.00 часа в зала "Георги Баев" на Културния център "Морско казино“. Събитието..

публикувано на 24.02.25 в 15:30

Димо Колибаров отбелязва 60 години с изложба в Бургас

Творецът Димо Колибаров отбелязва 60 години  със самостоятелна изложба в галерия "Пролет" - Бургас. Експозицията ще бъде 27-ми февруари, от 17.00 часа и  ще представи непоказвани работи, обединени в три цикъла - "Опити за летене", "Фрагменти от една мечта" и "Суета". "Известен период се колебах дали изложбата да има заглавие и най-спряганото бе..

публикувано на 24.02.25 в 12:00