Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вълчо Чолаков: Реализираме ли и втория етап на почистването, казусът "Вая" ще е окончателно затворена страница

5
"Вая" сега, след почистването на канала

Над  2000 кубични метра тинести почви и почти толкова блатна растителност извадиха от канала свързващ езерото „Вая” с Черно море. Преди дни Областна администрация Бургас приключи първата част от почистването на съоръжението, което над 20 години създава проблеми на местните хора, с периодични наводнения, щети за хиляди левове върху складови помещения и инфраструктура, затрудняване на движението по главната пътна артерия в посока Созопол, както и предпоставки за транспортни произшествия са част от проблемите, които намират решение след мащабното почистване . Областният управител Вълчо Чолаков вече е получил положителна обратна връзка от собствениците на складове около канала, чиито коси настръхваха при всеки по-обилен дъжд.
По думите на работещите в тази част на града ефектът от почистването е огромен, проводимостта на съоръжението е значително подобрена. След обход на трасето, във водите на езерото отново има пеликани във водите на „Вая”.
След изследване е установено, че показателите на водата са цялостно подобрени, което занапред ще дава все по-добри резултати върху разнообразието на флората и фауната във водоема. Почистването се извършва с европейско финансиране, а Областна администрация Бургас е сред малкото, ангажирали се с реализацията на проект от такъв мащаб. Поради липсата на собствен бюджет, на финансов и човешки ресурс областните администрации работят предимно по проекти включващи, така наречените „меки мерки” – обучения, семинари, обмяна на опит.

„Колегите от администрацията казват, че ако даден проблем  не е заплетен поне от 10 години, не би предизвикал интереса ми. Каналът „Вая” е един такъв казус.  Почистването му е мое лично  предизвикателство. На фона на големите неща, които се случват, реализирането на този проект за хората може да изглежда малко, но то е резултат от много „няма как да стане”, от работа на терен,  срещи, разговори, но най-вече от вярата на екипа ми, че можем и ще го направим. Стана.Предстои ни да почистим и останалата част от съоръжението и тогава ще сме напълно удовлетворени, че този 20-годишен проблем е окончателно затворена страница”, коментира Вълчо Чолаков

В рамките на по-малко от година първите 375 от общо 636 метра от „Вая” вече са почистени. От дъното на канала са премахнати бетонови фундаменти на разрушени савачни решетки, битова техника, автомобилни гуми, метални отпадъци, камъни. Сред трудностите, които е срещнала фирмата, ангажирана с почистването, е установено наличие на комуникации(кабели), които се е наложило да бъдат изместени от обсега на канала.

Сред тръстиките, тинята и папура работници на почистващата фирма се натъкват на неприятна находка - нерегламентирано сметище, включващо пълно разнообразие на отпадъци от бита – консерви, кутии от бои и масла, гуми, тенекии от сирене и др.

Сумата от 358 213 лв е необходима на Областна администрация Бургас, за да реализира втория етап на почистването. Екипът на областния управител Вълчо Чолаков вече е кандидатствал с проект, с който чрез европейско финансиране ще бъде почистено новооткритото сметище, останалите 261 м от канала и ще бъде доизграден пътят за обслужване и поддръжка на съоръжението.

 Изпълнител по първия етап на проекта е „Северни води“ ООД, избран след провеждане на обществена поръчка, стойността на договора  е 322 838,08 лв, срокът за изпълнение - 9 месеца, а сред техниката, която работи на терен е багерът, използван за почистване делтата на река Дунав.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново протест срещу приемането на еврото в Бургас

В Бургас близо 2 часа продължи протеста срещу влизането на страната ни в еврозоната и приемането на еврото.  Над 80 души, основно симпатизанти на партия „Възраждане“ скандираха „Оставка!“ и „Да живее България!“. Протестиращите се отказаха от предварително планираната блокада на улица „Христо Ботев“, която е основна пътна артерия в града.  С 2..

публикувано на 04.06.25 в 21:58
Плажът Алепу

Затварят пътя към Шофьорския плаж утре за няколко часа

Временно ограничение на достъпа до пътя към Шофьорския плаж (Алепу) се въвежда утре, 5 юни, в часовия диапазон  от 9 до 12:30 и от 15 до 17 часа, съобщават от общината. Причината е провеждането на демонстрация на иновативни технологии за наблюдение, в рамките на пилотен проект, финансиран от Европейския съюз.  Проектът включва използване на мобилни..

публикувано на 04.06.25 в 17:15

Институтът по океанология във Варна с океанско събитие в Бургас

По повод Световния ден на Океана, Институтът по океанология – БАН, Варна организира специално събитие в Морската градина на Бургас.  Инициативата цели да привлече вниманието към важността на моретата и океаните и да насърчи прилагането на отговорни практики, в защита на биоразнообразието и природните ресурси на Черно море с активното участие на..

публикувано на 04.06.25 в 17:00

Трети протест в Бургас срещу въвеждането на еврото

Протест на симпатизанти на партия "Възраждане" ще се състои тази вечер пред сградата на Община Бургас  от 18:30 часа. Това е третото подобно мероприятие в Бургас срещу въвеждането на еврото в България.  ЕК: България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г. Предвидено е шествие по ул. "Христо Ботев", "Сан Стефано" в частта до..

публикувано на 04.06.25 в 15:30

Нова улица ще се изгради в Созопол за нуждите на автогарата

По решение на правителството Община Созопол получи собствеността върху поземлен имот - частна държавна собственост.  Причината е реализацията на обект - улица до връзката с общински път Созопол-Приморско-в.с. Дюни. Имотът е с площ 1090 кв.м и се намира в местност "Св. Марина".  С изграждането на новата улица се цели да се ограничи влизането и престоят..

публикувано на 04.06.25 в 14:30
Архив

Сезираха омбудсмана на Средец заради фотоволтаичния парк

Сдружение „За чиста природа Дюлево“ сезира омбудсмана на община Средец заради изграждането на фотоволтаичен парк с площ от 8 500 декара край селата Дюлево, Суходол, Светлина и Орлинци. Днес организацията внесе второ писмо, след като на първото от 17 март не е получен отговор. Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк В писмото..

обновено на 04.06.25 в 13:25

Бургазлии предлагат идеи за обновяване на терена около спирката на "Демокрация"

Фокусът на Община Бургас е върху пространството около автобусната спирка на бул. „Демокрация“, в близост до фонтана с гъбките. От администрацията канят бургазлии да попълнят анкета и да дадат своите предложения за концепция, като присъстват на място -    автобусната спирка срещу Трета поликлиника на 6 юни от 11 до 17 часа.  Бургазлии могат да..

публикувано на 04.06.25 в 12:30