Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Димитрова: Димитър Атанасов не е нарушил регламента на "Бургас и морето"

| обновено на 10.09.18 в 09:50

До изпълнението на „Неочаквано“ на сцената на „Бургас и морето“, такава песен не е съществувала, според закона за авторското право. Това каза Тони Димитрова, която е член на предварителната подборна комисия на конкурса. 

Тя коментира казуса дали една от печелившите песни на композитора Димитър Атанасов, нарушава регламента. Такива твърдения направи Мария Димитрова, която твърди, че песента е била създадена много по-рано.

Тони Димитрова подчерта, че преди 12 години Мария Димитрова я е изпяла на два конкурса, но на тях тя се е явила като като изпълнител, а не представяйки парчето в конкурс за нова песен.

„Митко нито е продал песента, нито тя е била излъчвана, нито регистрирана като авторска. Регламентът казва, че песента не трябва да е популяризирана, въртяна по медии, издавана в албуми“, обяснява Димитрова. Тя е категорична, че по този критерий, песента „Неочаквано“ не е нарушила правилата.

В интервю за БНР Бургас Мария Димитрова потвърждава, че песента не е била публикувана в радио или телевизионен ефир или в интернет, не е издавана и в албум.

Дайте сега да убием хубавата песен, защото и той, и Гергана я изпяха прекрасно. И на тази песен и се даде нов живот и видя бял свят в тяхното изпълнение. 12 години момичето я пяло тук там, но някой да я чувал? Тя е заспала един дълбок сън, като красавицата от приказките. Композиторът и дава нов живот и той има това право.“

Тони Димитрова попита дали ако песента не е спечелила първо място, дали някой е щял да повдигне въпроса.

„Аз не виждам престъплението на Митко. Това е такова отравяне час преди да се излъчи фестивала. Той изобщо не е могъл да се зарадва на наградата. Защо трябва да се тровим така? Авторът казва на кого ще даде песента. Авторът казва какво ще се случи с песента.“, категорична е Тони Димитрова. 

Подробностите в звуковия файл:








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Свързани новини

Обвиняват бургаски музикант, че плагиатства от самия себе си

В социалните мрежи ямболска певица твърди, че една от песните победители в „Бургас и морето“, е на 12 години и е нейният първи изпълнител. Тогава парчето ѝ е било подарено от автора Димитър Атанасов. Преди месец той представи песента на конкурса в изцяло..

обновено на 10.09.18 в 09:14

Димитър Атанасов: Песента ми отговаря на всички изисквания на "Бургас и морето"

Песента „Неочаквано“ отговаря на всички изисквания на „Бургас и морето“. Това заяви нейният автор Димитър Атанасов след обвиненията , че тя не е нова. Според първия изпълнител на парчето Мария Димитрова, творбата не отговаря на регламента на конкурса,..

публикувано на 10.09.18 в 15:09
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несебър празнува с един от вокалистите на Gipsy Кings

Един от вокалистите на Gipsy Кings Чико Кастийо идва с групата си Chico & The Gypsies в Несебър за празника на града 15 август.Концертът им е от 22 часа на сцената на Крепостните стени. Празникът започва още предходния ден на 14 август в Градска..

публикувано на 01.08.25 в 13:48

За 16-ти път Сън трайб събира фенове на транс музиката край Бургас

16-то издание на един от емблематичните за Бургас фестивали за електронна музика започва днес. Сън Трайб фест по традиция се провежда в парк Росенец. Тази година изданието ще е в два дни и ще има две сцени с различна музика. Ще гостуват едни от..

обновено на 01.08.25 в 13:27

Втори конкурс на името на Борислав Чакринов ще търси талантлив млад режисьор

Започва второто издание на конкурса за студенти, завършващи режисура, носещ името на дългогодишния режисьор и директор на Бургаския театър Борислав Чакринов - учител и ментор на голяма част от вече утвърдените имена от режисьорската гилдия в България и се..

публикувано на 01.08.25 в 13:14

„Солени ветрове“ започва днес в Бургас

Седемнадесетото издание на фестивала на бардовете и поетите с китара  - „Солени ветрове“ започва днес в Бургас. За тазгодишното издание пристигат двадесет и двама индивидуални изпълнители и шест дуетни формации. Международни участници има от..

обновено на 01.08.25 в 10:55

Изложба в Бургас представя творческия път на Райна Кабаиванска

От 1 август жителите и гостите на Бургас могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Символично, експозицията е представена именно в родния ѝ град Бургас – мястото, откъдето започва нейният забележителен път..

обновено на 01.08.25 в 10:12

Представят операта "Трубадур" на Бегликташ

Операта "Трубадур" е второто заглавие в тазгодишното издание на летния  фестивал "Опера на светилището". Той се провежда за шеста поредна година на сцената на Тракийското светилище Бегликташ край Приморско. Организатори са Община Приморско и..

публикувано на 01.08.25 в 09:20

Световни музиканти гостуват в Бургас за 200 години от рождението на Йохан Щраус-син

Световни музиканти гостуват в Бургас, като част от голямото европейско турне, посветено на двувековния юбилей на Краля на валса Йохан Щраус-син. Оркестърът, съставен от някои от най-добрите класически музиканти в Европа, ще представи както неговите..

публикувано на 31.07.25 в 12:36