Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общински терени изплуваха покрай последните случaи на застрояване по Черноморието

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При засилено полицейско присъствие гледат мярката за неотклонение на Антон Иванов

При закрити врата и засилено полицейско присъствие Бургаският окръжен съд гледа мярката за неотклонение на Антон Иванов. Той е обвинен за незаконно притежание на пистолет със заличени номера. Заради този случай полицаят участвал при задържането му Димитър Николов подаде оставка и обвини ръководството на полицията, че е направен опит за промяна и..

публикувано на 14.02.25 в 16:10
Снимката е илюстративна

Хванаха ученик с 40 грама марихуана в Бургас

Марихуана с тегло около 40 грама намериха у 17-годишен бургаски ученик.  Той е бил спрян за проверка от полицаи снощи малко преди 23 ч. в района до  бл.1 в к-с „Славейков“.  Младежът е с предишни криминални прояви. По случая е образувано бързо производство.

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Назначени са две проверки за работата на ОД на МВР в Бургас

Две проверки са разпоредени във връзка с работата на Областната дирекция на МВР в Бургас. Това стана ясно след изслушване на вътрешния министър Даниел Митов. Искането бе на партия МЕЧ, а поводът твърденията на бургаски полицай за оказан му натиск по време на работа. Проверките се ръководят от служители на дирекция "Инспекторат" към МВР. Сред..

публикувано на 14.02.25 в 11:30

Задържаха над 1,3 кг контрабандни сребърни и златни накити на МП Малко Търново

Над 1.3 кг контрабандни сребърни и златни накити задържаха на Митнически пункт Малко Търново.  Бижутата, заедно с 250 кутии цигари са открити при проверка на лек автомобил с румънска регистрация, влизащ у нас от Турция.  Недекларираните стоки са били укрити в бельо, в дрехи и чанти на пътуващите в автомобила трима румънски граждани.  Шофьорът..

публикувано на 14.02.25 в 09:57

Ученици от СУ "Св. св. Кирил и Методий" се запознаха с работата на Окръжния съд в Бургас

Детски смях и усмивки изпълниха днес сградата на Бургаския Окръжен съд - на посещение бяха учениците от 4-ти "Б" клас от СУ "Св. св. Кирил и Методий". Инициативата бе осъществена в рамките на образователната програма на Висшия съдебен съвет и МОН „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Любознателните..

публикувано на 13.02.25 в 15:46

Заловиха бракониери с електрически проводници на река Тунджа

Бракониери са заловени по време на риболов с електрически проводник по долното течение на Тунджа. Санкцията е до 2000 лева. Бракониерите са засечени в местността Даркая, в близост до село Лесово, община Елхово, но и двамата са жители на Ямбол, уточниха от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Нарушителите са забелязани от служители на..

публикувано на 12.02.25 в 21:20

Възстановено е движението по подбалканския път край Сливен (обновена)

Възстановено е движение в участъкът от Подбалканския път София – Бургас в района на сливенския квартал „Речица“, информират от АПИ. След 18:00 часа там се случи катастрофа между лек автомобил и камион превозващ дърва. Тежка катастрофа край Сливен, има загинал Над половин денонощие бе затворен пътния участък в района на квартал „Речица“. Дълго..

обновено на 12.02.25 в 13:45