Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски проект се бори със замърсяването на Черноморското крайбрежие

Българското Черноморие е сред най-замърсените крайбрежия в света. Това показват данни от проучване на „Грийнпийс“. Най-големият замърсител са пластмасовите отпадъци. Това обясни Керанка Байчева от Сдружение „Равновесие“, позовавайки се на данни от изследването. „Замърсяването на Черно море се равнява на това в Балтийско море и северозападната част на Средиземно море. Проучването е направено само между Бургас и нос Калиакра. Откритите микропастмасовите елементи са средно 429 000 частици на квадратен километър“, обясни тя. Байчева посочи, че река Дунав е един от основните замърсители с нефтени продукти. „Това са 48% от основните замърсители или близо 1012 тона петрол, които се вливат в Черно море. Замърсяване също идва от отпадните води, защото има населени места, които нямат изградени канализационни мрежи“ обясни тя. Данните сочат, че 30 % от замърсяванията във водните басейни са резултат от човешката дейност.

Байчева допълни, че Европейската комисия обсъжда Нова стратегия за справяне с пластмасовите отпадъци. „Новите правила ще бъдат насочени към намаляване на употребата на 10-те най-използвани пластмасови продукта за еднократна употрена. Това са пластмасови клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пръчки за балончета“,посочи тя. Целта на новата директива е до 2025 г., 90 % от пластмасовите бутилки за еднократно ползване да бъдат изведени от употреба. „Всяка държава има свободата да избере механизма, който ще използва и мерките, които ще предприеме, за да намали употребата на пластмасови бутилки. Един от успешните начини, с който се борави в другите страни от Европейския съюз, е т.нар. система за заплащане или възвръщане“, поясни Байчева.

Проектът с европейско финансиране „Марлена“ цели намаляване на речните и морски отпадъци в Черноморския регион. Сред основните му дейности са провеждането на инфорамационни кампании и акции по почистване, обясни Владимир Димитров от сдружението „Зелена Странджа“, партньор по проекта.„Предвиждат се поне 5 акции за почистване. През тази година датите са 27 април, 8 юни и 14 септември. Местата ще бъдат труднодостъпни плажове на юг от Бургас, най-вече там, където няма концесионер“, поясни той.

В рамките на проекта ще бъдат организирани и международни еко-лагери за деца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска работилница за мартеници отваря врати в Етнографския музей

В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“.  В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка.  Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..

публикувано на 12.02.25 в 11:30

“Бъди човек”- Айтос организира благотворителен концерт “С любов за Виктор”

Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..

публикувано на 12.02.25 в 10:30

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..

публикувано на 12.02.25 в 09:30

Кукери от Ямбол ще огласят Народното събрание

Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия".   Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..

публикувано на 12.02.25 в 07:30

9 случая на употреба на вейп с упойващо вещество в Бургас

2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..

публикувано на 11.02.25 в 17:39

74 000 лева са нужни, за да продължи възстановяването на популацията на ловния сокол

Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“.  Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12