Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетен концерт с Бинка Добрева в Сливен

Ансамбъл за народни песни и танци „Сливен“ ще изнесе Пролетен концерт на 21 март със специалното участие на доц. д-р Бинка Добрева. Заедно с нея на сцената ще застане Александър Райчев.

Доц. д-р Бинка Добрева е изпълнител на тракийски народни песни и солист на световноизвестния хор „Мистерията на българските гласове“. Известна с изпълнението си на песента „Даньова мама думаше“ на варненската народна певица Мария Балтаджиева.

Добрева е потомствена народна певица, нейна първа учителка по народно пеене е майка й. Родена е на 11 март в село Роза, Ямболско. От малка започва да пее и печели първи награди от регионалните надпявания. Приета е в Средното музикално училище за фолклор в Котел, където нейни учители са Вълкана Стоянова, Кремена Станчева, Василка Андонова и Йовчо Караиванов.

През 1988 г. Бинка Добрева завършва Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив в класа на проф. Анка Кушлева и постъпва в Ансамбъла за народни песни и танци „Филип Кутев“, където две години пее заедно с Надка Караджова и Бойка Присадова. През 1990 година печели конкурс на „Мистерията на българските гласове“. От 2010 година, е поканена за преподавател по Народно пеене и фолклорни дисциплини в Югозападен Университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, където работи и до днес.

Добрева е пяла на 5 континента в едни от най-големите концертни зали: Карнеги Хол, Ню Йорк; Кенеди Сентър, Вашингтон; Роял фестивал хол, Лондон; Линкълн сентър; Концерт Гебао, Амстердам и други.

Певицата има и успешни солови изяви. Работи и със съпруга си Александър Райчев, който е гайдар, акордеонист и новатор в областта на народната музика. Композира и аранжира шестте албума с песни на Бинка Добрева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световни музиканти гостуват в Бургас за 200 години от рождението на Йохан Щраус-син

Световни музиканти гостуват в Бургас, като част от голямото европейско турне, посветено на двувековния юбилей на Краля на валса Йохан Щраус-син. Оркестърът, съставен от някои от най-добрите класически музиканти в Европа, ще представи както неговите най-популярни валсове и полки, така и малко познати произведения.  Турнето на световноизвестният..

публикувано на 31.07.25 в 12:36

„Солени ветрове“ започва този петък в Бургас

Седемнадесетото издание на фестивала на бардовете и поетите с китара  - „Солени ветрове“ започва този петък в Бургас. За тазгодишното издание пристигат двадесет и двама индивидуални изпълнители и шест дуетни формации. Международни участници има от Русия, Германия и Италия.  Т ази година жителите и гостите на Бургас ще имат възможността да..

обновено на 31.07.25 в 12:15

Дуетът Димитър и Христо, хуморът на Крис Янкулов и цигулката на Анима в едно лятно парти край морето

Музиката на 90-те и десетилетието след това с Димитър & Христо, хумора на Крис Янкулов и цигулката на Анима се събират за едно емоционално лятно преживяване в Бургас.  Дуетът Димитър Атанасов и Христо Младенов от „Като две капки вода“ идват с бенд на брега на морето. На 31 юли мястото е Hashtag Pavilion, началото 21.30 часа.  Двамата, спечелили..

обновено на 31.07.25 в 12:05

Операта „Травиата“ на сцената на Летния театър днес

Едно от най-изпълняваните оперни заглавия – „Травиата“ от Джузепе Верди е част от юлската програма на Държавна опера – Бургас, както и е четвъртото събитие от Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“, провеждани за осемнадесети път от бургаския културен институт и Община Бургас. На 31 юли, четвъртък, от 20:30 часа на сцената на Летен..

публикувано на 31.07.25 в 09:20

Вокалистката на MOLOKО с концерт в събота в Бургас

Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме сюрреалистично шоу от Кралицата на експериментите, както наричат вокалистката. С уникален стил, неподражаемо сценично присъствие и..

публикувано на 30.07.25 в 16:19

За 16-ти път Сън трайб събира фенове на транс музиката край Бургас

16-то издание на един от емблематичните за Бургас фестивали за електронна музика предстои на 1-ви август. Сън Трайб фест по традиция се провежда в парк Росенец. Тази година изданието ще е в два дни и ще има две сцени с различна музика. Ще гостуват едни от най-големите имена в транс музиката, каза  един от организаторите  Мартин Стайков: "Тази..

публикувано на 30.07.25 в 11:23

Изложба в Бургас представя творческия път на Райна Кабаиванска

От 1 август жителите и гостите на Бургас могат да се докоснат до вдъхновяващата история на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Символично, експозицията е представена именно в родния ѝ град Бургас – мястото, откъдето започва нейният забележителен път към световната оперна сцена. Изложбата ще бъде разположена на ул. „Александровска“ пред..

публикувано на 30.07.25 в 10:30