Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздухът в Бургас не е замърсен - така си мирише


Едва ли има някой бургазлия, който да не е свикнал с неприятните миризми, които се носят над морския град. Те често наподобяват тези, които са около рафинерията и често са в малките часове на денонощието. Обяснението на институциите от години е едно и също: Не е вредно, така си мирише. БНР-Бургас отдавна следи с повишено внимание темата с чистотата на въздуха. И през тази година, тя беше водеща за обществената медия.

Още в началото на 2018-та година, телефоните в екоинспекцията и в общината бяха залети от стотици сигнали за задушаващо силни миризми. Отново - във вечерните часове. Това изкара хората на протест.

Но от екоинспекцията отново казаха: Бургас не е обгазяван, само си мирише. Обяснението беше, че сигурно вонята идва от старите нефтени утайници. Казваме „сигурно“, защото институциите поясниха, че няма как със сигурност да се установи източник на миризми. Отделно - въпреки че подаваните сигнали били през нощта, то проверките се правят на следващия ден. И естествено - не показват отклонение в нормите. Е, оказа се, че при лоши метеорологични условия, трябва да се намалява производственото натоварване на мощностите, за което, на двата големи завода „Лукойл“ и „Кроношпан“, бяха наложени глоби. Отделно, имало завишаване на нормите на бензен за кв. „Долно езерово“. Дали те са над допустимото, не можа да се каже, защото нормата за газове като бензен, се изчислявала на годишна база. Временно бе преустановена работата по рекултивацията на нефтените утайници на територията на „Лукойл“. Иначе, протестите и сигналите, доведоха до среща между представители на заводите, община, съветници и граждани.

От „Кроношпан“ обещаха и купиха станция, която да измерва качеството на въздуха. Която демострираха как измерва качествен въздух.

Гражданското недоволство продължаваше, защото хората не вярваха. БНР-Бургас организираше и тематични предавания и дискусии, за да се чуе и гласът на бургазлии. Поставяхме и въпросите пред отговорните фактори като кмета Димитър Николов. Проследихме и от първа линия, в общинския съвет, как с политически трикове пропадна идеята в Бургас да има референдум относно чистотата на въздуха.

А БНР-Бургас ще бъде будната съвест на управляващи и институции да гарантират, че ще дишаме що-годе нормален въздух и през следващата година. Въздух, който, евентуално, не мирише на развалени яйца и изгоряла дървесина.

Обзорен репортаж по темата можете да чуете в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институциите с конкретни действия за обезопасяването на пътя Аркутино – Приморско – Китен

Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Тестват във вторник сирените в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка.  Тестът на..

публикувано на 24.02.25 в 16:36

Студенти картографираха фалшиви новини за ЕС

Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..

публикувано на 24.02.25 в 16:00

Бави ли се и по чия вина прехвърлянето на държавния имот за детска градина в Сарафово?

Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..

публикувано на 24.02.25 в 14:11

Кукерските хлопки и звънци огласиха Камено

В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си.  На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев.  С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..

публикувано на 24.02.25 в 13:27

Украински илюстратори с визуален разказ за военния конфликт

Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..

публикувано на 24.02.25 в 11:00