За пряката връзка на образованието с бизнеса или по-скоро липсата ѝ, дискутираха работодатели и представители на средните и висши училища в града. Повод за срещата е недостигът на кадри, който е все по-осезаем.
За постигането на дългосрочен ефект за икономиката и обществото, трябва да се започне още от семейството, защото родителите са тези, които трябва да насочат интересите на подрастващите, към професионалната ориентация още от училище. Това коментира председателят на Бургаската търговско промишлена палата – Цанко Иванов:
"Стана ясно, че за някои от специалностите нещата не се развиват в правилната посока. Не може една държава да се развива без шлосер, без електротехник, шофьор, специалисти за туризма. Този въпрос при всички случаи се решава на държавно ниво, но ние е добре на място да дискутираме къде сме и какво искаме да постигнем. Бизнесът има други желания за някои от специалностите за разлика от образованието", каза Иванов.
Липсата на кадри примерно в туризма, за поредно лято се регулира с внос на работна ръка, посочи още той.
По данни на бизнеса, голяма част от завършилите университет работят в търговията и услугите, но не и по специалността. Също и това, че четвъртокурсници се справят не по-добре от първокурсниците с дадена задача от работодател, каза Соня Георгиева от дамския Бизнес клуб
"Бизнесът има нужда много повече от кадри на средно ниво, а заради този недостиг заплатите на това ниво растат. Широкият прием, в който предлагането надвишава търсенето, влошава качеството на образованието. Доста добра традиция имат в Швейцария и Германия с дуалното образование. В глобално ниво хората продължават да вярват, че инвестицията и успеха на един човек задължително минават през университет...."
Пукнатината между университетското образование и нуждите на бизнеса става все по-голяма. Според данните от последното проучване на Търговско промишлената палата в Бургас, на повече от 40% от работодателите се е наложило да обучават отново висшистите, които са били назначени, каза още Георгиева
"Около 65% от компаниите в България изпитват затруднение да намерят нужните служители. Най-голям е недостигът на кадри за машинното инженерство, електротехниката, компютърната и комуникационната техника. На средно ниво липсват кадри в туризма, стругари, фрезисти, монтьори, а този недостиг забавя развитието на бизнеса", допълни Георгиева.
Много се говори през последните години, че проблем за бизнеса е и това, специалистите излизайки от университета, да не са достатъчно добре подготвени за изискванията на пазара - имат теоретични знания без допир до практиката, имат познания в дадена материя, без да са уверени, че могат да бъдат приложени в действителност.
Чуйте повече в звуковия файл:Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е обхванал площ от 300 декара, изгорели са и 30 декара овощни насаждения, както и изоставени стопански постройки. Пожарът вече е локализиран и е под наблюдение. Комисар Димитър Кикьов, началник..
През уикенда Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас бе домакин на петото издание на интензивната обучителна програма ABLE Weekend Activator, организирана от Асоциацията на българските лидери и предприемачи (ABLE) с подкрепата на Община Бургас. В рамките на 48 часа, 25 участници на възраст между 18 и 39 години преминаха през практически..
На 25 юли от 10:00 часа в Киновидеоклуба на Созопол ще се състои публично представяне на националната платформа за гражданска обратна връзка kazva.bg. Събитието се организира от Община Созопол и Център за нови технологични системи (ЦНТС) и е отворено за представители на медиите, неправителствени организации, местния бизнес и гражданите. Целта на..
Близо 200 хил. лева спестени средства на община Ахтопол ще бъдат пренасочени, реши Общинският съвет на Царево на днешното си заседание. Предложението за това бе на кмета на Царево Марин Киров. "Тези средства са от кредита, които бяха предвидени за Ахтопол и общинската администрация ги спечели от държавата. Истината е, че парите от рефинансирането на..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но стойността им няма да се промени. Това каза пред БНР Любомира Язаджиева, директор на дирекция "Пенсии" в Осигурителния институт. НОИ предоставя възможност на всеки, който поиска да види..
В световен мащаб 1.3 милиарда тона храна се губи всяка година. В България годишното количество изхвърлена храна е близо 90 килограма на човек, а всяко домакинство губи средно между 200 и 400 лева от изхвърлена храна. Международен проект по програма Интеррег Черноморски басейн, в който участва и община Поморие,цели намаляване на..
Днес от 9:30 ч. в сградата на НЧ „Георги Кондолов“ в Царево ще се проведе двадесет и четвъртото редовно заседание на Общински съвет – Царево. В дневния ред са включени седем точки, сред които питания и ключови предложения, внесени от кмета на общината Марин Киров. Съветниците ще разгледат създаването на Общински фонд „Култура“ и приемането на..
Храмов празник отбелязва днес църквата „Св. пророк Илия“ в ямболското село Дражево. Сливенският митрополит Арсений ще отслужи празнична света литургия...
На 20 юли Православната църква почита Свети пророк Илия. Той е смятан за един от тримата велики старозаветни мъже, в еднаква степен с Моисей и свети Йоан..
С въвеждането на еврото от началото на следващата година пенсиите и обезщетенията, изплащани от НОИ, ще се извършват в единната европейска валута, но..