Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

600 хил. лева са предвидени за Община Бургас, за предоставяне на "патронажна грижа"

От новата социална услуга могат да се възползват възрастни и хора с увреждания

600 хиляди лева са предвидени за община Бургас по проект за предоставяне на нов вид социална услуга „патронажна грижа“. От нея ще могат да се възползват лица над 65 години и хора с увреждания, които имат нужда от обгрижване в домашна среда. Това заяви в Бургас зам. министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя присъства на информационен ден по представяне на процедурата .

„Това е една интегрирана здравно – социална услуга, която е насочена към възрастни хора, които не могат сами да се обслужват, живеят в малките население места, лица с увреждания. Целта е, когато те имат нужда от здравна помощ , в рамките на два часа на ден те да бъдат посетени и консултирани от лекар или медицинска сестра.“

Минималният брой потребители на „патронажна грижа“, за които може да бъде подаден проект е намален от 100 на 50 потребители. Общините, които могат да предлагат социалната услуга на по-малък брой нуждаещи се, могат да си партнират с други общини и заедно да подават проектите си.

Зам. министър Русинова коментира, че тази услуга се явява пилотна в контекста на новия Закон за социалните услуги, който се очаква да бъде приет на второ четене в Народното събрание до края на месеца. Този законопроект заедно с приетите вече нови Закон за социалната икономика и социалните предприятия и Закона за хората с увреждания създава предпоставки за истинска реформа в социалната сфера. Част от промените са въвеждането на интегриран подход при предоставянето на социални услуги, промяна на начина на планиране и финансиране на услугите и стимулиране на професионалното развитие на кадрите в социалната сфера.

Над 17 хиляди потребители от страната ще се възползват от услугата "патронажна грижа". Кандидатстването на общините в цялата страна продължава до края на февруари. Първите одобрени проекти ще са факт през март и очакванията са, че през пролетта ще започне предоставянето на новата социална услуга. Осигуреното финансиране е по оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“ и е 45,7 млн. лева.

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин Апелираме..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботулинов токсин Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 14:40