Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въздухът в Бургас не е замърсен - така си мирише


Едва ли има някой бургазлия, който да не е свикнал с неприятните миризми, които се носят над морския град. Те често наподобяват тези, които са около рафинерията и често са в малките часове на денонощието. Обяснението на институциите от години е едно и също: Не е вредно, така си мирише. БНР-Бургас отдавна следи с повишено внимание темата с чистотата на въздуха. И през тази година, тя беше водеща за обществената медия.

Още в началото на 2018-та година, телефоните в екоинспекцията и в общината бяха залети от стотици сигнали за задушаващо силни миризми. Отново - във вечерните часове. Това изкара хората на протест.

Но от екоинспекцията отново казаха: Бургас не е обгазяван, само си мирише. Обяснението беше, че сигурно вонята идва от старите нефтени утайници. Казваме „сигурно“, защото институциите поясниха, че няма как със сигурност да се установи източник на миризми. Отделно - въпреки че подаваните сигнали били през нощта, то проверките се правят на следващия ден. И естествено - не показват отклонение в нормите. Е, оказа се, че при лоши метеорологични условия, трябва да се намалява производственото натоварване на мощностите, за което, на двата големи завода „Лукойл“ и „Кроношпан“, бяха наложени глоби. Отделно, имало завишаване на нормите на бензен за кв. „Долно езерово“. Дали те са над допустимото, не можа да се каже, защото нормата за газове като бензен, се изчислявала на годишна база. Временно бе преустановена работата по рекултивацията на нефтените утайници на територията на „Лукойл“. Иначе, протестите и сигналите, доведоха до среща между представители на заводите, община, съветници и граждани.

От „Кроношпан“ обещаха и купиха станция, която да измерва качеството на въздуха. Която демострираха как измерва качествен въздух.

Гражданското недоволство продължаваше, защото хората не вярваха. БНР-Бургас организираше и тематични предавания и дискусии, за да се чуе и гласът на бургазлии. Поставяхме и въпросите пред отговорните фактори като кмета Димитър Николов. Проследихме и от първа линия, в общинския съвет, как с политически трикове пропадна идеята в Бургас да има референдум относно чистотата на въздуха.

А БНР-Бургас ще бъде будната съвест на управляващи и институции да гарантират, че ще дишаме що-годе нормален въздух и през следващата година. Въздух, който, евентуално, не мирише на развалени яйца и изгоряла дървесина.

Обзорен репортаж по темата можете да чуете в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38