Странджа, освен манов мед и бял кукер, има и своята чудодейна билка. Уникалният кримски чай, познат доскоро само на местните хора, става все по- популярен и търсен. Как да бъде опазен той в дивото си състояние, а в същото време да се култивира и произвежда, обсъдиха днес на форум представители на различни организации, местната и държавна власт.
Много от хората сравняват странджанската билка с мурсалския чай и вярват в лековитата й сила. Човекът, който има голяма заслуга за това, е Киро Проданов. Той популяризира растението чрез книга, сега продължава напред като полага усилия да започне масово култивиране и производство:
Чаят има лечебни свойства, профилактични, засилващи имунната система.Те са доказани при много експерименти, при много химични анализи.Той предотвратява всички болестотворни организми, които попадат в човешкия организъм.Запазва дихателната и храносмилателната системи. Изключително ценна и полезна билка.
Въпросът сега е да създадем организация, постепенно да започне за година -две масово да се култивира. Вече сме намерили фирма,която да произвежда разсада за билката, а нейното култивиране не е никак трудно.
Подходящите почви и терени за култивиране на билката се намират в пет общини - Община Малко Търново (гр. Малко Търново и селата Близнак, Бръшлян, Бяла вода, Визица, Граматиково, Евренозово, Заберново, Звездец, Калово, Младежко, Сливарово и Стоилово; Община Приморско (Ново Паничарево, Китен, Веселие); Община Созопол (Вършило, Индже войвода, Крушевец); Община Средец (Близнак, Богданово, Варовник, Граничар,Тракийци, Факия); Община Царево (Българи, Кондолово и Кости).
В село Стоилово Евгени Берчев вече две години отглежда култивираното чая:
Отглеждането, бих казал, че е лесно, тъй като растението в естествените условия е доста непретенциозно.Издържа на суша, аз не го поливам.За две години, откакто започнах, много бързо и добре се разрастват насажденията.
Трудно е да се каже, че човек може да се издържа от това, особено в настоящите икономически условия в България.Че има перспектива, има.То в България като бизнес още не е развит. В Турция растението е доста по-популярно.
Трябва да се опази билката и дивите й находища, категорична е Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие". Още през 2005 година организацията, заедно с парк "Странджа", е започнала процеса на култивиране на билката:
Подкрепяме култивирането, по този начин хем ще бъдат опазени находищата, хем ще има възможност за местните хора. Негативен е опитът ни за това как се случват нещата в Родопите с мурсалския чай.Едно от находищата беше тотално унищожено.Трябва да се разчита на съзнателното отношение на хората, а пък то невинаги е такова. Кримският чай много лесно се изтъргва заедно с корените от естествената си среда.Рискът за унищожаването му е много голям.Намирането на баланса е най-специфичната част.Развитието на билката със същите качества, които тя има в природата, би била една полезна алтернатива.Подкрепяме да се култивира, но да не се изземва от естествените находища, което, за съжаление, с набирането на популярност се случва.
Скоро наш колега бе на терен из Странджа и беше срещнал човек с един наръч билка.Тя дори не беше кримски чай, беше друга,която той си мислел, че е чаят.И питал това ли е ... Билката е забранена да се бере в диво състояние, включена е в закона за биологичното разнообразие и закона за лечебните растения.
Бодър съм и работлив защото пия странджански чай и ям манов мед, призна областният управител Вълчо Чолаков:
Всяка една алтернатива на някакъв бизнес, която може да бъде реализирана, колкото и безумно на пръв поглед да изглежда, като представител на държавата и като човек съм винаги склонен да подкрепя и да съдействам. Мисля, че пример затова е регистрацията на мановия мед в Европа.Пожелавам и на тази инициатива да успее.
Една от целите на местните хора е кримският чай да получи статут „Защитено наименование за произход“ от ЕК
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт" Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..
Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на..
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското..