Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени от ИМИ - БАН: Чрез цифровизирането на артефакти се представя и опазва културното и научно наследство

Учени от 6 страни участват конференция за "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“, която се провежда в Бургас. Форумът е под патронажа на ЮНЕСКО и е част от инициативите за Европейската нощ на учените.Той е част и от събитията, включени в 2018 Европейска година на културното наследство, организирани от Европейската комисия.  

В трите конферентни дни експерти ще представят в 27 доклада иновативни резултати, изследователски проекти и приложения в в областта на цифровизацията, архивирането, визуализирането и опазването на културното и научно наследство.

„Съвременният артефакт казва – „Аз съм в интернет, следователно съществувам!“ Основният акцент не е просто цифровизирането, архивирането и така да се каже съхраняването, а е върху достъпа. И нашата цел е този достъп до цифровизираното културно наследство да бъде по всяко време, на всяко място, за всички“ , съобщи проф. Радослав Павлов от Институтът по математика и информатика на БАН.

С приоритет е направлението за цифрово представяне и съхранение на паметници на културата и историята в условията на риск.

По – време на конференцията ще бъде представена интернет игра „Траките“, която е разработена от Института по математика и информатика на БАН, съвместно с унгарския Институт по информатика и информационни технологии.

„Със средствата на разширената реалност се създава среда характерна за реалността по време на траките и по забавен и интересен начин, под формата на игра децата научават повече за културата, битието, ежедневието на древното население по нашите земи.“ , обясни проф. Радослав Павлов. Той съобщи още, че сред плановете на Института са да бъдат създадени и други игри свързани с военната история на България, а и на бургаския край. Най – вероятният обект, който може да бъде избран от тук е Акве Калиде, заради интересното му минало.

„Искаме чрез дигиталното представяне на интересни артефакти да помогнем за развитието и на културния туризъм. Представянето на любопитни находки чрез цифровизацията ще засили интереса към музеите и културните институции. Идеята е научните изследвания и данни да са качени в дигиталното пространство в специален "облак" и да са достъпни.", посочи проф. Петър Станчев, който е съ-председател на Програмния комитет на конференцията.

По време на форума ще бъдат демонстрирани иновативни технологии и прототипи на цифрови хранилища, архиви и виртуални музеи. Той се провежда от днес до 29 септември в културен център „Морско казино“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

У нас има неглижиране на темата за климата

Днес отбелязваме Световния ден на радиото, който тази година е под мотото "Радиото и климатичните промени". Според Николай Петков, автор в Климатека и експерт и координатор в сдружение „За Земята“ , съвременните аномалии са силно повлияни от климатичните промени. "Виждаме, че самите учени са изненадани от януари, който бе рекордно топъл. Предполага се..

публикувано на 13.02.25 в 16:54
снимката е илюстративна

Общинска АНТИСПИН кампания в Бургас за Деня на влюбените

В Бургас се организират поредица от събития, с които градът ще се включи във втория етап на националната АНТИСПИН кампания в Деня на влюбените - 14 февруари. Превантивната кампания тази година ще премине под мотото „Предай нататък – любовта, не вируса!“. В планираните дейности на общинско ниво партньори на Община Бургас са: Регионална здравна..

публикувано на 13.02.25 в 16:00

Създават общински "капан" за безстопанствени животни в Сливен

Съвместно предложение за изготвяне на общински „капан“ за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областния управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната епизоотична комисия. Поводът за това е писмо на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на..

публикувано на 13.02.25 в 15:30

Четирима са кандидатите за омбудсман на Бургас

Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с председател Иво Баев, и това са Калина Чавдарова-Едрева, Тодор Стамболиев,  Румяна Райчева и  Теодора Петрова-Николова. Те ще се явят за провеждане на интервю на 14 февруари в малката заседателна..

публикувано на 13.02.25 в 11:30

Продължава строителството на дома за възрастни хора в Елхово

Продължава строителството на Дома за възрастни в Елхово. Изграждането на комплекса е за близо 1 млн. и 400 хил. лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. В новоизградения комплекс  ще бъдат настанени обитателите дома, който в момента се намира в село Чернозем, обясни заместник-кметът на община Елхово Живка..

публикувано на 13.02.25 в 09:08

Затварят кръстовище в "Изгрев" за два дни

Днес и утре заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..

обновено на 13.02.25 в 08:28

Четири организации призозават: За бога, братя, не купувайте на 13 февруари!

За бойкот на търговските вериги призовават днес 4 организации. Това са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800..

обновено на 13.02.25 в 08:08