Животновъди апелират за промяна в държавната политика спрямо опасните заболявания. Те настояват да бъде изготвена програма и създадени нови ветеринарни звена, както и да бъдат решени други административни проблеми. Някои от хората отглеждат отново овце, други са взели крави, всички обаче задават въпроса –какво ще направи държавата.
Месеци след избиването на животните, стопаните им очакват все още отговори от институциите. Хората са убедени, че с подобна политика в сектора, той се унищожава, а те остават без поминък. Дочка Панайотова губи миналото лято 800 овце, сега отглежда 100 крави:
Те ги избиха, ние нямаме повече желание да гледаме овце.Преминахме на крави да си запазим пасищата и някак си да преживяваме.Това,което ни го изплатиха е срам. 190 лева на животно. Субсидията,които дава ЕС ние нея получаваме. Ние с друго няма с какво да се занимаваме.Да дойдат да ни видят как живеем.Трябва да има повече субсидии, повече ветеринари, много трудно работим с държавата.
Въпросите, които представяме пред отговорните органи, не намират решение, каза земеделския производител Николай Димов и даден конкретен пример с регистрацията на животните
В момента аз имам 40 телета, които не мога да ги регистрирам, да ги кача в системата, въпреки че са под селекционен контрол.те остават в сивия сектор. Губи държавата, губя и аз. Обясниха, че министерството нямало пари да си плати да се промени софтуера.Този софтуер го променят всяка година.Пълно безхаберие. за мен държавната администрация не работи.
Тези стопани, чиито животни не пострадаха от чумата миналата година, също имат проблеми, в момента има ограничение на издаването на ветеринарни свидетелства т.е пътни листи, обясни друг животновъд от региона Пламена Кунева
Те трябва да се издават на стопаните, които продават животни, от ветеринарните държавни лекари.Те обаче работят в делничните дни и с работно време от 8 до 17 часа. Продажбите често не стават в делничните дни. Държавните лекари не извършват прегледи, имат право само да контролират.
Заразни заболявания по животните е имало и ще има, последното десетилетие беше белязано от проникването в страната от серия сериозни, застрашаващи националното стопанство болести, твърди проф. Михни Люцканов, декан на Ветеринарно-медицинския факултет при Тракийския университет Стара Загора. Епидемиите имат своя посока на движение и тя почти винаги е от югоизток на северозапад.Затова са застрашени първите европейски държави, каквато е и нашата, каза лекарят.Една от мерките, които могат да бъдат предприети за справяне с болестите, е промяна в съществуващата европейска регулация, категоричен е проф. Люцканов. Това трябва да направят бъдещите евродепутати
Европа е длъжник на България. Обществото трябва да вмени като дълг на тези евродепутати да защитават българския национален интерес, на българската граница.Страната не може сама да се справи. Едно е да си в Копенхаген или Брюксел, друго е да си в Тополовград.Европа трябва да е еднакво отговорна, не само целево субсидиране, а сериозно да подходи към нов прочит на регулативната документация.
Проф. Люцканов предлага още държавата да осигурява безплатно обучение на ветеринарите по отношение на заразните заболявания, тъй като новите за страната изобщо не били изучавани в университета и повечето ги нямало описани в учебниците.
Чумата беше поредното заболяване, което сполетя региона, хората са обидени, каза кметът на Малко Търново Илиян Янчев. Всичко това, което мина, аз бих го нарекъл като геноцид спрямо животновъдите.хората нямат доверие на ветеринарните лекари.
С колеги от Къркларели съм разговарял, там ги лекуват животните, тук ние не. Отвориха отново на границата т.н златен гьол. това ли бяха всички мерки?!Вземат по 15 лева на автобус и по 5 за кола.Дали тези пари стигат до министерството и дали се отделя някаква сума за животновъдите?Значи минава колата през гьола, пет минути по -късно хората слизат и си подават паспортите на гишето. Ти заразата може да я носиш с обувките си!
Хората са обезверени и в Стралджа, там бяха избити десетки птици заради грипа, държавата няма ресурс да се справи с проблема , каза кметът Атанас Киров. Той уточни, че е нямало кой да изнесе избитите патки от фермите. разполага ли са само с един трактор.
Трябва да се направи стратегия, категоричен бе Христо Христов, кмет на Болярово.
Държавата осъществява добър контрол. За предложението да бъде създадена гранична ветеринарна служба експертът от министерството на земеделието Димитър Беровски обясни:
Сега в момента, една голяма част от тези мероприятия са поети от държавните лекари.Те и инспекторите поемат голяма част от пробите.Тази отговорност е преценена от кого да бъде поета.Мащабът, за който говори проф. Люцканов, може би е по-голям, но някак си е по-общо формулирано.де факто контролът е поверен на държавните лекари.
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..