Какво е първото впечатление, което имаш, стъпвайки в тази отдалечена от Бургас територия? Отговорът е чист въздух, равни полета, заобиколени от планини и много коне. По това време на годината все още преобладава зеленият цвят, макар и по дърветата да започват да се прокарват жълтия и червен цвят на есента.
Много красива и добре обозначена екопътека отвежда до Етрополския манастир „Света Троица“. Любопитно е, че това най-значимият книжовен и просветен център в българските земи през 16 и 17 век след Рилския манастир, в който възниква и се развива прочутата Етрополска калиграфско-художествена книжовна школа. Ако решите да се разходите до манастира, определено трябва да изберете екопътеката. Няма как да объркате посоката през гората, тъй като на много места има карти, има и места за почивка. Точно преди да стигнете нейния край се намира и водопадът, който по това време на годината не е толкова пълноводен. В самия манастир в момента се доизгражда хотелската част, така че има възможност да се остане на тишина сред природата за по-дълго време. Ако решите да прекарате по-активно почивката си, имате възможност да го направите, тъй като на това място има достатъчно конни бази. Освен да подобрите уменията си на манеж, може да направите и разходка с коне сред природата.
Самият град Етрополе също е интересен. В него се преплитат съвременния облик и този от времето на Възраждането. За това напомнят старите къщи на Историческия музей и Арнаудовата къща. Една от забележителностите на града е и Часовниковата кула, от която точно в 12 часа на обяд прозвучава българска песен. Местните обясниха, че всяка сутрин в 6 часа идва човек, който настройва механизма на часовника. Смята се, че камбаната на върха на кулата е пренесена там от разрушената църква на манастира “Свети Атанас”. Връщайки се по улицата към центъра на града може да посетите антикварният магазин, който съвместява и функцията на книжарница. Там можете да видите стари радиоапарати от Германия, България и Америка. Най-старият от тях е от 1921 г. И не забравяйте да опитате местните рецепти. В региона правят много хубава ракия от круши и ябълки. На някои места предлагат и босненска кухня.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган. Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..
В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.
В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“. В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка. Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..