Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Дигиталното образование - учене като преживяване в ОУ "Ал. Г. Коджакафалията"

Тук популярната компютърна игра Майнкрафт е учебна дисциплина

| обновено на 18.12.18 в 08:54

Дигиталното образование е сред приоритетите в страните от Европейския съюз. То предоставя интерактивно обучение, чрез което в децата се създават умения, които по късно биха им помогнали както успешно да се реализират на пазара на труда, така и да използват технологиите в полза на собственото си благосъстояние и активно гражданско участие.То беше посочено и като един от приоритетите по време на Българското председателство  на ЕС.

Добрият пример за въвеждането и прилагането на това образование е най – новото основно бургаско училище  - „Александър Георгиев Коджакафалията“. Тук децата учат във високотехнологична среда, проектирана специално за тяхното усъвършенстване. Таблетите и лаптопите са оборудвани с електронни учебници и образователни приложения. Учениците могат да споделят работата си с устройството на учителя и с останалите в класа, както и на електронната дъска. Те се научават да създават собствени дигитални продукти - приложения, игри, видеоклипове и електронна музика. Като учебна дисциплина тук е въведена популярната компютърна игра Майнкрафт, разказа учителят по информационни технологии Таня Сребрева:

„ Играта е част от ежедневието на днешните деца, още повече че Майнкрафт е една от любимите им игри и набира най – голяма популярност. И за това ние решихме да провокираме техния интерес точно по този начин, като обърнем процеса. И от развлечение те да използват играта с образователни цели. Майнкрафт интегрира в себе си програмиране, което е заложено в учебния процес.“

повече може да чуете в звуковия файл:

Така се печели и задържа вниманието и се провокира интереса на "дигиталните деца" на 21 век към образователния процес, добави учителят. Методът се използва като междупредметна връзка между история, математика, информатика, български език, природните науки.

Децата са били разделени на екипи и са работили в продължение на месец за да пресъздадат Акропола като компютърна реалност чрез играта Майнкрафт. В основата на работата е проектно базираното обучение.

"Не е много трудно! Разделихме се на 6 – 7 групи от по няколко ученици. Нашата избра да направи Пинакотеката, това е художествена галерия. Разгледахме Акропола - как са разпределени сградите, трябваше да изчислим разстоянието, да ги разположим правилно и чрез Майнкрафт всеки създаде сградата си!“ – казва шестокласничката Дориана.

повече може да чуете в звуковия файл:


Иновациите в ОУ “Александър Георгиев-Коджакафалията” не се изчерпват само с технологиите. Децата прекарват значителна част от времето си “офлайн”. Те участват в ангажиращи часове, в които провеждат дискусии, разработват проекти, правят научни експерименти, разказа директорът на училището Михаил Ненов:

„Всъщност една от най – силните страни на дигиталното учене е, че технологиите ни помагат да разширим границите на класната стая. Учениците могат във всеки един момент, независимо къде са - в къщи, до като са на екскурзия, къде ли не, биха могли да общуват по между си и със своите учители. Така ученето се превръща в едно преживяване, което не свършва със звънеца и с напускането на училище, то става начин на живот! “

интервю с Михаил Ненов може да чуете в звуковия файл:

За успехите си в дигиталното образование ОУ "Александър Георгиев-Коджакафалията" получи почетен плакет и беше обявено за "Дигитален посланик на Българското председателство на Съвета на ЕС". Освен това училището е и Microsoft Showcase School, званието беше дадено от технологичния гигант, заради приноса на учебното заведение в разработването на иновативни методи на преподаване, в които се прилагат съвременни дигитални технологии. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновиха стария водопровод на селската чешма в Тополица

С тарата чешма пред Кметство с. Тополица отново дарява прохлада на местните жители и гости на селото. По проект на обща стойност 12 хил. лв беше изцяло подменен стария водопровод на чешмата. Това се случи с безвъзмездно финансиране по Програма „Капка по капка“, благодарение на Фондация „Бикоуз“ в помощ на благотворителността, с финансиране на JTI и..

публикувано на 27.11.25 в 17:00
Зам.-министърът на културата Георги Султанов покани протестиращите в Министерството на културата, за да обсъдят проблемите и исканията им.

Протест на организации с проекти по ПВУ пред Министерството на културата

Представители на организации от сферата на културата, които изпълняват проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост, се събраха на протест пред Министерството на културата. Според тях е блокирано отчитането и е забавено изплащане на средства по процедурите, администрирани от Национален фонд "Култура", което ги изправя пред финансови..

публикувано на 27.11.25 в 16:20

Вдигат тарифите на таксиметровите шофьори в Ямбол от догодина

Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя в рамките от 1 лев до 2,20 лв. за километър, уточни председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков, след..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Завършиха асфалтирането в участъка в ремонт на АМ „Тракия“ в област Сливен

Завършиха асфалтовите работи в платното за Бургас в участъка от АМ „Тракия“ в област Сливен, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Обновеното трасе е с дължина 11 км и е между 262-и и 273-и км. При добри метеорологични условия се предвижда до неделя да бъдат монтирани ограничителните системи. През следващата седмица, веднага след като приключи..

публикувано на 27.11.25 в 13:30

ВиК Бургас въведе в експлоатация реконструкцията на деривация "Камчия - Юг"

Две години след старта на строително-монтажните дейности от ВиК Бургас, вече е въведена в експлоатация реконструкцията на Деривация "Камчия-Юг" при айтоското село Черноград. Обектът, който първоначално е бил изграден преди повече от половин век сега подобрява водоснабдяването за десетки хиляди жители на две от бургаските общини - Айтос и Карнобат...

публикувано на 27.11.25 в 12:45

От квартал "Победа" сигнализират: "Живеем като в затвор"

Жители на бургаския квартал „Победа“ са подали молба към Общинския съвет и към Общината относно кражби и посегателства, които с времето ескалират. Според гражданите, в квартала липсват пътни знаци, полицейско присъствие и какъвто и да е контрол. Те са подавали жалби в Районното управление, но не последвала желаната от тях реакция, а именно..

публикувано на 27.11.25 в 11:10

Все още не е ясен броят на задържаните след протеста пред парламента

Към момента няма информация за броя на задържаните по време на вчерашния протест пред парламента срещу проекта за бюджет. Около полунощ група протестиращи се опитаха да преградят булевард "Дондуков" с кофи за смет и да спрат лек автомобил, който се опитваше да премине оттам. Протест срещу Бюджет 2026 в Триъгълника на властта (ОБНОВЕНА) Това..

публикувано на 27.11.25 в 09:45