“Ньойският мирен договор 99 г. по-късно” е темата на музейната лекция тази събота - 24 ноември. Уредникът от Историческата експозиция Владимир Анигностов ще обобщи значението на договора, представяйки информация от оригинални музейни материали.
Ньойският мирен договор е част от Версайската система от договори, поставили край на участието на България и съюзните й Централни сили в Първата световна война. Подписан е от българска страна, под огромния натиск на Съглашението, от министър-председателя Александър Стамболийски на 27 ноември 1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен. Ратифициран на 15 февруари 1920 г., договорът в следващия един век се оказва най-решаващ с тежките си последствия за националната ни съдба.
От днешния поглед на историците и в духа на европейското разбирателство, някои от последиците на договора се осмислят като поправими или подлежат на историческо изясняване и мирна реабилитация от всички държави наследници на воюващите страни.
Традиционната съботна лекция в музея е с начален час 11:30 ч., в залата за презентации на Природонаучната експозиция (ул. „К. Фотинов” 30). Входната такса е преференциална – за възрастни 2 лв., а за учащи и пенсионери – 1 лв.Документалният филм „Роден в Бургас“, посветен на бургаския творец Руси Стоянов, ще бъде представен на 30 юли в двора на галерия „Георги Баев“ . Прожекцията е от 20:30 часа. Руси Стоянов е наричан „Бургаския Леонардо“ заради смелостта си да твори с широк размах, а идеите му често изпреварват времето, в което е роден. Проектите му са свързани с..
Писателят Мартин Колев представя в Бургас популярната поредица „Софийски магьосници“ и новия си сборник с разкази „Рижият котарак“. Събитието е част от програмата на ежегодния уъркшоп по творческо писане, провеждан към Националния литературен конкурс „Петя Дубарова“. Мартин Колев ще бъде лектор в уъркшопа. "По принцип дисциплината "творческо..
За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..
Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..
Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме успокоява. Гледам към него, когато има хубави залези и изгреви. Това е нещо, което всеки може да почувства и изрази. С песента могат да го съпреживеят. Имайки предвид невероятната история на този конкурс..
Чешкият център ще представи в Бургас филма на Бохдан Слама "Суша". Прожекцията е в рамките на лятната програма на открито "Кино под звездите" в Бургас. Зрителите ще имат възможност да видят филма на 5 август от 21 часа на откритата сцена „Охлюва“. Бохдан Слама е и с ценари ст на лентата, а ролите са поверени на Дорота Шлайерова, Томас..
Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме..
Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се..
За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка..