Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмото издание на "Атлиманска огърлица" предстои

VIII-мият Международен фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“2019  град Китен, община Приморско започва в следващата седмица.

Пет дни (12 – 16 юни) на Лятната сцена в Морския парк на град Китен  участниците ще покажат духа и таланта, с който претворяват фолклорните традиции на народите. Фестивалът се развива устойчиво и  за осма поредна година се утвърди като най-голямото международно  фолклорно събитие провеждащо се под патронажа Димитър Германов – кмет на Община Приморско.

Всяка година участниците са многобройни от различните фолклорни области на България и чуждестранни  фолклорни ансамбли от Русия, Казахстан,Украйна,Румъния, Азарбайджан, Гърция ,Сърбия,  Грузия, Полша,  Македония, Чехия, Словакия, Косово . Впечатляващо е тази година, че има изпълнител и заявили своето участие от Канада, Монреал. Това са група  „КУЦИ МЕРКИ“ с артистичен ръководител Етиен Лебел. Те се изявяват  чрез традиционни български стандарти, върху основата на звуци от Източна Европа. На фестивала ще изпълнят „Моме Калино“, Карловска китка, Кюстендилска ръченица и др.

Международният Фолклорен Фестивал „Атлиманска огърлица” България е с конкурсен характер. Певчески групи, танцови състави, ансамбли, индивидуални изпълнители са разделени във възрастови групи до 18 години и над 18 години. Участие тази година са заявили фолклорни групи, ансамбли, музиканти и  индивидуални изпълнители от 10 държави – Русия, Казахстан, Украйна, Беларус, Македония, Косово, Сърбия,  Турция,  България. Интересно ще бъде участието на фолклорни групи, ансамбли и индивидуални изпълнители от всички фолклорни области на България, които, освен изпълненията, ще направят ревю и представяне на  старинни национални носии.

На откриването на фестивала се връчва  специалната  награда „Атлиманска огърлица – огърлие“ за съществен принос в организацията и утвърждаване  на фестивала като традиционен. Много награди, сертификати, медали, дипломи, специални награди, плакети с Лауреатски звания, приз „Янка Рупкина“, приз „Пазител на фолклора“ и парични премии ще получат  участниците.

Компетентно професионално жури  с  председател  проф. Лозанка Пейчева – фолклорист и музиколог, преподавател в АМТИИ “Проф.Асен Диамандиев“ Пловдив ще оценява качествата на изпълнителите. Членове на журито са:  световно известната българска народна певица Янка Рупкина -носител на награда „ГРАМИ“; Марин Маринов;  доц.д-р Венцислав Димов, Николай Чапански - журналист,музикален редактор в БНР–Пловдив и други.

Водещ отново ще бъде Жоро Янакиев от БНР – Бургас, а медията ни ще предава директно от фестивала, на 16 юни. Закриването е същия ден, от 10 ч.

БНР-Бургас е медиен партньор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ФТА „Никола Гинов“ с голям концерт за 50-годишния си юбилей

Фолклорният танцов ансамбъл „Никола Гинов“ при Младежкия културен център - Бургас, с художествен ръководител Димитър Гинов, ще зарадва своите почитатели с концерт. На 28 юни от 20:30 часа на сцената на Летен театър - Бургас ще се проведе спектакълът „Старини“ по повод 50-годишния юбилей на състава, за който билетите вече са в продажба на касата на..

обновено на 26.06.24 в 13:15

Бургаски писатели свалят шапките по време на литературна вечер

Литературна вечер с елементи на театралност и модно ревю предстои тази вечер в Дома на писателя в Бургас от 18, 30 часа. Тя е озаглавена "Шапка ви свалям!". Четенето включва поетични и белетристични творби, в които този знаков и за двата пола аксесоар присъства като сюжет или елемент от повествованието, обясни председателят на бургаската..

публикувано на 26.06.24 в 10:47

Пясъчен цирк акостира в Бургас (снимки и видео)

Пясъчен цирк акостира в Морската градина на Бургас това лято. Фестивалът на пясъчните фигури всяка година представя на своите посетители майсторски изработени скулптури на различа тема. Темата тази година е "В света на цирка". Участниците този път са общо 14 на брой. За първи път наред с четиримата утвърдени автори щафетата поемат и 10 млади..

публикувано на 26.06.24 в 10:33

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза

Започнаха подводните археологически проучвания при нос Чироза в залива Ченгене скеле, съобщават от Регионалния исторически музей в Бургас. И тази година екипът на проф. д-р Иван Христов от Национален исторически музей – София извършва детайлни проучвания на морското дъно в близост до светилището от II-I в. пр. Хр. при нос Чироза, проучвано през 2020..

публикувано на 26.06.24 в 09:42

„Солинария“ е младежки форум, развиващ талантливите деца

„Солинария“ е истински младежки форум, даващ възможност на талантливи деца да развият уменията. Това каза известният оперен певец Марио Николов, който е сред гостите на Младежкия арт фестивал от първото му издание. Дъщеря му Киара неизменно участва в майсторските класове по цигулка. "За поредна, вече четвърта година, ще проследя с радост..

публикувано на 25.06.24 в 12:15

Предстои "Нощ на музеите" в Поморие

На 29.06.2024 г. /събота/ Историческият музей и Община Поморие канят на „Нощ на музеите“. Събитието включва наситена и много интересна културна програма от 16 до 24 часа на различни места в града. Инициативата за провеждането на „Нощ на музеите” възниква във Франция през 2005 г., под патронажа на Генералния секретар на Съвета на Европа и ЮНЕСКО. Броят..

публикувано на 24.06.24 в 17:13

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия

Арменската общност в Бургас ще представи свои традиционни ястия на 25 юни от 10.30 ч. в Етнокухнята на музея на улица  „Славянска“ 69 . Събитието е част от проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“, в който Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на Бургаския Регионален исторически..

обновено на 24.06.24 в 16:34