Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас отделение по изгаряния ще има, въпросът е кога

| обновено на 25.02.19 в 14:06

 Само за два месеца - два смъртни случая  -млада жена от руенско село почина след като пострада при пожар,  възрастен мъж от св.Влас  почина  на първи януари, след като дни наред се бори за живота си след инцидент с пропан-бутан. И двамата се лекуваха във варненска клиника по изгаряния към ВМА. Тя поема от години  всички подобни случаи, след като в Бургас бе закрито отделението по изгаряния. Така пострадалите се водят първо до спешния център в бургаската болница и  след обработка на раните, с линейка се транспортират до другия морски град. В зависимост от сезона, метеорологичните условия и трафика, времето, което се губи в оказване на специализирана помощ, са около два часа. Естествено, изходът за всеки  един пациент е строго индивидуален, лечението зависи от степента на изгаряне, хроничните заболявания, имунитета, тъй като опасността да се развият  инфекции е голяма.
Близките на пострадалите също попадат във водовъртежа на здравната система. На първо място  да  осигурят кръводарители.Това трябва да стане само във Варненския кръвен център, даряване не може да бъде направено в Бургас. След като пациентът бъде изведен  от реанимация и преведен  в самата клиника,в тежките случаи, е задължително да бъде осигурен придружител.
 Не за първи път БНР- Бургас повдига темата кога ще има отделение в бургаската болница, която е сред най-натоварените в страната.През 2013 година, след инцидент с пострадали,  депутатите от ГЕРБ бяха направили официално запитване за отделението до тогавашния министър на здравеопазването Таня Андреева. През 2014 от здравното заведение бяха обявили, че се работи и такова ще има.
 Позицията на община Бургас е ясна, ние подкрепяме  разкриването, каза зам.- кметът е д-р Лорис Мануелян. Реализацията обаче е в дългосрочен план:
Това е въпрос, който в краткосрочен план не може да бъде решен, искат се средства и кадри. Трябва  специализиран персонал, за съжаление част от тези, които имахме си отидоха от този свят, други напуснаха. Това също ще представлява проблем.Но е заложено в дългосрочната стратегия. Трябва внимателно планиране на дейностите и на финансите.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

За да бъде създадено отново отделение, трябва да се намери лекар с тази специалност. По стандарт трябва да има двама такива, обясни д-р Бойко Миразчийски, директор на бургаската болница.Трябва да им бъдат създадени много добри условия на работа, което означава оборудване, а ние нямаме финансиране за такова, уточни той:

Миналата година водихме разговори с едни колеги, цял екип бяха.Те бяха готови да дойдат в Бургас от една софийска, водеща болница.Но в крайна сметка те се отказаха,защото нямаме никакво оборудване.Ние няма как да го закупим, ако го получим като дарение, ще е много добре.Трудно се хващат дарители на големи суми.Тук говорим за много големи суми. Отделението трябва да бъде модерно оборудвано.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ 


През 2013 година, след инцидент с няколко души, депутатите от ГЕРБ направиха официално запитване до тогавашния министър Таня  Андреева ще помогне ли държавата да бъде разкрито отделение.През 2014 идва обещанието да се намери решение. 5 години по-късно потърсихме отново народните представители.  Димитър Бойчев се ангажира да направят ново питане, тъй като отделението е важно  за бургаска област.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва доставка на оборудване за детската болница в Бургас

Изграждането на новата детска болница в Бургас навлиза в следващ етап с доставка и монтаж на оборудване. По график се монтират вътрешноболничните системи, обзавеждането на пациентските стаи и ескалаторите, съобщи в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Етажният паркинг е готов, а предстои внедряване на електронна система, благоустрояване на околното..

публикувано на 08.08.25 в 10:00

Какви са правата ни като здравноосигурени пациенти по време на отпуск

По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са нашите права в такива ситуации и какви документи трябва да носим, разяснява  Цветанка Георгиева – главен експерт по методология и договаряне на извънболничната и денталната помощ в Националната..

публикувано на 08.08.25 в 08:30

От началото на годината у нас са установени 185 души, заразени с ХИВ

От началото на годината у нас са открити 185 заразени с ХИВ. При над 90% от тях най-вероятният начин на предаване на вируса е сексуален контакт. Данните са на Министерството на здравеопазването. Оттам обявиха, че през август се провежда лятната АНТИСПИН кампания.  Приблизително 200 000 българи са изследвали своя ХИВ статус от началото на..

публикувано на 07.08.25 в 11:00

Връщането на лимитите притеснява шефове на общински болници в Бургаско

Връщането на финансовите лимити притеснява ръководствата на общински болници в Бургаска област.   Това стана факт, след като депутатите отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Закона за здравното осигуряване.  Управителят на многопрофилната болница в Айтос Златина Иванова , коментира, че в годините назад при такива лимити се е..

публикувано на 06.08.25 в 09:10

"Спартан" транспортира двегодишно дете по спешност от Бургас до София

С военнотранспортен самолет C-27J "Спартан" на Военновъздушните сили е транспортирано по спешност две годишно дете от Бургас. Самолетът е излетял в 13:08 ч. от летище "Васил Левски" с екип лекари от Университетска многопрофилна болница „Пирогов“ - София за изпълнение на задача за авиомедицинска евакуация по маршрута от София до Бургас и обратно,..

публикувано на 05.08.25 в 19:40

Конкурс за специализанти в 11 направления обяви болница в Бургас

Университетска болница "Дева Мария" в Бургас обяви конкурс за лекари специализанти в 11 ключови медицински направления. Възможностите обхващат клиниките по акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, нервни болести, анестезиология и интензивно лечение, хирургия, урология и кардиология, както и отделенията по медицинска онкология,..

публикувано на 04.08.25 в 16:30

Обучение по Първа помощ показа как всеки може да спаси човешки живот

Обучение по Първа помощ за широката общественост се проведе днес в Областна администрация в Бургас. Д-р Светослав Тодоров, зам. директор на УМБАЛ – Бургас представи лекция на тема „Първата помощ спасява животи“. Тя беше съпътствана и с практически демонстрации.  Обучението се организира за втора година с помощта на БЧК – Бургас. В..

публикувано на 31.07.25 в 15:33