Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдия Росица Темелкова отбеляза една година управление на Окръжен съд - Бургас

 Окръжен съд – Бургас отчита добри показатели по критерия „бързина“ на съдебните процеси, като в съда се прави ежемесечна справка за забавени дела и регулярно се обсъждат мерки за тяхното разрешаване.Стремежът на съдиите е ефективност, бързина, прозрачност и предвидимост в работата, така че да отговорим на очакванията на обществото. През годината се проведоха и няколко обучения, тъй като основната цел е повишаване на професионалната квалификацията на магистратите, заяви председателят  на Окръжен съд – Бургас, съдия Росица Темелкова.

 „Днес ежедневието на съдията е изключително натоварено – администрирането на текущи доклади, подготовка и водене на съдебни заседания, писане на съдебни актове, участие в работни групи и други дейности. В работата ни се изисква самоподготовка, непрестанни квалификации и професионално усъвършенстване. От нас, като съдии, се очаква и е необходима, като служебен дълг, обективност, предвидимост и задълбоченост при разглеждането на отделните правни казуси. Много често нашите решения променят съдбии това е отговорност, която всеки от нас носи, но често тя много тежи. Съдийската професия е осъзнат избор за магистратите в Окръжен съд -Бургас, независимо, че в много случаи е свързана с изтощителни усилия и самоналожени ограничения“ сподели съдия Темелкова.

 Окръжен съд – Бургас вече е свързан с Единния портал за електронно правосъдие и е въпрос на време да се стартира възможността на страните да се възползват от безплатния отдалечен достъп до делата, който той предоставя.  През 2018 г. са проведени и девет видеоконферентни връзки с няколко европейски държави.

 Окръжен съд – Бургас е един от съдилищата в страната, който съвместно с Районен съд – Бургас откри Център за медиация и извънсъдебно разрешаване на спорове. С днешна дата са проведени над 30 процедури по медиация, има сключени 11 споразумения. През изминалата година, Окръжен съд – Бургас включи медиацията и като учебна дисциплина в Образователната програма на ВСС, по която ученици се обучават в правото от съдии. 2000 ученици слушаха лекции на правна тематика по Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, по която Окръжен съд – Бургас си партнира с Районен съд – Бургас и Окръжна и Районна прокуратури. Целта е младите хода да придобият представа за отговорността на съдийската професия, а също и за правата и задълженията си като европейски граждани. На интернет-страницата на съда могат да бъдат прочетени 11 ученически есета по темите „Съдебната власт – доверие в закона“ и „Моето право е моята отговорност“.

 През изминалата година в Съдебна палата – Бургас, по инициатива на председателя на Окръжен съд - Бургас, бе открита изложба с фотографии на тема „Бургас – моят град“ на възпитаници на Школата по фотография към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Бургас.

 Окръжен съд – Бургас е синхронизирал системата за правосъдие за деца в България с европейските и международни стандарти и има изградена специализирана „Стая за деца“.

 „Мотивираният и квалифициран колектив е най-важната за мен предпоставка за успех“, коментира съдия Темелкова .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Районната прокуратура в Бургас протестира мярката срещу Никола Бургазлиев

Районна прокуратура в Бургас протестира определението на Районен съд - Несебър, с което е взета мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на Никола Бургазлиев, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на пет лица. В протеста е мотивирано, че според наблюдаващия прокурор така постановената мярка „домашен арест“ следва да бъде изменена в..

публикувано на 18.08.25 в 17:32

8-годишно дете загина при инцидент с парасейлинг на несебърски плаж /ОБНОВЕНА/

8-годишно момченце от Разлог загина след инцидент с парасейлинг на несебърски плаж, съобщават от полицията в Бургас. Детето е паднало от над 40 метра височина. Въпреки спешните реанимационни действия е починало. За момента полицията в Несебър е задържала трима души, ангажирани с предоставянето на атракциона "парасейлинг".  Инцидентът се е..

обновено на 18.08.25 в 17:32

Районната прокуратура протестира мярката срещу Никола Бургазлиев

Районна прокуратура в Бургас протестира определението на Районен съд - Несебър, с което е взета мярка за неотклонение „домашен арест“ по отношение на Никола Бургазлиев, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на пет лица. В протеста е мотивирано, че според наблюдаващия прокурор така постановената мярка „домашен арест“ следва да бъде изменена в..

публикувано на 18.08.25 в 17:19
УМБАЛ Бургас

Изписаха двете момиченца, пострадали в тежкия инцидент в Слънчев бряг

Остава тежко състоянието на 35-годишната жена от Пловдив и 4-годишното момченце, блъснати на 14 август, на тротоар в Слънчев бряг от АТВ. Пострада тежко и служител от близкия хотел, в който е спряло превозното средство. То е управлявано от Никола Бургазлиев, 18-годишен водач, който е с книжка за правоуправление от месец май. Той беше пуснат под..

публикувано на 18.08.25 в 13:00
снимката е илюстративна

Трима мотористи пострадаха пред уикенда при пътни инциденти

Най-тежките произшествия в региона през последното уикенда са довели до сериозни травми на трима мотористи. На пътя Варна – Бургас, при км 203+100, шофьорка е отнела предимство и е ударила 53-годишен моторист от Бургас. Мъжът е с фрактура на лявото рамо и на две ребра. Настанен е в ортопедично отделение на УМБАЛ – Бургас, без опасност за живота...

публикувано на 18.08.25 в 11:30
снимката е илюстративна

ИПБ: Рискът да загинеш на пътя у нас е 2,5 пъти по-висок от средното за ЕС

В България рискът да загинеш на пътя е 2,5 пъти по-висок от средното за Европейския съюз, се казва в становище на Института за пътна безопасност, разпространено до медиите. Директорът на Института Богдан Милчев препоръчва неотложно да се насочат усилията към пропуските в организацията на работа на отговорните институции, защото сега има усещане за..

публикувано на 18.08.25 в 11:00
снимката е илюстративна

Двама пострадали при инциденти с коне в Айтос и Карнобат

Двама души са пострадали през уикенда при инциденти с коне. 71-годишен мъж от Айтос е в кома, а 74-годишна жена от Карнобат е в болница с травма.  Мъжът е паднал от коня си в землището до бившия военен завод в Айтос. Той е бил влачен от животното, а по-късно е открит в безпомощно състояние, неконтактен, с видими охлузни рани. Настанен е в..

публикувано на 18.08.25 в 09:30