Бургаският зоопарк ще бъде официално открит днес, месец след като получи лиценз. С това той става и един от десетте подобни съоръжения в България. Събитието е обявено за 11 часа, а през целия ден е без входна такса.
Историята на зоопарка в бургаския квартал „Черно море“ започва преди 20 години, когато в овощната градина е открита фермата за пауни, разказва собственикът Кръстьо Дъбов:
„Фермата се разрастна и без да искаме, стана най-голямата колекция с пауни в Европа и Азия. В момента наброяват около 320 пауна. Преди около 5 години беше взето решение от наша страна и Община Бургас също ни даде идеята и даде правото да се наричаме „Зоопарк Бургас“ и ние почнахме да работим за лицензиране на зоопарка. Мечтата ни е да бъде гордост за града, както е и гордост за нас, които сме го направили. Лицензът много задължава. Целият зоопарк е изграден без да има помощи, фондации, банки, заеми… Това всичко става много бавно, но, за сметка на това, става приятно. Единственото е един такъв апел към всички майки, че зоопаркът не е детска площадка. Тука има хищници и дори един заек би могъл да бъде хищник, ако детето навре при зъбките пръстчето си“
Лицензирането дава допълнителна възможност за обмен на информация и екзотични животни, взаимопомощ за отглеждането им, добави Дъбов. Първите примати вече са в зоопарка – по една двойка мадагаскарски лемури и от вида зелена морска котка.
Жълт и оранжев предупредителен код за силен вятър издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 26 области в страната. Според прогнозата на НИМХ днес облачността ще бъде променлива, по-често значителна. На отделни места, главно в Югозападна България и планинските райони, отново ще има краткотрайни валежи от дъжд. Там е възможно..
Във връзка с все още нормализиращия се режим на водоподаване, след отстраняваните аварии по водопреносната мрежа от вчера, в отделни зони на гр. Айтос ще има смущения във водоснабдяването до възстановяване на работното налягане на мрежата. Поради авария вода няма да има в селата Винарско /от 8:30 до 13:30ч./ и Черни връх /от 8:30 до..
Хоби готвачи и бъдещи професионалисти ще готвят заедно в третото издание на кулинарния двубой организиран от информационен сайт „Черноморие-БГ“. Домакин ще е Професионална гимназия по туризъм „Асен Златаров“ в Бургас, а всички участници ще разполагат с еднакви продукти осигурени от Lidl. В традиционния бургаски „Кулинарен двубой“ ще премерят сили..
Бургазлии излязоха на символичен протест пред сградата на Съдебната палата. Организатор е инициативата "Правосъдие за всеки". Причината - недоволство от случващото се в държавата и неспазването на закона и Конституцията. Протест под мотото" Кой блокира конституцията?" тази вечер в Бургас "Конституционният съд е най-висшият правов орган в..
Започва проектиране и изграждане на реплика на надгробния паметник на Александър Георгиев Коджакафалията в Бургас. Оригиналният монумент е поставен през 1916 г. в близост до бул. "Сан Стефано", до югозападния край на оградата на бившето Помощно училище "Отец Паисий". През 1950 г. е премахнат, а каменните елементи са преместени пред Механотехникума...
Правителството прие изменения в Програма „Транспортна свързаност”. В областта на водния транспорт предвиждат приключване на капиталното драгиране на басейна в пристанище Бургас, с което ще се създадат необходимите условия за подход и нови маневрени зони за корабите в акваторията на пристанище Бургас.
Кампания под надслов "Заедно в борбата на Петя" се обединява да помогне на 36-годишната Петя Матева от Варна. От 3 години жената води неравна битка с рака. След като откриват бучка в гърдата ѝ, на Петя е поставена диагнозата ниско диференциран инвазивен дуктален тройно негативен карцином. Тогава лекари-онколози не са давали особена надежда, съветвайки..
21-годишната студентка Светлозара Савова от Карнобат пише стихотворения и ги продава благотворително, за да помогне на близка роднина в битката ѝ с..
Живущите на няколко улици в централната градска част в Бургас ще бъде без вода днес, съобщават от ВиК. На 12 март, сряда от 09:00 ч. до 17:00 ч. ще бъде..
Гората.бг, ще подари десетки хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета на хората от Бургас и Айтос. 25 хиляди ще бъдат раздадени в морския град, а 14..