Три факултета, спокойна обстановка и равномерна натовареност на спудентите предлага техническият университет в Габрово. Също и съвместно обучение с двойни дипломи с университети в Германия. А русенският „Ангел Кънчев“ има над 50-ет специалности и три филиала в Разград, Силистра и Видин. А от днес започва предварителното записване за изпитите, които ще полагат зрелостниците в новия медицински факултет на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас.
Какви специалности привличат студентите и какво предлагат базите?
Най-предпочитани от зрелостниците са машинните специалности, защото има такова търсене и от работодателите. Това е така, тъй като има недостиг на инженери в момента. Остава и по-големият интерес към компютърните специалности, коментира Цвятко Върбов – главен асистент в университета:
"Имаме взаимоотношения с много висши учебни заведения в Европа. Предоставяме дипломи, които важат и в Германия и в България. Предлагаме специалности свързани с електроинженерство, машинно инженерство и съответно социални дейности, административно управление, индустриален мениджмънт. Имаме постоянно студенти от Бургас. Предимството на Габрово е, че градът е по-малък от Бургас, има и задочна форма на обучение..."
Кандидат-студентските изпити са през юли в техническия университет в Габрово, има и предварителни, а подробната информация е в сайта на учебното заведение, допълни Цвятко Върбов
А за най-старото висше учебно заведение - Русенският университет „Ангел Кънчев“ разказва доц.Тодор Деликостов:
"Имаме 73 годишна история. Имаме 5 инженерни факултета, юридически, педагогически, здравен факултет. Зрелостниците се насочват към икономическите специалности, търсенето на инженерни кадри при нас също е голямо, IT специалисти...."
Търсени са също и педагогическите специалности, допълни доц.Тодор Деликостов.. Има 19 клуба за различни спортни и културни дейности, ок които могат да се възползват студентите на русенския университет.
От днес започва предварителното записване за изпитите, които ще полагат зрелостниците в новия медицински факултет на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас. Още какво предлага най-голямото висше учебно заведение в югоизточна България, сподели пред БНР Бургас Донка Бъчварова, от учебния информационен център в университета:"От тази година имаме прием за медицински сестри и акушерство. 4 години е срокът на обучение, което ще се извършва в медицинския факултет. Има голям интерес към медицинските специалности. Който иска и има интерес да кандидатства трябва да знае, че приемният изпит е по биология и тест. От 18 март до 11 април започна предварителното записване за прием, от 10 юни до 4 юли трябва да се запише и подаде документи, за да може да участва в класирането..."
Донка Бъчварова уточнява още за бъдещите кандидат-студенти, че предварителните изпити са следващия месец, в дните между 13 и 21 април.
ЧУЙТЕ ПОВЕЧЕ В РЕПОРТАЖА И ИНТЕРВЮТО:
На 4-ти март от 13 часа едно от най-старите училища в Бургас – Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (ПГМЕЕ) официално ще даде старт на честванията по случай своя 100-годишен юбилей. Празничните събития започват с тържествена церемония, която ще се проведе в Актовата зала на Механото и ще бъде първата от много инициативи,..
Откриха обновения многофункционален физкултурен салон в СУ „Любен Каравелов“ – Несебър. Ремонтът е стъпка към модернизиране на учебната база в най-голямото училище на територията на общината и е реализирано по Програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общински училища за периода 2024-2026 г...
Общинският съвет в Бургас даде зелена светлина за разкриване на филиал на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в морския град. Предстои акредитация на филиала в професионално направление „Театрално и филмово изкуство“ с две бакалавърски и четири магистърски програми. За обезпечаването им днес съветниците единодушно решиха да бъдат предоставени зали в Културен..
С решение на Министерския съвет Бургаският държавен университет „Професор д-р Асен Златаров“ е включен в списъка на изследователските висши училища в България. Това съобщи в началото на днешното заседание на Общинския съвет председателят на местния парламент Михаил Хаджиянев. Това е достижение, което е повод за гордост и е доказателство..
Победителите в тазгодишното издание на Национален литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ на Фондация „Шанс за децата и природата на България“ вече са ясни. Есетата, които участниците изпратиха, бяха на тема „Бих се родил отново“. Младежи между 14 и 20 години от цялата страна имаха възможността да..
Екип от специалисти да проучи възможностите за разкриване в Бургас на нови филиали на висши учебни заведения в направленията „Авиационна техника“ и „Електрически и хибридни автомобили“ поискаха общински съветници от „Продължаваме промяната-Демократична България“. Предстоящи инвестиции в Бургас на фирма от авиационно-поддържащия сектор и..
На 12-и април предстои първият кръг на Националната олимпиадата по орнитология за тази година. Всички ученици между 5-и и 8-и клас могат да се регистрират за участие до 11-ти април. Националната олимпиада се организира от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) и е една от най-значимите образователни дейности на организацията. Провеждана в..
На 4-ти март от 13 часа едно от най-старите училища в Бургас – Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника (ПГМЕЕ) официално ще даде..
Общинският съвет в Бургас даде зелена светлина за разкриване на филиал на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в морския град. Предстои акредитация на филиала в..
Откриха обновения многофункционален физкултурен салон в СУ „Любен Каравелов“ – Несебър. Ремонтът е стъпка към модернизиране на учебната база в..