Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мерки и възможности да бъдат опазени животните от нови зарази в Странджа - Сакар

| обновено на 18.04.19 в 13:35
Снимка: Facebook/Daniel Stefanov

 Животновъди апелират за промяна в държавната политика спрямо опасните заболявания. Те настояват да бъде изготвена програма  и създадени нови ветеринарни звена, както и да бъдат решени други административни проблеми. Някои от хората отглеждат отново овце, други са взели крави, всички обаче задават въпроса –какво ще направи държавата.

Месеци след избиването на  животните, стопаните им очакват все още отговори от институциите. Хората са убедени, че с подобна политика в сектора, той се унищожава, а те остават без поминък. Дочка Панайотова  губи миналото лято 800 овце, сега отглежда 100 крави:

 Те ги избиха, ние нямаме повече желание да гледаме овце.Преминахме на крави да си запазим пасищата и някак си да преживяваме.Това,което ни го изплатиха е срам. 190 лева на животно. Субсидията,които дава ЕС ние нея получаваме. Ние с друго няма с какво да се занимаваме.Да дойдат да ни видят как живеем.Трябва да има повече субсидии, повече ветеринари, много трудно работим с държавата.

Въпросите, които представяме пред отговорните органи, не намират решение, каза земеделския производител Николай Димов  и даден конкретен пример с регистрацията на животните

В момента аз имам 40 телета, които не мога да ги регистрирам, да ги кача в системата, въпреки че са под селекционен контрол.те остават в сивия сектор. Губи държавата, губя и аз. Обясниха, че министерството нямало пари да си плати да се промени софтуера.Този софтуер го променят всяка година.Пълно безхаберие. за мен държавната администрация не работи.

Тези стопани, чиито животни не пострадаха от чумата миналата година, също имат проблеми, в момента има ограничение на издаването на ветеринарни свидетелства  т.е пътни листи, обясни друг животновъд от региона Пламена Кунева

Те трябва да се издават на стопаните, които продават животни, от ветеринарните държавни лекари.Те обаче работят в делничните дни и с работно време от 8 до 17 часа. Продажбите често не стават в делничните дни. Държавните лекари не извършват прегледи, имат право само да контролират. 



 Заразни заболявания по животните  е имало и ще има, последното десетилетие беше белязано от проникването в страната от серия сериозни, застрашаващи националното стопанство болести, твърди  проф. Михни Люцканов, декан на Ветеринарно-медицинския факултет при Тракийския университет Стара Загора. Епидемиите имат своя посока на движение и тя почти винаги е от югоизток на северозапад.Затова  са застрашени първите европейски държави, каквато е и нашата, каза лекарят.Една от мерките, които могат да бъдат предприети за справяне с болестите, е промяна в съществуващата европейска регулация, категоричен е проф. Люцканов. Това трябва да направят бъдещите евродепутати

Европа е длъжник на България. Обществото трябва да вмени като дълг на тези евродепутати да защитават българския национален интерес, на българската граница.Страната не може сама да се справи. Едно е да си в Копенхаген или Брюксел, друго е да си в Тополовград.Европа трябва да е еднакво отговорна, не само целево субсидиране, а сериозно да подходи към нов прочит на регулативната документация.

Мерките на национално ниво също са много важни, каза още проф. Люцканов. Необходимо е преосмисляне на политиките, за да се минимизират загубите от болестите. Трябва да се промени режима на регистрация и надзора на заболяванията.
Държавата  да създаде държавна епидемиологична ветеринарна грачнична служба, предлага проф Люцканов. Тя трябва да включва освен специалисти и изпълнителски кадри:
Група, няма нужда  да са ветеринарни лекари.Затова има ветеринарни гимназии. Кадрите могат да дойдат от тях. Истината е, че районът на Странджа -Сакар е оголен от ветеринари. Не искат да ходят, защото няма животни, няма и пари.

Проф. Люцканов  предлага още държавата да осигурява безплатно обучение на ветеринарите по отношение на заразните  заболявания, тъй като новите за страната изобщо не били изучавани в университета и повечето ги нямало описани в учебниците.

 Чумата беше поредното заболяване, което сполетя региона, хората са обидени, каза кметът на Малко Търново Илиян Янчев. Всичко това, което мина, аз бих го нарекъл  като геноцид спрямо животновъдите.хората нямат доверие на ветеринарните лекари. 

С колеги от Къркларели съм разговарял, там ги лекуват животните, тук ние не. Отвориха отново на границата т.н  златен гьол. това ли бяха всички мерки?!Вземат по 15 лева на автобус и по 5 за кола.Дали тези пари стигат до министерството и дали се отделя някаква сума за животновъдите?Значи минава колата през гьола, пет минути по -късно хората слизат и си подават паспортите на гишето. Ти заразата може да я носиш с обувките си!

Хората са обезверени и в Стралджа, там бяха избити десетки птици заради грипа, държавата няма ресурс да се справи с проблема , каза кметът Атанас Киров. Той уточни, че е нямало кой да изнесе избитите патки от фермите. разполага ли са само с един трактор.

Трябва да се направи  стратегия, категоричен бе Христо Христов, кмет на Болярово. 

Държавата осъществява добър контрол. За предложението да бъде създадена гранична ветеринарна служба експертът от министерството  на земеделието Димитър Беровски обясни:

Сега в момента, една голяма част от тези мероприятия са поети от държавните лекари.Те и инспекторите поемат голяма част от пробите.Тази отговорност е преценена от кого да бъде поета.Мащабът, за който говори проф. Люцканов, може би е по-голям, но някак си е по-общо формулирано.де факто контролът е поверен на държавните лекари. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30

Ресторантьорите с национална среща за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..

публикувано на 13.02.25 в 08:45

Очаква се през април целият к-с "Възраждане" в Бургас да стане синя зона

Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт"  Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..

обновено на 12.02.25 в 15:30

Министърът на туризма се срещна с представители на Националния борд по туризъм

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..

публикувано на 11.02.25 в 17:00

Българска компания за ремонт на самолети инвестира 120 мл. лв. в Бургас

Най-голямата българска компания за ремонт на самолети от гражданската авиация ще инвестира в Бургас 120 млн. лв и ще разкрие 1 500 работни места. Днес бе подписан договор между Сливенската епархия и фирмата за терена. На подписването присъстваха Сливенският митрополит Негово Преосвещенство Арсений, управителят на „Електра Транс Глобъл“..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

"Ние, потребителите": Еднодневният протест срещу високите цени на стоките не е правилният начин за решаване на проблема

Организации призовават за бойкот на търговските вериги и хранителните магазини на 13 февруари. Причината са високите цени на храни и стоки. С ред тези, които апелират да не купуваме за ден, са Гражданската инициатива "Системата ни убива", Федерацията на потребителите, Обединените пенсионерски съюзи и други. Идеята е да се последва примера на..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30