Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форум за "чудодейната билка на Странджа" ще се проведе в Бургас

Информират местните как могат да развиват бизнес

| обновено на 05.06.19 в 07:28

Регионалният форум „Бизнес алтернативи в Странджа“ ще популяризира свойствата и възможностите за култивиране на странджанския чай.

Той започва днес от 10 ч., в сградата на Областната администрация.

Ще се представят най-новите научни открития за уникалния странджански (познат още като „кримски“) чай Sideritis syriaca и ще се обсъдят различни бизнес инициативи в Странджа за неговото култивиране, преработка и разпространение на продукти в различни форми на основата на доказаните му фармакологични свойства. Странджанският чай е вид с местна, национална и европейска значимост, затова във форума са поканени за участие различни заинтересовани страни – кметовете на общини и кметски наместници, Дирекцията на ПП „Странджа”, Югоизточното държавно горско предприятие - Сливен, РИОСВ Бургас, горските стопанства, областна дирекция „Земеделие”, екологични организации, Slow Food България, както и различни бизнеси.Ще присъстват хора с опит в култивирането на билката и потенциални бъдещи членовена сдружението на производителите на странджански чай, представители на други сродни организации от региона.

А сред основните послания от форума са да се мотивират заинтересованите в стремеж към оползотворяването на пустеещи земи в Странджа чрез стартиране на малък бизнес и възможностите за неговото насърчаване, гарантирайки по този начин възпроизводството на вида и опазването на естествените му находища. 

Селищата, които са с подходящи почви и терени за култивиране на странджанския чай са в Община Малко Търново (гр. Малко Търново и селата Близнак, Бръшлян, Бяла вода, Визица, Граматиково, Евренозово, Заберново, Звездец, Калово, Младежко, Сливарово и Стоилово;  Община Приморско (Ново Паничарево, Китен, Веселие); Община Созопол  (Вършило, Индже войвода, Крушевец);  Община Средец (Близнак, Богданово, Варовник, Граничар,Тракийци, Факия);   Община Царево (Българи, Кондолово и Кости).

Поради спецификата на съответните землища в изброените селища и различните морфологични особености на почвите им, изборът на пригодните за целта терени  за култивиране на растението се извършва съобразно изискванията на доказана и общо приета технология от потенциалните производители, които биха се обединили в сдружение за култивиране на билката. При доказано наличие на подходящи терени и в други селища, извън посочените, самото сдружение може да разшири този списък съобразно заявен интерес от потенциални производители.

Регистрацията за форума, на който модератор ще е Радостина Ценова от БФ „Биоразнообразие“, ще е между 10 и 10:30 ч. Той ще бъде открит официално от областният управител Вълчо Чолаков. Киро Проданов, член на Инициативния комитет и автор на книгата „Чудодейната билка от Странджа” ще представи целите на форума и възможностите за развитие на бизнес – инициативата. Как могат да бъдат опазените естествените находища и да се развие устойчив и природосъобразен бизнес – опит ще споделят инж. Румяна Цвяткова, директор на Дирекция на Природен парк "Странджа" и Радостина Ценова, Българска фондация "Биоразнообразие"

Инж. Иван Лишков, основател и управител на фирма "Тракия", ще представи и произведените екстракти в гранулатни форми на хранителни добавки (включително на основата на мановия мед) и на пакетиран чай. Георги Христов (управител на фирма „Полимекс” ЕООД) ще разясни подробности относно  производство на разсад за билката и създаване на биочайни плантации в региона в подкрепа на местните производители.

Дискусията продължава и след 12 ч. със   Здравко Сталев (Опитна станция по дъбовите гори - Бургас) относно възможностите за ползване на горски площи за култивиране на билката и насърчаване на желаещите да я произвежда; Манол Тодоров (Сдружение „Странджански манов мед”- за опита си по създаването на устойчив местен бизнес и подхода за придобиване на Защитено наименование за произход пред ЕК);   Десислава Димитрова (координатор на Slow Food България относно възможностите за получаване статут „Защитено наименование за произход“ от ЕК за култивирания странджански чай и работата с местните общности).

БНР-Бургас е медиен партньор на форума.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дейностите по извозване и третиране на отпадъците в Царево ще бъдат малко над 5 млн.лв

Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..

публикувано на 21.01.25 в 15:20
Нефтената рафинерия Лукойл Нефтохим Бургас

Икономисти и енергетици призовават държавата да купи рафинерията в Бургас

Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..

публикувано на 21.01.25 в 15:05

Бургазлии: Скъпо е и няма да има ефект

Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта  се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..

публикувано на 21.01.25 в 09:15

Котел ще впечатлява испански туристи с традиции, история и красива природа

Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...

публикувано на 19.01.25 в 12:00

Двойно се увеличава бюджетът за развитие на малките населени места

Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева.  За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..

публикувано на 18.01.25 в 14:10

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..

публикувано на 18.01.25 в 13:05

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..

публикувано на 18.01.25 в 12:10