140 книги са изданени за последната година в Бургаска област. Броят на заглавията намалява с 30% спрямо предходния период, сочат данните на Националния статистически институт за региона. Книгите се печатат и във все по-малко бройки, показва още статистиката. Средният тираж на една книга за областта през 2018 г. е 195 броя, като през предходната година е бил 205.
Една от причините е завишеният интерес към електронните книги, това коментира пред БНР-Бургас собственикът на издателство "Либра скорп" Денчо Михов. Те пестят място за библиотека и са бъдещето като тенденция. Според него обаче положението не е толкова черно-от щемпела на издателството излизат около 100 заглавия годишно, още 50 са монографиите и научните трудове, което средноаритметично прави по една нова книга на два дни.
„Не е много, но не и малко. Столичните издателства имат и по три книги на ден. Но бургаският регион се разполага по-скоро в златната среда на статистиката“, смята Михов. Тиражите обаче намаляват, признава той и посочва, че преди 17 години, когато стартира издателския си бизнес, една книга е излизала между 500 и 1000 бройки, а днес има и тиражи и по 50 броя.
Според издателя свалянето на ДДС върху книгите засега е мираж въпреки заявките на политици, че имат добрите намерения да обърнат внимание на този дълго коментиран въпрос. Михов казва: „Не е проблемът толокова дори в ДДС-то, то е 20%. Книгоразпростратителите искат 50% от коричната цена. В останалите 30% трябва да се включи издателството, разходите по печат, автор, редактор. Така ако една книга има себестойност 2 лева, тя автоматично получава пазарна цена от 12 лева.“
Приоритет за бургаското издателство са младите автори и съвременната българска литература.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.БНР-Бургас продължава празничната поредица, посветена на 90-годишнината от създаването на Българското национално радио. В специалната ни рубрика гостува легендата на българската популярна музика Стефан Диомов. Много от хитовете на Стефан Диомов и легендарната група „Тоника“ са записани в БНР, разказа композиторът: "БНР беше много..
Скулпторът Атанас Стоянов откри изложба в Прага. Събитието е по покана на Българския културен институт. Експозицията е озаглавена "Дистанция" и е съвместна с художничката Детелина Христова, която живее в чешката столица. Двамата творци изследват съвременните аспекти на понятията свързаност и изолация в личен и социален план. Атанас..
23-тият “София филм фест на брега” ще започне на 20 март и в рамките на 9 дни ще покаже повече от 40 български и международни кинопродукции. Пъстрата програма обхваща всички жанрове и представя селекция от най-стойностните игрални, документални и анимационни пълнометражни и късометражни филми, произведени през изминалата година. Ще видим..
Музикантът от Поморие Янко Бреков е получил инсулт и е в много тежко състояние. Това съобщи неговата сестра Марина Брекова, която призова приятели и познати да отделят средства за неговото възстановяване. Фронтменът на "The Pomorians" е по-известен с прозвището си Янко Бръснаря. Той е бил хоспитализиран и в момента не е контактен, споделят близките..
Микеланджело Буонароти е една от най-значимите личности на Ренесанса. Той е известен като скулптор, художник, архитект и поет. Фреските в Сикстинската капела и Купола на базиликата „Свети Петър“, статуята на Давид, „Страшния съд”, „Пиета”, „Мадоната от Брюж”, „Бакхаус”, „Сътворението на Адам”, все емблематични произведения на Микеланджело...
Задължително е да отбелязваме 3 март. Но още по-задължително е да се чувстваме горди българи не само днес. Това каза за БНР Бургас победителката от "Гласът на България" Петя Панева. Тя беше част от празничната програма в центъра на Бургас. Стотици бургазлии се хванаха на традиционно третомартенско хоро (снимки и видео) "Има безброй причини..
Възпоменателна сребърна чаша на опълченец, участвал в боевете при Шипка, е представена в Историческия музей в Бургас. Редкият по рода си предмет е изложен по повод националния празник Трети март. Чашата е от масивно сребро и тежи 72 грама, съобщи главният уредник Иванка Делева: „Тя е една от няколкото запазени сувенирни чаши,..
Музикантът от Поморие Янко Бреков е получил инсулт и е в много тежко състояние. Това съобщи неговата сестра Марина Брекова, която призова приятели и..
БНР-Бургас продължава празничната поредица, посветена на 90-годишнината от създаването на Българското национално радио. В специалната ни рубрика..
Скулпторът Атанас Стоянов откри изложба в Прага. Събитието е по покана на Българския културен институт. Експозицията е озаглавена "Дистанция" и е..