Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„В девета глуха ли са глухите?“

Под провокативното мото – „В девета глуха ли са глухите,“ фондация „Заслушай" се проведе днес среща, на която бяха представени проблемите на образованието и социалната реализация на глухите хора в страната. Ние не искаме помощ от държавата и обществото, а съдействие, твърдят членовете на организацията. Необходима е промяна и тя трябва да започне от обучението на децата и младежите, както и в допускането на жестовия език до образованието.Близо 3 500 са глухите  деца и младежи до 29 години в страната, над 20 хиляди души ползват жестов език. За да убедят хората около себе си, че активността стои в основата на промяната, глухи младежи  учредяват МОГА - Младежка Организация  на Глухите Активисти. Сред тях е и Дочка Велева от София, която се ражда глуха и днес разказа как е израснала в семейство на глухи родители, но е успяла с усилия, труд и най-вече мотивация да завърши училище и университет със специалност начална и предучилищна педагогика.

Ашод Дерандонян е човекът, основал "Заслушай се" преди 4 години с вярата, че системата може да бъде променена, като се започне от образованието на най-малките. Неговият житейски път преминава  от Хасково през  САЩ, Канада  до София, за да го превърне в първия глух българин, завършил в Америка. Английски език научава в хасковска гимназия от всеотдаен преподавател, който 4 години работи с него доброволно.Загубил слуха си на 2 години, Ашод се учи да говори, чете по устните  и днес, освен че се занимава с фондацията, е и жестов преводач. А такива като него са малцина. В София има не повече от пет-шест жестови преводачи, разказа той. Глухите хора в страната се делят на стари и млади, няма общност, тя е разединена. Ашод остро критикува и Съюза на глухите, в който  десетилетия наред не вижда промяна.

Освен проблема с преводачите, в момента липсват и  обучени педагози, които да предлагат съвременни подходи в  образованието на глухите деца.Три са те, тепърва ще се въвеждат:

Образованието трябва да бъде според потребностите  на всяко дете, а не според това  кое е правилно. Всички сега сме по масовата програма.Такъв филм не работи за глухите деца.Трите подхода са оралният, който е най-рядко срещан, много сме малко тези,които проговаряме.Вторият е на тоталната комуникация.Третият подход е билингвистичният, дуалният, който изобщо не е прилаган в България.При него чрез жестовия език се учи български, така ,както в едно семейство,където родителите говорят на различни езици, те се учат едновременно.

Глухи деца трябва да има както в масовите,така и в специализираните училища, каза още Дерандонян. Проблемът е в приобщаването:

На практика образованието не е приобщаващо, само на думи е. Нямаме ресурсни учители, които да бъдат обучени на жестов език.Трябва специалистите да се появят, те да предадат тези познания на ресурсните учители.Няма приобщаваща среда в масовото образование. Аз смятам, че винаги трябва да има поне едно елитно специализирано училище за глухи, където се преподава всичко на жестов език.Той  не се използва пълноценно.Използва се като помощно средство.Допуснато е през годините, той да не се използва от учителите.Тези, които знаят жестов език, са безкрайно малко.По-голямата част не го знаят, а работят в специализирано училище. Къса се връзката- глухи деца- жестов език и срещу тях учител, който не знае езика и просто пише на дъската и казва " Хайде, преписвайте"!

Чуйте цялото интервю с Ашод Дерандонян 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Авария на централния водопровод в Созопол

Авария остави Созопол без вода. Тя е станала в  стария град  и е на централния водопровод, съобщи кметът Тихомир  Янакиев. Създадена е организация за отстраняването й. Това ще отнеме няколко часа,уточни градоначалника и призова гражданите да се запасят с вода.

публикувано на 10.05.25 в 12:50
Снимката е илюстративна

Промяна в програмата на Националния мотосъбор Ямбол заради дъжда

Лошите метеорологични условия са причина за промяна в програмата на Националния мотосъбор, който се провежда край Ямбол. Заради проливните дъждове, няма да бъдат проведени игрите и състезанията в скоростната отсечка до село Чарган, съобщи секретарят на ямболския клуб Пламен Колев: " Това все пак не са автомобили, това са мотоциклети на две гуми, по-..

публикувано на 10.05.25 в 09:54

Оранжев код за обилни валежи в областите Ямбол и Бургас за 10 май

Министерството на околната среда и водите чрез Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издаде предупреждение за опасно време. За 10 май 2025 г. се очакват интензивни валежи от дъжд, като за областите Ямбол и Бургас е обявен оранжев код за потенциално опасни метеорологични условия. Актуалната информация може да се следи на..

публикувано на 09.05.25 в 19:25

Сливен почете 185-годишнина от рождението на войводата Хаджи Димитър

Сливен почете 185-годишнина от рождението на войводата Хаджи Димитър тази вечер. Пред паметникът му в центъра на града дойдоха да се поклонят пред делото и подвигът му представителите на общинската и държавна власт, партии, неправителствени организации и граждани.  Пред събралите граждани и гости на Сливен кметът Стефан Радев припомни..

публикувано на 09.05.25 в 18:30

Земеделските стопани могат да подават заявления за щети от градушки

Министерството на земеделието и храните напомня на земеделските производители, чиито насаждения са засегнати от падналите градушки, че могат да подават заявления за извършване на оглед и оценка на щетите в Общинските служби по земеделие по местонахождение на имотите. Срокът за подаване на заявленията е до 10 работни дни след настъпване на събитието...

публикувано на 09.05.25 в 18:00

Библиотекарите – на протест, искат минималната заплата 1800 лева

В навечерието на професионалния си празник - 11 май, библиотекарите, подкрепени от синдикатите, излязоха на протест пред Столичната библиотека с искане за по-високи заплати.  С последното Решение на Министерския съвет – работещите в областта на информационно-библиографските услуги ще получат увеличение на заплатите си с едва 5%.  Това е и поводът в..

публикувано на 09.05.25 в 17:30

Над 4000 противоградни ракети са изстреляни от началото на активния сезон

От началото на активния сезон по противоградна защита, който стартира на 15 април, до момента в страната от страна на Изпълнителна агенция борба с градушките (ИАБГ) са проведени 59 въздействия, обработени са 242 градоопасни облака и са изстреляни общо 4024 ракети. 2105 ракети са изстреляни в Южна България и 1919 в Северна България, съобщават от..

обновено на 09.05.25 в 16:56