На първи юни ще се проведе благотворителната акция "Жълти стотинки”. Под мотото "Деца помагат на деца", всеки, който пожелае, може да участва като предаде събрани стотинки на пункт в МОЛ Галерия от 10:00 до 20:00 ч., каза за БНР Бургас Мария Танева, доброволец от морския град.
Инициативата вече дванадесета година набира средства за определена кауза. Тази година за град-столица на акцията е избрана болницата на Хасково.Парите ще бъдат насочени към детското й отделение. В него има нужда от инфузионни помпи, инхалатори, аспиратор, пациентни монитори, ЕКГ апарат, стойки за системи, болнични легла за кърмачета, болнични шкафчета, постелно бельо за деца и придружители, столове, сгъваеми легла с матрак, готварска печка, гардероб двукрил, медицински бюра, шкаф за чисто болнично бельо, пейки и други консумативи.
Към момента сумата, която е необходима за болницата, не може да бъде посочена, уточни Танева.Всичко, което се събере, ще бъде предадено.
Организаторите се надяват, че участниците в кампанията, дарявайки от своята касичка, ще направят добро за друго дете и по този начин ще бъде оценен малкият жест.
Средства се събират през цялата година. Могат да се предават на целогодишните пунктове в градовете, в които има такива, както и по време на големите акции на 1 юни – Деня на детето и 6 декември – Деня на Свети Николай Чудотворец.
Кампанията стартира през 2008 г. със събрани 4100 лв. Всяка година средствата се увеличават, като през миналата година, достигнаха 62 876,09 лв. С тях за Клиниката по неонатология към УМБАЛ “Проф. Д-р Стоян Киркович” – АД в Стара Загора бяха закупени два съвременни интензивни кувьоза и два комплекта тръби за апаратите за изкуствена вентилация, а за Клиниката по Детска хирургия - кувьоз, ехограф в окомплектовка с микроконвексен трансдюсер, интраоперативен трансдюсер и линеен трансдюсер, дигитален видеопринтер и перфузор.
Хората,които са на пунктовете за събиране на стотинки, са доброволци, каквато съм и аз, обясни Мария. В Бургас те ще общуват с децата:
Ще раздаваме грамоти за всяко едно дете,което дойде и се включи в акцията. Който желае, може да предаде стотинките и по банков път, затова няма такса в банката, която е основен партньор.
Те могат да бъдат превеждани по всяко време и директно по сметката на Сдружение „Съзидание 2012” в Банка ДСК, IBAN BG50STSA93000014652592, BIC STSABGSF
Акцията „Жълти стотинки” – Деца помагат на деца е вдъхновена от едноименната френска кампания на Госпожа Бернадет Ширак – „Pieces jaunes“ и се координира от Сдружение „Съзидание 2012”. Информация и новини за пунктовете за предаване на събраните стотинки се публикуват във фейсбук страницата й Жълти Стотинки и на сайта stotinkite.com.
Повече в звуковия файл:
Община Елхово и НЧ „Развитие – 1893“ – Елхово организират тринадесети пореден празник на традиционната тракийска баница „Баница вита – два пъти превита“. Той започва днес от 10:00 часа на централния площад. Празникът е съревнование на майсторството и въображението в приготвянето на традиционната българска баница. Участниците имат право да представят..
Средец чества 65 години от обявяването му за град. Цялата година и наситеният с прояви септември минават под този знак, но кулминацията на тържествата е днес. Президентският указ, с който Средец става град е издаден на 6 февруари 1960 година . Събитията днес по този повод започват с поднасяне на венци и цветя пред паметника..
Улицата „Конт Андрованти“ в Бургас ще бъде затворена за движение при кръстовището с ул. „Цар Петър“ заради товаро-разтоварни дейности, свързани със строителни материали и техника в района на ул. „Тракийска“ до сградата на НАП. Ограничението ще важи днес и утре в часовете от 9:00 до 17:00 ч. Информацията е предоставена от Общината в Бургас...
Любителите на природата вече могат да наблюдават отблизо птиците в Атанасовското езеро и да посрещат изгрева над лагуната благодарение на нова камера с 360-градусов обхват. Техниката предава картина от 10 различни точки и е достъпна свободно от всяко устройство – телефон, таблет, компютър или смарт телевизор. Камерата е достъпна онлайн чрез сайта..
Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ връчи своите годишни награди, с които отличава постиженията на областни и общински администрации към повишаването на безопасността на движението по пътищата в страната. Наградите целят да популяризират добрите практики, устойчивите политики и реалните резултати в опазването на човешкия..
Кръстовището между улицата, успоредна на бул. „Стефан Стамболов“, и ул. „Св. Пантелеймон Лечител“ в ж.к. „Зорница“ ще бъде затворено за движение на превозни средства. Ограничението важи от 09:30 ч. на 23 септември до 2 октомври заради ремонтни дейности по ВиК мрежата. В района ще бъде въведена временна организация на движение. От Община Бургас..
България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ с официален ритуал по издигане на знамената на Република България, Европейския съюз и..
Техническо обновяване и подобряване на системата за обработка на данни ще извърши EVN България. Затова от 18:00 ч. на 19.09.2025 г. (петък) до 06:00 ч...
Домашният Социален Патронаж и Дневният център за хора с деменция „Грижовник“ организират специално събитие по повод Световния ден за борба с..
В Община Бургас се проведе обществено обсъждане на изменението на Подробния устройствен план (ПУП), свързано с изграждането на железопътна линия между..