Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венеция - по Канале гранде, през Риалто до Сан Марко (СНИМКИ)

| обновено на 07.02.19 в 10:38
15
Канале гранде

Венеция е пример как туризъм може да се развива целогодишно. Тълпите от посетители не секват дори и през най-студените месеци. За това спомагат както забележителностите, които буквално са на всеки ъгъл, така и историята, и фестивалите. Дори и влагата, която през зимата е придружена от пронизващ вятър не спира почитателите на романтиката и изкуството.   

Венеция е известен още като „Кралицата на Адриатика“, „Град на водата“, „Град на мостовете“ и „Град на светлината“. Той включва 118 малки острова, които образуват Венецианската лагуна в Адриатическо море. Има 180 канала, 450 моста и великолепни дворци. Една от първите спирки на всеки турист е Канале гранде, а моста Риалто, който води и към едноименния пазар, предлага най-добрата гледка. 

Съвсем наблизо се намира известния площад Сан Марко, където е едноименната базилика, а в близост е и Дворецът на Дожите, който притежава творби на Тициан, Веронезе, Тинторето, Белини. Непосредствено до него е и Мостът на въздишките.

Още чуйте в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30

30% по-високи цени на нощувките през лятото

С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..

публикувано на 04.02.25 в 16:42

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..

публикувано на 04.02.25 в 16:27

Министър Станков: Предвижда се петкратно увеличение на санкциите за ЕРП-тата

В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..

публикувано на 04.02.25 в 16:19

Министърът на туризма подкрепи Бургас за Европейска столица на културата

Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона.  „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..

публикувано на 04.02.25 в 15:33