Да бъде обособена зона за безплатно използване на басейни с лечебна кал и луга, на територията известна като „Солниците“. Това предлагат в отворено писмо общински съветници, от групата на ГЕРБ в Бургас, до пловдивския бизнесмен Николай Пиронков - собственик на „Черноморски солници“. Басейните с лечебна кал и луга са в активите на предприятието.
Преди началото на лятото собствениците направиха реконструкция на територията на басейните – подменени са дървените скари, обновени са подходи и бентове.
През всички предходни години природните дадености се използваха безплатно от посетителите. От тази година собствениците на „Черноморски солници“ допускат хора, на частната им собственост, срещу вход от два лева.
„Басейните с кал и луга са прочути със своите лечебни свойства и благоприятно влияние върху редица неразположения и заболявания. Затова те се посещават от хора с различни здравословни проблеми. Част от посетителите са възрастни, много от тях правят процедури на това място от десетилетия. Входната такса, макар и символична, се оказва затруднение за повечето от тях“, мотивират се общинските съветници.
„В тази връзка отправяме предложение към собственика на предприятието Николай Пиронков за отваряне на част от зоната за безплатно ползване. Със сигурност много от по-младите посетителите ще предпочетат пространството с вход. Надяваме се, че предприятието няма да бъде ощетено, предвид направените разходи за реконструкция“, казват представителите на местния парламент в морския град.
Д-р Георги Митев от Реформаторския блок сподели:
"Не приемам да се налага на частни дружества дали да взимат или не такса. Тя е 1 или 2 лева и това, че са го направили по-приветливо, би следвало да взимат такава такса. Бих се замислил ако трябва да подкрепя такава докладна записка."
За безплатното ползване е и Ивайло Вагенщайн от НФСБ:
"Смятам, че е добре и удобно за бургазлии и за гостите на града. Това ще добави стойност в туристическия бранш."
Идеята се подкрепя и от Чанко Мирчев от БСП:
"Има социално-слаби хора, които са от групата на пенсионерите да имат безплатен достъп."
В бургаския комплекс "Братя Миладинови" днес ще бъде спряно водоподаването от 9 до 16 часа. Ограничението важи за високата зона на комплекса. Причината е, че е ще се извършват строително монтажни дейности, уточняват от ВиК.
Над Западна България ще започне увеличение на облачността и в крайните северозападни райони ще превали. Ще бъде почти тихо, в Дунавската равнина със слаб вятър от север-североизток. Минималните температури в повечето места ще бъдат между 9° и 14°, по черноморското крайбрежие - между 16° и 18°, за София - около 12°. Облачността ще е разкъсана, предимно..
От 25 септември до 12 октомври ще се извърши ремонт на опасен участък от международния път I-7 в района на пътен възел Зимница на автомагистрала Тракия, съобщиха от областното пътно управление в Ямбол. Отсечката, която е с дължина около 200 метра, е част от директното трасе на път I-7 към граничния пункт Лесово при 246 км, където е и..
Международният конгресен център – Бургас ще бъде домакин на третото издание на форума Burgas Digital 2025, посветен на дигитализацията, иновациите и новите технологии. Събитието ще събере представители на Европейската комисия, държавни и местни институции, водещи компании, академични среди и стартиращи бизнеси. Те ще обсъдят националните стратегии за..
Как изглежда Бургас през очите на децата – това ще могат да видят жителите и гостите на града в изложбата „Бургас на децата“. Експозицията събира макети, игри и визуални проекти, създадени от ученици от 3., 4. и 5. клас от частно основно училище „Селестен Френе“. Те представят свое виждане за развитието на емблематични места и градската среда...
Два ремонта на пътища се осъществяват в момента в община Средец. Агенция „Пътна инфраструктура“ работи активно за подобряване на инфраструктурата в региона, съобщи директорът на ОУП-Бургас инж. Митко Порязов по време на форума “Бранд Средец – Магията на Странджа“. Форумът бе организиран от Общество „Културно наследство“ и община Средец, като част от..
Заради съмнения за замърсяване на морето с битови води през дъждовен колектор, от сдружение "За Сарафово" поискаха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас да бъде извършена проверка. Според резултатите от нея проблем има, но той не е повлиял на качеството на морската водата. Сигналът е подаден през юли, отговорът идва в..
Заради съмнения за замърсяване на морето с битови води през дъждовен колектор, от сдружение "За Сарафово" поискаха от Регионалната инспекция по..
Дезинфекционна станция – Бургас ще извърши имагоцидни обработки срещу комари. Дейностите се налагат поради високата популация на този вид насекоми и..
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за избор на фирми, които в следващите пет години ще отговарят за изграждането, ремонта и..