Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаската библиотека с престижно отличие - "Библиотека на годината - 2018"

| обновено на 14.05.19 в 14:36

Регионална библиотека "Пейо Яворов" – Бургас спечели поредно отличие. Културният институт е обявен за "Библиотека на годината - 2018" в едноименната категория, според годишните библиотечни награди на Българската библиотечна – информационна асоциация.

Много се радват за тази награда, защото това е оценка за работата на целия колектив, коментира директорът на библиотеката Мария Бенчева:

„Прекрасно е, че когато се работи с желание има и признание! За мен това е най – голямото отличие, защото е важно, че има оценка на колегите и тези с които работим, без да има някакъв конкурентен принцип. Спечелихме с това, че през цялата година се мъчихме да бъдем по – различни и да откликнем на търсенията на нашите читатели. Всички нови технологии ги впрегнахме, за да бъдем в полза на хората – ще припомня за интерактивната пясъчна кутия, 3Д принтера, новата машина за почистване на книги. В същото време не сме забравили и традиционните наши услуги и се мъчихме да откликнем на търсенията на читателите ни с много нови закупени книги, среща с автори и др. “

Отличието "Библиотека на годината - 2018" бе връчено на вчера на специална церемония в столицата, при откриването на Националната библиотечна седмица, която се провежда от 13 до 18 – ти май.

От началото на годината това е втората престижна награда за Регионална библиотека "Пейо Яворов". В началото на 2019 година за втори път печели престижната награда на американската фондация "EIFL". Наградата за иновации в публичната библиотека на "EIFL" е за услуги, които обществените библиотеки предоставят с цел подобряване на живота на живеещите в общността.

повече може да чуете в звуковия файл:



Снимка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотоизложба на БФО в Морската градина на Бургас

Фотоизложба на открито ще се проведе в Морската градина в Бургас на 16 и 17 август. Мястото е централната алея между „Гъбката“ и Терасата. Организатор е Бургаската фотографска общност (БФО). Темата е морето. Ще бъдат показани над 50 фотографии от 17 автори. Подборът включва морски пейзажи, абстрактни композиции и кадри на морска флора и фауна...

обновено на 16.08.25 в 13:46

"Аида" на сцената на Бегликташ тази събота

Една от най-впечатляващите постановки на Държавна опера – Бургас – „Аида“ от Джузепе Верди ще бъде представена на 16 август, събота на сцената на тракийския мегалитен комплекс Бегликташ. Режисьорската версия е на доц. д-р Александър Текелиев, диригент е Григор Паликаров, хореографията е на Хикмет Мехмедов.  Събитието е четвъртото от..

обновено на 16.08.25 в 12:30

Изложбата „Български исторически комикс“ се открива в Бургас

Националната изложба „Български исторически комикс“ гостува в Регионалната библиотека „Пейо К. Яворов“ в Бургас. Откриването е от 19:00 ч. в изложбената зала „Проф. Димитър Аврамов“. Експозицията представя над 150 пана с творби на повече от 100 български автори – утвърдени имена и млади художници. Тя проследява развитието на българския комикс от..

обновено на 15.08.25 в 16:39

Графа с концерт на амфитеатър „Аполония“ в Созопол на 16 август (видео)

Влади Ампов – Графа ще излезе на сцената на амфитеатър „Аполония“ в Стария град на Созопол на 16 август. Публиката ще чуе песни като „Давам всичко за теб“, „Драма куин“, „Дим да ме няма“, „Искам те“, „Ако има рай“, както и заглавия от албума „Синергия“, сред които „Малкият принц“ и „Черен гранит“. „Синергия“ е 16-ият албум на изпълнителя. Клипът..

публикувано на 15.08.25 в 16:30

„Съкровения“ с Орлин Горанов в Бургас на 24 август

Концертът „Съкровения“ с Орлин Горанов ще се състои на 24 август от 20:30 ч. в Летния театър – Бургас, по информация на организаторите. Събитието е на Културната организация „Арт Мелпомена“ и МДТ „Константин Кисимов“ – Велико Търново. Диригенти са Георги Патриков и Васил Вълчев, водещ – Цветелин Илчев. Участват солистите Теодора Петрова, Миряна..

публикувано на 15.08.25 в 16:00

Започна археологическият сезон в Акве Калиде

От началото на август започнаха археологическите проучвания в античните бани – Акве Калиде, които се намират в днешния бургаски квартал „Ветрен“. Тук е имало обитаване още през халколита (V–IV хил. пр. Хр.), а впоследствие горещите термални извори са използвани от траки и елини.  И тази година научни ръководители на екипа са доц. д.н.а. Димчо..

публикувано на 15.08.25 в 15:40

Премиера на „Българска работа“ на Стефан Минчев в Бургас

Премиерата на сборника с разкази „Българска работа. Съгласуване на времената“ от Стефан Минчев ще се състои днес 15 август от 18:00 ч. на откритата сцена до Експоцентър „Флора“ в Бургас. Книгата е издание на издателска къща „Знаци“. Авторът е експерт по връзки с обществеността (PR) и журналист. Сборникът включва 42 разказа – препратка към числото от..

публикувано на 15.08.25 в 14:30