Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етрополе – една (не)обичайна дестинация

Какво е първото впечатление, което имаш, стъпвайки в тази отдалечена от Бургас територия? Отговорът е чист въздух, равни полета, заобиколени от планини и много коне. По това време на годината все още преобладава зеленият цвят, макар и по дърветата да започват да се прокарват жълтия и червен цвят на есента.

Много красива и добре обозначена екопътека отвежда до Етрополския манастир „Света Троица“. Любопитно е, че това най-значимият книжовен и просветен център в българските земи през 16 и 17 век след Рилския манастир, в който възниква и се развива прочутата Етрополска калиграфско-художествена книжовна школа. Ако решите да се разходите до манастира, определено трябва да изберете екопътеката. Няма как да объркате посоката през гората, тъй като на много места има карти, има и места за почивка. Точно преди да стигнете нейния край се намира и водопадът, който по това време на годината не е толкова пълноводен. В самия манастир в момента се доизгражда хотелската част, така че има възможност да се остане на тишина сред природата за по-дълго време. Ако решите да прекарате по-активно почивката си, имате възможност да го направите, тъй като на това място има достатъчно конни бази. Освен да подобрите уменията си на манеж, може да направите и разходка с коне сред природата.

Самият град Етрополе също е интересен. В него се преплитат съвременния облик и този от времето на Възраждането. За това напомнят старите къщи на Историческия музей и Арнаудовата къща. Една от забележителностите на града е и Часовниковата кула, от която точно в 12 часа на обяд прозвучава българска песен. Местните обясниха, че всяка сутрин в 6 часа идва човек, който настройва механизма на часовника. Смята се, че камбаната на върха на кулата е пренесена там от разрушената църква на манастира “Свети Атанас”. Връщайки се по улицата към центъра на града може да посетите антикварният магазин, който съвместява и функцията на книжарница. Там можете да видите стари радиоапарати от Германия, България и  Америка. Най-старият от тях е от 1921 г. И не забравяйте да опитате местните рецепти. В региона правят много хубава ракия от круши и ябълки. На някои  места предлагат и босненска кухня. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Ремонт започва на пътя Ямбол – Скалица, затруднения и по АМ „Тракия“ в сряда

Превантивен ремонт на над 34 км от третокласния път Ямбол – Роза – Ботево – Меден Кладенец – Скалица – Овчи кладенец започва от 7 май. Дейностите ще обхванат участъка от 6-ия до 41-вия километър в област Ямбол и включват полагане на нова асфалтобетонова настилка, подобряване на отводняването и възстановяване на пътните принадлежности. Ще бъде..

публикувано на 03.05.25 в 17:00

Празник на самардалата в Нова Загора

В Нова Загора за трети път бе отбелязан празника на самардалата. Кулинарния празник събра любителите на подправката, която е широко известна в района и с нея се подправят много от местните ястия. Специално за празнуващите  Ути Бъчваров приготви баница с глазура от подправката.  Всички 26 участници в кулинарната изложба бяха наградени от кмета Галя..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
Величка Микова

Работа извън длъжността – най-честото нарушение на трудовите права

Възлагане на работа, която не е свързана със задълженията в длъжностната характеристика, както и неизплащането на допълнително възнаграждение при извършването на работа на отсъстващ колега. Това са две от най-честите нарушения на трудовите права в страната, каза за БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Когато работник или служител..

публикувано на 03.05.25 в 12:00
Кметът на Нова Загора Галя Захариева (в средата)

Кметът на Нова Загора поиска система за ранно предупреждение за градушки

Система за ранно предупреждение за градушки поиска кметът на Нова Загора Галя Захариева от Изпълнителна агенция за борба с градушките по време на информационна среща с кметовете на населените места в общината. От своя страна директорът на Агенцията инж. Валери Ценов съобщи, че е в ход узаконяването на 25 нови противоградни площадки, като вече 20 са с..

публикувано на 03.05.25 в 11:00
Снимката е илюстратративна

Сливенският Митрополит ще освети обновения храм в Хаджидимитрово

Сливенският Митрополит Арсений ще извърши освещаване на обновения Храм св. вмчк. „Георги победоносец“  в село  Хаджидимитрово.  Архиерейската литургия ще се проведе до 11:30 часа, след което храмът ще бъде отворен за посетители.  В 12:00 часа започва празнична програма с участие на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“, самодейна танцова група при НЧ „Васил..

публикувано на 03.05.25 в 09:30

Мобилна музейна експозиция в Руен показва сраженията при Чанаккале

Мобилна музейна експозиция, посветена на сраженията при Чанаккале (Дарданелската операция), ще бъде представена на 3 май в Руен. Събитието се организира под патронажа на кмета на община Руен Ахмед Мехмед и със съдействието на генералния консул на Република Турция в Бургас Толга Оркун. Експозицията ще бъде разположена на площада пред сградата на..

публикувано на 03.05.25 в 08:30

Последни проверки на лифта в Сливен след инцидента с двама ранени

Последните тестове на седалките на лифта се правят от служители на техническия надзор, съобщи кметът Стефан Радев. Причината за това е инцидентът от 5-и април, когато разхлабен болт доведе до сблъсък между две  седалки, при който бяха ранени двама души. Двама души са пострадали при инцидент на лифт край Сливен От тогава лифта не работи и му се..

публикувано на 03.05.25 в 08:00