Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обработват данните за оценка на запаса от калкан в Черно море

В централата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) се проведе среща за подготовка на данните, които ще бъдат използвани за оценка на запаса на калкан в Черно море. В срещата участваха  учени от България, Румъния, Турция, Русия и Украйна, представител на Европейската комисия, както и координаторът по проекта „BlackSea4Fish“ на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море. Срещата е организирана в рамките на проекта“BlackSea4Fish", с подкрепата на регионалния офис за Черно море на Регионалната организация за управление на рибарството и на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) към ООН.   

Основната цел бе да бъдат проверени и хомогенизирани данните, предоставяни от държавите, осъществяващи риболов на калкан в черноморския басейн.

Изследването на запаса на калкан в Черно море е една от важните задачи по проекта "BlackSea4Fish". Фазата, която предстои, е съставяне на списък с пропуски в данните и изискване на допълнителен анализ от страните. Събраната информация ще бъде обсъдена на следваща среща. Проектът подкрепя изпълнението на средносрочната стратегия за устойчивост на рибарството в Средиземно и Черно море и по-специално частта с подобряването на регионалния технически капацитет.

На срещата присъства и изпълнителният директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов, който подчерта ползите от изследванията, които екипите от учени извършват и важността на анализа на състоянието на калкана в Черно море.

„От изключителна важност е разширяването на базата данни за калкана, защото този вид е ценен за живота в Черно море. Стриктно следим за бракониери, ловуващи калкан в периода на забраната или надвишаващи квотите. Сега тези мерки ще бъдат допълнени с подробни данни за състоянието на видa“, категоричен е доц. д-р Галин Николов.

В рамките на срещата се проведе и дискусия върху мерките за управление на калкана, след като бъде изградена качествена база данни за състоянието на запасите, количествата при улови и размера на изхвърлянията във всеки един вид риболов.

През месец юли ще бъде проведена втора среща, по време на която ще бъде направен подробен сравнителен анализ на данните за запаса от калкан и ще бъдат определени биомасата и обилието му, служещи като основа за определяне на състоянието на калкана в Черно море.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15
Снимката е илюстративна

Рибари: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят

В отворено писмо рибарите в Несебър алармираха, че поминъкът им е застрашен от министерска заповед и поискаха достъп до територии, които  по право би трябвало да са достъпни за всички крайбрежни рибари. Заповедта им забранява стопанския риболов  в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия.  "Тази забрана..

публикувано на 19.07.25 в 17:35

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48

Допълнителни автобуси пътуват до Южното Черноморие

12 допълнителни автобуси за летния сезон пътуват към Южното Черноморие от София, за Северното Черноморие не са осигурени допълнителни курсове. От БДЖ информираха, че 32 влака пътуват в двете посоки към Варна и Бургас. Най-голям към момента е интересът на хората да пътуват към морските курорти по южното Черноморие, казва изпълнителният директор на..

публикувано на 16.07.25 в 09:45

Бургас с рекламна кампания за привличане на туристи от Турция

Бургас и още три черноморски общини – Несебър, Поморие и Приморско – реализират съвместна рекламна кампания за популяризиране на Южното Черноморие сред турските туристи. Инициативата е насочена към утвърждаване на региона като достъпна и атрактивна туристическа дестинация. Кампанията е част от продължаващата стратегия на Министерството на туризма за..

публикувано на 15.07.25 в 15:00