Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За конституцията и правото -140 години по-късно

 Принципът на разделение на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна,както и компетенциите на висшите държавни органи - президент, парламент и министерски съвет са заложени както в Търновската конституция, така и в четвъртия поред основен Закон, приет от Великото народно събрание на 12-и юли 1991 година. За търновската конституция не знам, но съвременният и вариант започва така -„Ние, народните представители ,от Седмото Велико народно събрание“ . И докато българските народни представители се мислят за народа, то американската конституция казва“ Ние народът на Съединените щати“. Изглежда като игра на думи, но не е. Защото българските народни представители са овластени да изразяват волята на народа,докато в обетованата земя демокрацията е осъзнала, че властта всъщност е на народа. И още една малка, но съществена разлика. Американската конституция от 230 години функционира без редакции, а българската за 140 години модерно съществуване е променяна 4 пъти. Е, ще кажете какво толкова, след като Великобритания пък изобщо няма писана конституция и ще сте прави, ако българската конституция осигуряваше успешно функциониране на обществено -политическия живот. В България ,обаче, успешно функционира само политическата класа, която е окичена с привилегии, имунитети, безнаказаност и апартаментни облаги.

 Мине, не мине година и се появява политик, който се захваща с писането на нова българска конституция. Сега с тази важна задача, се е заел Стефан Софиянски. То всичко е добре, ама защо политик, не трябва ли конституцията да се пише от юристи. Иначе лозунги за промени в конституцията се виждат често и на по-масовите протести. От какво са най-вече недоволни хората. Ами в конституцията ни може и да е залегнал принципа на независимост на властите, но пък ясно се очертава силната политизация на процесите. Защото в уж независимата съдебна власт в най-важния орган ВСС 11 от членовете се избират от НС. Те може да са юристи, но това автоматично ги прави политически кандидатури. Е, как тогава да говорим, че властите са разделени? И докога в страната вместо независими власти, ще има само една власт и тя ще бъде политическа. Но дискусиите за подобряване на Конституцията продължават, те показват желанието на българите да усъвършенстват конституционните  разпоредби , така че те да гарантират демократични институции и а правата на гражданите. Това показва и жизнеността на българската конституция, както и значението и за българското общество.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ с два концерта в Бургас

Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..

публикувано на 17.02.25 в 20:00

Затварят пътя Слънчев бряг - Обзор до сутринта

Движението за всички превозни средства се ограничава до сутринта по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от Областната администрация. Настилката се обработва и почиства.  Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ.  Издърпват се закъсалите товарни автомобили. Обходният път е през Айтоски проход.

обновено на 17.02.25 в 19:09

Общински съветници дариха носии на пенсионерски клуб „Любен Каравелов“

Три народни носии получи певческата група към пенсионерски клуб „Любен Каравелов“ в Бургас. Жестът бе направен от общинските съветници от групата на ГЕРБ – Ясен Проданов, адв. Елена Кокаларова и д-р Диян Господинов. Идеята за дарението се е зародила по време на посещение на двама от тях в пенсионерския клуб. „На тържеството по случай Бабинден се..

публикувано на 17.02.25 в 18:00
Снимката е илюстративна, архив.

И пътищата в област Сливен са проходими при зимни условия

Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх Българка. Общо 15 снегопочистващи машини работят на терен в областта. Навсякъде пътищата се опесъчават и обработват. Преминаването..

публикувано на 17.02.25 в 17:35
Снимката е илюстративна, архив.

Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими

Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта.  Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими при зимни условия. Никъде няма натрупана значителна снежна покривка, но заради..

публикувано на 17.02.25 в 17:31

Летище София вече носи името на Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че преименуването на..

публикувано на 17.02.25 в 17:01
архив

Областният управител на Бургас подкрепи проекта за новата автогара на Созопол

Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен безвъзмездно на Община Созопол. Той е необходим за изграждане на техническа инфраструктура към проекта за нова автогара. Касае се за 1090 кв.м. с предназначение „за местен път“.  Имотът е необходим..

публикувано на 17.02.25 в 17:00