Липсата на синдикати в туризма е една от причините за ниските заплати и нелоялните практики, коментираха двамата регионални лидери Иван Костадинов от КТ „Подкрепа“ и Здравко Тошков от КНСБ.
„Най-много са оплакванията в сферата на туризма в края на сезона за договорени и неплатени суми. Лъжат хората-обещават им едни заплати, а им плащат други. На много места дори последната заплата не я дават.“
Раздържавяването в сектора е сред спънките за обединяването на работещите в бранша, а в секторите, където има трудово договоряне, заплатите са с 10 до 15% по-високи, добавят синдикалните лидери. Друга основна причина сектор „туризъм“ да не бъде обхванат от синдикатите е огромната миграция на кадри и текучеството в бранша. Масово хора от всички краища на страната се пробват в туризма за един сезон и никога не повтарят, други обикалят от обект на обект по цялата ивица. Двамата синдикалисти призовават:
„Апелираме към хората на наемния труд, не се срахувайте, ползвайте правото, което ви дава Кодексът на труда-правото на сдружаване. Работодателите да не гледат на нас като на врагове. Общ е интересът ни даден хотел да работи, за да плаща по-добри заплати. Ние сме коректив.“
Според синдикалистите работодателите в туризма са си направили криво сметките, че ще ползват кадри от Украйна и Молдова срещу по-ниско заплащане. Дори тамошните студенти вече не искали да работят в морските ни курорти.
Повече чуйте в звуковия файл.Около половин милион туристи са посетили остров „Св. Анастасия“ за 11-те години от съществуването на комплекса там. На Успение Богородично островът празнува, както и храмът, разположен на късчето земя край Бургас. Поради силното вълнение на морето и вятъра, обаче, тържествената програма за днес е отменена, съобщиха във Фейсбук страницата си от..
Вероятност от фалити на малки бензиностанции поради липса на добавката биоетанол. Това прогнозира Росинка Бъчварова от сдружението на малките търговци на горива. От март месец тази година има задължителна директива, че бензина в Европейския съюз трябва да съдържа поне 10% от специфичната добавка. Тя се произвежда от житни култури, което е и една..
Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български продукти в търговските обекти и апелираха потребителите да избират малките квартални магазинчета.Сега управляващите предлагат промени от една страна - в закон, с който да се регулират българските..
100% от месото, млечните продукти, зеленчуците, предлагани в големите търговски вериги у нас да са българско производство. За това настояват производители. Асоциация "Обединени български животновъди“ ще защитава и искането си за таван на търговските надценки на всички храни. Към момента това не е залегнало в законопроекта за веригата на доставки..
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди. С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..
От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината. Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата. Досега таксата се изчисляваше като промил върху данъчната оценка на..
Община Камено е включена в стратегическата визия на Министерството на туризма за развитие на Южното Черноморие като туристическа дестинация с акцент върху културното наследство. Това стана ясно при посещението на министъра на туризма Мирослав Боршош в района, където той разгледа средновековния град Русокастро – обект с национално значение. Започна..
Около половин милион туристи са посетили остров „Св. Анастасия“ за 11-те години от съществуването на комплекса там. На Успение Богородично островът..