Съдови хирурзи и ортопеди от университетска болница „Дева Мария“ помогнаха на мъж от Камено да живее втори живот, след тежък инцидент с електрически трион. Той е бил със съчетана травма, като ръката му е била прерязана до костта, разрязани са мускули, нерви и съдове, включително магистралната артерия и дълбоките вени, отговарящи за кръвоснабдяването на крайника. На пострадалия е оказана незабавна спешна помощ от началника на Клиниката по съдова хирургия доц. д-р Борислав Денчев, д.м. Той свиква спешен екип от съдови хирурзи и ортопеди и привежда пациента в операционна зала за животоспасяваща операция.
„При извършената ревизия беше установено размачкване и разкъсване на кожа и подкожие, мускулни групи, два магистрални нервна и два магистрални съда- артерия и брахиални вени.“ разказва доц. д-р Денчев. „Първо се пристъпи към съдовата реконструкция, защото тя е най-важна- ако една ръка бъде лишена от артериално кръвоснабдяване, ние я губим при всяко положение. Наложи се извършване на автовенозна интерпозиция,което на обикновен език означава байпас на ръката“. обяснява началникът на съдовите хирурзи в университетска болница „Дева Мария“. След като кървенето е овладяно, съдовите хирурзи взимат вена от крака на пациента и я присаждат в лявата ръка, като по този начин възстановяват артериалната циркулация. Взимането на вена от крака няма да доведе до никакви проблеми за самия крак, категорични са специалистите. Те успяват да възстановят и част от вените на ръката по хирургично-реконструктивен способ. Веднага след това ортопедите започват възстановяване на нервите, тъй като са засегнати два моторни и един сензорен нерв.
Операцията продължава повече от четири часа, като ръката на мъжа е спасена, а прогнозите за пълно възстановяване са оптимистични. „ За пълното зарастване на нервите и възстановяване на функцията на крайника ще се проведе продължителна терапия и възстановяването ще отнеме година, година и половина. Хубавата новина е, че пациентът има този шанс, защото само преди десет години крайници, получили такива травми, рядко оцеляваха.“ коментираха специалистите.
„Инцидентът, при който е пострадал пациентът, е бил реална заплаха за живота му. При артериална травма, заради помпената функция на сърцето, смъртта настъпва за минута и половина- две, ако не бъде спряно кървенето.“ обяснява доц. д-р Денчев.
За късмет свидетелите на инцидента са реагирали адекватно и са съобразили да сложат турникет от подръчни материали, с който е било овладяно острото артериално кървене. „В този момент животът на пострадалия е бил въпрос на реакция за секунди. Дори и в двора на болницата да се случи инцидентът, не се ли окаже помощ на място и не се ли спре кървенето, изходът е фатален.“ обяснява доц. д-р Денчев. След едноседмично лечение в университетска болница „Дева Мария“, мъжът е изписан и вече се възстановява у дома.
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда. Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Евелина..
От понеделник в регионалните здравни инспекции ще има организация за поставяне на ваксината Нименрикс, която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Препаратът ще се поставя, след като желаещите са я закупили от аптека, обясниха от здравното министерство. Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б..
Днес и утре в Бургас, Югоизточен иновационен клъстер по генетика и биотехнологии и Община Бургас организират трети семинар от поредицата обучения, планирани за 2025 г. Семинарът ще се проведе в Конгресния център на Морската гара. Основна мисия на събитието „Анестезиология и интензивно лечение – версия 25“ е да даде възможност за запознаване с..
И в болницата в бургаския комплекс „Меден рудник“ отвори врати отделение по медицинска онкология. Отделението се намира в обновено крило на централния корпус и разполага с 30 легла, както и дневен стационар с 10 места. В отделението ще се прилагат химиотерапия, имунотерапия, таргетна и хормонална терапия. Началникът на отделението д-р Мая Цакова..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински..