Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етрополе – една (не)обичайна дестинация

Какво е първото впечатление, което имаш, стъпвайки в тази отдалечена от Бургас територия? Отговорът е чист въздух, равни полета, заобиколени от планини и много коне. По това време на годината все още преобладава зеленият цвят, макар и по дърветата да започват да се прокарват жълтия и червен цвят на есента.

Много красива и добре обозначена екопътека отвежда до Етрополския манастир „Света Троица“. Любопитно е, че това най-значимият книжовен и просветен център в българските земи през 16 и 17 век след Рилския манастир, в който възниква и се развива прочутата Етрополска калиграфско-художествена книжовна школа. Ако решите да се разходите до манастира, определено трябва да изберете екопътеката. Няма как да объркате посоката през гората, тъй като на много места има карти, има и места за почивка. Точно преди да стигнете нейния край се намира и водопадът, който по това време на годината не е толкова пълноводен. В самия манастир в момента се доизгражда хотелската част, така че има възможност да се остане на тишина сред природата за по-дълго време. Ако решите да прекарате по-активно почивката си, имате възможност да го направите, тъй като на това място има достатъчно конни бази. Освен да подобрите уменията си на манеж, може да направите и разходка с коне сред природата.

Самият град Етрополе също е интересен. В него се преплитат съвременния облик и този от времето на Възраждането. За това напомнят старите къщи на Историческия музей и Арнаудовата къща. Една от забележителностите на града е и Часовниковата кула, от която точно в 12 часа на обяд прозвучава българска песен. Местните обясниха, че всяка сутрин в 6 часа идва човек, който настройва механизма на часовника. Смята се, че камбаната на върха на кулата е пренесена там от разрушената църква на манастира “Свети Атанас”. Връщайки се по улицата към центъра на града може да посетите антикварният магазин, който съвместява и функцията на книжарница. Там можете да видите стари радиоапарати от Германия, България и  Америка. Най-старият от тях е от 1921 г. И не забравяйте да опитате местните рецепти. В региона правят много хубава ракия от круши и ябълки. На някои  места предлагат и босненска кухня. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кукерите в Меден рудник ще играят за благотворителна кауза

Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник.  Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото.  Началото ще бъде поставено  от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване.  Иван Василев..

обновено на 16.02.25 в 09:59

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече. Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на..

публикувано на 15.02.25 в 11:05

"Ден до пладне" на 15 февруари:

Ако съботният ден е ясен за хората, които живеят в град Априлци, защото днес там е празникът на сланината и греяната ракия, то през седмицата всички бяха с полярно настроение по отношение на протестите срещу поскъпващите непрекъснато хранителни продукти в търговски вериги и начина да отбележат 14 февруари. Някои дори се надяваха протестът да..

публикувано на 15.02.25 в 08:42

В село Скалица днес е празникът на виното

Традиционният общински Празник на виното ще се проведе днес, 15 февруари, в ямболското село Скалица. Десетки винопроизводители от цялата област ще се съревновават за титлата Цар на виното, местните фермери също ще представят своята продукция. Празникът се провежда за 20-та поредна година, а най-важната част от него са конкурсите, подчерта..

публикувано на 15.02.25 в 07:15

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник

Сливенският владика Арсений благослови лозарите от село Глушник и община Сливен по случай празника Свети Трифон, след което лично той заряза една от лозите в масива край селото. Владиката заедно със свещеници от епархията отслужиха водосвет за благословение на лозята.  След водосвета владиката поръси лозовите масиви със светена вода и вино и..

публикувано на 14.02.25 в 18:46

За месец затварят за ремонт част от бургаската улица „Иван Хаджипетров“

Бургаската улица „Иван Хаджипетров“ ще бъде затворена за почти месец. Ограничението ще важи от 17 февруари (понеделник) до 11 март (вторник)  за отсечката между ул. „Инж. Никола Димков“ и входа на сградата на СБА-Бургас.  Причината е започване на строително-монтажни работи на канализационни тръби . Там ще бъде въведена временна..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

4 двойки подновиха брачните си клетви в Несебър

На тържествената церемония четири двойки,  които тази година отбелязват сребърната си сватба,  подновиха брачните си клетви, съобщават от община Несебър.  В знак на уважение към дълголетието на брачния съюз, кметът Николай Димитров връча на семействата почетни плакети. От името на Българската православна църква молитва и благословение към юбилярите..

публикувано на 14.02.25 в 16:16