Удължава се срокът за избор на изпълнител, който да изработи реплика на паметника на Александър Георгиев - Коджакафалията, съществувал през първата половина на миналия век. Осигуряването на допълнително време стана по настояване на Община Бургас. Мотивите на администрацията за това са, че Бургас трябва да има паметник на своя благодетел.
Заради своята щедрост и милосърдие Коджакафалията се нарежда до най-големите дарители в България. През целия си живот той помага със средства на бедни, сираци и за развитието на града. През 1911 година Коджакафалията прави своето завещание, с което дарява огромно количество имоти и средства на съгражданите си.
Именно по тази причина поставянето на паметник на Коджакафалията в Бургас е тема, която се коментира в общественото пространство от години. След решение на Общинския съвет от април 2015 година за изработка на реплика на оригиналния паметник на големия дарител, Община Бургас обяви конкурс, но изпълнител на заданието не беше избран.
На 1 август 2018 година Община Бургас отново стартира процедурата за проектиране и изпълнение на реплика на съществувалия през първата половина на 20-ти век паметник на Александър Георгиев. До края на законовия срок за подаване на документи не постъпи нито едно предложение. По тази причина Общината оповести удължаване на първоначалния срок за получаване на оферти по обществената поръчка. Въпреки това оферти за изработка на реплика на паметния знак отново не постъпиха.
През месец май 2019 година Община Бургас отново рестартира процедурата. Междувременно бе уведомено Дружество на художниците - Бургас и бе изнесена информация в публичното пространство за възможността за подаване на предложения за изработка на паметник-реплика на Александър Георгиев - Коджакафалията. Оферти за участие в процедурата се приемаха до 17.15 ч. на 24.06.2019 г., но отново в деловодството на Община Бургас не постъпи официално предложение. Затова Община Бургас предприе за пореден път действия за удължаване срока за подаване на оферти.
Още за конкурса вижте на адрес: https://www.burgas.bg/bg/notice/details/62/39039
За писателя фантаст, роден в Бургас, Агоп Мелконян си спомняме днес. Той напуска този свят на 23 юли през 2006 г. едва на 57 години, но оставя ярка следа в родната фантастика. Освен писател фантаст Агоп Мъгърдич Мелконян е преводач, журналист, университетски преподавател и книгоиздател. Роден е на 10 март 1949 г. в Бургас. Дипломиран..
Равда ще отбележи своя празник на 26 юли - Деня на св. Параскева с два концерта. В 21 часа жителите и гостите на курортното селище могат да се насладят на изявата на сестри Мария и Магдалена Филатови, която ще се състои на площада пред кметството. Час по-късно на същото място певицата Тони Димитрова ще зарадва присъстващите със своите..
Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме успокоява. Гледам към него, когато има хубави залези и изгреви. Това е нещо, което всеки може да почувства и изрази. С песента могат да го съпреживеят. Имайки предвид невероятната история на този конкурс..
Чешкият център ще представи в Бургас филма на Бохдан Слама "Суша". Прожекцията е в рамките на лятната програма на открито "Кино под звездите" в Бургас. Зрителите ще имат възможност да видят филма на 5 август от 21 часа на откритата сцена „Охлюва“. Бохдан Слама е и с ценари ст на лентата, а ролите са поверени на Дорота Шлайерова, Томас..
Легендарният хеви метъл певец Ози Озбърн почина само няколко седмици, след като се събра с бившите си колеги от Black Sabbath и изнесе грандиозен прощален концерт за феновете си. За това съобщиха близките му. Семейството му съобщи в социалните мрежи, че той си е отишъл "обграден от любов". 76-годишният Озбърн страдаше от болестта на Паркинсон, като..
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Гръцката поп икона Елена Папаризу ще стъпи за първи път на сцената на SPICE Music Festival в Бургас това лято – с концерт на 9 август 2025, който ще бъде спектакъл и емоционално завръщане към най-големите хитове на певицата. Елена Папаризу, която прослави Гърция с победата си в „Евровизия“ през 2005 г. с My Number One, споделя, че участието..
Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба..
42-ото издание на националния конкурс „Бургас и морето“ е на 26 юли от 21 часа в Летния театър.
Песента е изцяло в духа на конкурса –голямата тема е човекът и морето като негов дом. Морското момче Филип Донков казва: „Морето винаги ме..