Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Присад: Искаме оставката на кметския наместник и референдум за отделяне от община Созопол

14
Недоволните жители на Присад дойдоха в център на селото за да разкажат за проблемите си

Проблеми с канализацията, питейната вода и пътната инфраструктура тревожат жители на село Присад. Според тях местната власт не работи за решаването им и за това те искат да се отделят от община Созопол и да преминат към община Бургас. Има обаче и пресадци, които не искат да се стига до там.

Недоволните са създали сдружение в обществена полза „Съмишленици за Присад“, което се е заело с инициирането на местен референдум за отделянето на селото. Близо 80 души са учредителите му и те настояват и за оставката на местния кметски наместник, съобщи Ванча Байлова и обясни за притесненията им свързани с водата:

"Сдружението има за цел да се бори за качествен и пълноценен живот на жителите на село Присад. Тук в продължение на 12 години действа тоталитарен режим!

Много ни притеснява състоянието на питейната вода. Според данни на РЗИ - Бургас в нея има завишени стойности на колиформени бактерии. Водата е опасна за пиене, а никой не предприема мерки! Ние сами пълним и носим минерална вода на възрастни хора в селото!" , повече може да чуете в звуковия файл:


С години нерешен стой проблемът и с отводнителния канал, който преминава през Присад, разказа Гена Няголова. Тя живее в къща в дерето и трудно достига до нея:


"От силните дъждове тръбите в дерето се задръстиха и всичката вода беше в двора. Помолихме кметицата да се вземат мерки. Дойде фадрома и изчисти и така го оставиха, нищо повече. Ние вървим по две стълбчета за да стигнем до дома си. Не може това дере да остане така!" , повече може да чуете в звуковия файл:



Местните жители се оплакват и от липсата на пътна инфраструктура. Наскоро са били асфалтирани едва част от две улици, като на едната от тях живее кметският наместник. Тодорка Койкова споделя, че наскоро е наименувана улицата пред дома й, но всъщност няма улица:

"Сега сложиха име на улицата - оказа се, че живея на ул. Преображенска 10, но това там е дере. Няма асфалт, само малко чакъл! 42 години вече сме така, а когато завали става страшно и е невъзможно да стигнем до дома си! Много пъти съм искала от кметския наместник да ми помогне, отговорът е - това не е улица!", повече може да чуете в звуковия файл:



До като едни от жителите на селото са недоволни от работата на кметския наместник и искат отделяне от Община Созопол, други главно от коренните  жители са на противоположното мнение. Баба Манда и съпругът й казват, че са против отделянето:

" Всичко, което е направено в Димчево и Извор, които преминаха към Бургас, е от община Созопол, а не от Бургас. Ние сме доволни от кметицата  и не искаме да се отделяме! Питейната вода не е опасна за пиене, цял живот пием от нея и нищо ни няма. Тия новодошлите скараха хората и разделиха селото!", повече може да чуете в звуковия файл: 


От сдружението „Съмишленици за Присад“ са категорични, че ще съберат необходимите подписи за референдум и ще направят нужното за да го предизвикат, а на него вече всеки ще може да изрази позицията си.


Потърсихме за коментар и кметския наместник на село Присад Пенка Стоянова, от чийто управление не са доволни част от жителите на селото, нейния отговор ще ви представим в следобедното ни предаване „Булевард Демокрация“ след 15 часа.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След София-град бургаска област е с най-много държавни имоти с отпаднала необходимост

Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..

публикувано на 18.07.25 в 16:40
снимката е илюстративна

Цените на шофьорските курсове може да се повишат заради нови изисквания

Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..

публикувано на 18.07.25 в 15:30

Почистиха паметника на Левски в Бургас по повод годишнината от рождението

По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..

публикувано на 18.07.25 в 14:40

Бургас чества 188 години от рождението на Васил Левски

Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..

публикувано на 18.07.25 в 14:05

Осигуряват фургон за дядо Тошко, останал без дом след пожара край Бургас

Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата.  В момента той живее на палатка.  И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Панагюрското златно съкровище гостува в Царево до края на август

Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..

публикувано на 18.07.25 в 13:30

Нова крайбрежна алея ще свързва Приморско с Маслен нос и Бегликташ

Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..

публикувано на 18.07.25 в 12:30