Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Вълков : Българският пазар е защитен чрез промените в Закона за железопътния транспорт

Снимка: ihc2015.info

„С промените в Закона за железопътния транспорт се цели по-голяма либерализация на пазара  и увеличаване правата на превозвачите в ЕС. Основната цел на законопроекта, е привеждането на досега съществуващия закон в съответствие с изискванията на европейското законодателство, като в него се предвиждат редица промени. Те се отнасят за Четвъртия железопътен пакет, приет през 2016 г Той. включва пет нормативни акта, разделени в два „стълба“ : „Технически стълб“ и „Пазарен (политически) стълб“. В най-общ аспект акцентите падат върху правата на железопътните превозвачи на достъп при справедливи, недискриминационни и прозрачни условия до железопътната инфраструктура. Обхванати са и обслужващите съоръжения за извършване на всички видове железопътни услуги за превоз на пътници и товари“. Това заяви народният представител от ГЕРБ Иван Вълков по време на дебатите за Закона за железопътния транспорт. Днес парламентът прие на първо четене предложените промени.

Те целят транспонирането на европейска директива. Текстовете касаят и издаването на единен сертификат за безопасност. Съгласно директивата, сертификатът може да бъде издаван както от Агенцията за железопътен транспорт на Европейския съюз, така и от националния орган по безопасността – Изпълнителна агенция „Железопътна администрация“.

 Според бургаския депутат българският пазар е либерализиран още през 2009 г. и фирмите, които преминават през нашата страна, разполагат с нужния сертификат. „Държавата има сключен договор за извършване на обществената услуга, който беше подписан през 2009 г. и е със срок от 15 години. През 2024 г. не може да дойде никакъв друг превозвач и нашият пазар е напълно защитен. Със законопроекта за железопътния транспорт се гарантира, че услугата железопътен транспорт ще се изпълнява от БДЖ“, коментира Вълков, който е член на парламентарната комисия по транспорт.

По отношение извършването на превоз на пътници железопътните превозвачи ще имат право да превозват пътници между железопътни гари, разположени в държави - членки на Европейския съюз, включително между железопътни гари, разположени на територията на Република България.

В законопроекта е предвидено и допълване на санкционния режим при нарушения на законодателството по отношение на несправедливо или дискриминационно третиране на железопътни предприятия от управител на инфраструктура.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До село Окоп пожарът е под контрол, борбата с огъня в Ямболско продължава

Постепенно се нормализира ситуацията около населените места в Ямболско, в близост, до които и в момента продължават да горят пожари. Няма пряка опасност за къщите в селата. В овладяването на огнената стихия се включиха над 15 противопожарни екипи, тежка верижна техника  и два военни хеликоптера. Потушаването на пожарите продължава.  Над..

публикувано на 23.07.25 в 23:12

Затварят за движение две улици в Бургас заради ВиК ремонт

Във връзка с подмяна на канализационната мрежа по бургаската ул. „Емил Де Лавеле“, от 9 часа в четвъртък (24 юли) до 9 август се въвежда временна организация на движението на автомобили. Затваря се за превозни средства участъкът от ул. "Георги Шагунов " до ул. "Доктор Нидер".  Част от ул. „Кавала“ също ще бъде затворена заради ВиК ремонт. От 9:30 до..

публикувано на 23.07.25 в 21:30

Продължава борбата с огъня в селата Стефан Караджово, Камен връх и Денница

Все още не е овладян пожарът, пламнал вчера между боляровските села Стефан Караджово, Камен връх и Денница. Заради опасност от навлизане на огъня в село Камен връх областният управител  Николай Костадинов задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT. В борбата в огъня са включени и два военни хеликоптера. Подробности от кореспондента ни Даниела..

публикувано на 23.07.25 в 16:48

Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..

публикувано на 23.07.25 в 16:16

Правителството отпуска средства на общините за поддържане на военни паметници

Правителството одобри  допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане  на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници.  Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..

публикувано на 23.07.25 в 15:46

Етикети с цени в лева и в евро заблуждават потребителите заради оформлението им

Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено,  когато..

публикувано на 23.07.25 в 13:30

Отмениха решението за изграждане на фотоволтаичен парк край Дюлево

Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..

публикувано на 23.07.25 в 13:01