Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заради неспазени процедури

Животоподдържащо лекарство за пациенти с редки заболявания липсва в аптечната мрежа

За да си осигурят алтернативна терапия болните търсят лекарството или негов заместител от чужбина

Снимка: БГНЕС

Животоподдържащо и без аналог в България лекарство за пациенти с лупус и ревматоиден артрит липсва в аптеките у нас от края на миналата година. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България. Фирмата производител не е спазила законовия срок от 18 месеца  да информира Изпълнителната агенция по лекарствата, че спира производството му и чак тогава да го изтегли от позитивния списък, за да има възможност агенцията за предприеме мерки, посочват от пациентската организация.

Вече повече от 6 месеца хиляди пациенти не могат да си купят лекарството „Резохин“, което се приема като поддържща всекидневна терапия при лечение на лупус и ревматоиден артрит, каза пред БНР Боряна Ботева, председател на Управителния съвет на Организацията на пациентите с ревматологичи заболявания в България.

"Почнахме да получаваме сигнали на Фейсбук страницата на сдружението, че липсва медикаментът „Резохин“, който се реимбурсираше от Здравната каса. Това е основен медикамент, особено при пациентите с лупус, а според данни на Здравната каса диагностицирани са 3 хиляди и 900 души. Те остават без лечение, тъй като медикаментът липсва“, подчерта Боряна Ботева в предаването "Преди всички" по "Хоризонт".

„Свързахме се с фирмата производител, където ни беше казано, че имат производствени проблеми, но се очаква да имат медикамента през месец май. Да, обаче това не се случи. На поредното запитване, което отправихме - този път до институциите, от Националния съвет по цени и реимбурсация ни уведомиха, че на 6 юни е постъпило заявление от фирмата производител за изтегляне на медикамента от позитивния лекарствен списък и заличаване на цената му. Ние изпратихме писмо до Изпълнителна агенция по лекарствата, откъдето ни уведомиха, че пък на 21 юни фирмата производител  е подала заявление, че спира производството на медикамента, макар че според закона този процес е обратен. Първо трябва да се подаде уведомление, че производството спира (което трябва да стане 18 месеца преди реалното спиране) и чак след това да се поиска изтегляне на медикамента от позитивния лекарствен списък“, поясни Боряна Ботева от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания.

Според Ботева, когато медикаментът е единствен и в случая няма заместител, институциите трябва да могат да реагират, така че хората да не остават без лечение.

Една част от пациентите  преминават на лечение чрез алтернативния медикамент „Плакенил“, който пък изобщо не се внася в България и хората си го закупуват от Гърция или Турция, уточни още Боряна Ботева.

"Но тъй като, да речем, са развили някаква непоносимост към „Резохин“ (въпреки че активната съставка е една и съща, все пак всичко е индивидуално), те се снабдяват с “Плакенил“ от Гърция и Турция", допълни тя.

Основният проблем според пациентската организация е, че държавата не е осигурила алтернатива на лекарството по линия на здравната каса.

"Защото, ако имаше алтернатива, проблемът щеше да е много по-малък. Не да пътуват до Гърция или да си поръчват онлайн, или каквото се сетите. Тук разнасяме едни хапчета напред-назад като амбулантни търговци. Това е основен медикамент", коментира Боряна Ботева.

Липсата на лекарството поставя пред непрекъснато изпитание и Юркие Фейзи:

"Аз съм един от малкото пациенти в България, страдащи от лупус. Формата при мен е кожно-ставна, имунологична. Заболяването е системно и могат да бъдат засегнати всички органи и системи в организма. Ние основно се лекуваме с „Резохин“ - медикамент основно с поддържаща функция. При нас лечение няма, но той е изключително важен, за да може да поддържаме едно стабилно състояние и да облекчаваме нашите симптоми. И в момента много трудно се снабдяваме с неговия аналог – „Плакенил“-а. Аз „Плакенил“ вече си взимам от Турция, там като цена е доста по-евтино, защото има възможност да си взема повече опаковки, за по-дълъг период от време. Нямам възможност да пътувам всеки месец до там."

Докато се снабдят с лекарството някои пациенти спират да ходят на работа, пояснява Юркие Фейзи.

"На пациентите им е изключително трудно, защото не всеки има възможност да пътува. Много от тях са трудно подвижни. Ако нямат близки, които да отидат в чужбина да вземат съответното лекарство, тези хора просто са обречени. Аз съм една от малкото късметлийки, която има близки там и всъщност те ми купуват. И когато някой от тях се връща в България, ми носи по няколко опаковки, за да мога аз да имам за няколко месеца. Но всеки път, когато видя, че опаковките ми намаляват, имам голям стрес и притеснение - трябва ли да пътувам, някой друг ще успее ли да ми го вземе…"

Болните предпочитат да имат достъп до „Резохин“, защото се повлияват добре от него и той е по-евтин. Медикаментът обаче вече липсва и в други страни от ЕС, докато преди е можел да бъде набавен от Италия, Германия, Франция и  Испания, а „Плакинил“ има в Турция, Гърция и Румъния, става ясно от думите на Юркие Фейзи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връчиха наградите за "Лекар на годината" в Бургас /СНИМКИ/

В деня на българския лекар - 19 октомври връчиха наградите "Лекар на годината" в Бургас.  Празникът започна с шествие от храма "Св. Йоан Рилски" до Културен дом НХК, в което се включиха десетки бургаски лекари и специалисти. Кардиохирургът доц. Владимир Корновски спечели наградата в категория "Лекар с най-голям принос за..

публикувано на 19.10.24 в 22:19

Връчват тази вечер Годишните награди „Лекар на Бургас“ за 2024

С голям и тържествен концерт-спектакъл днес, на професионалния празник на българския лекар – Деня на св. Иван Рилски Чудотворец, ще бъдат връчени Годишните награди „Лекар на Бургас“ за 2024“ г. Празничното събитие ще започне в 19.00 часа в Културен дом на НХК и ще бъде под надслов: „За лекарите на Бургас – с благодарност!“.  На него са поканени над 500..

публикувано на 19.10.24 в 09:30

Шарка по овце и кози, забраняват пашата в Ямбол

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в определени области на страната от днес, 18 октомври. В   Ямбол и в други две области, до 30 ноември 2024 г., се забраняват пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с..

публикувано на 18.10.24 в 13:02
Клиниката по съдова хирургия също обяви свободно място за лекар-специализант

УМБАЛ Бургас дава възможност на 18 лекари да получат желана специалност

УМБАЛ Бургас обяви 18 свободни места за лекари – специализанти. Те ще бъдат заети след конкурс, за който вече могат да се подават документи. Местата са в 15 отделения и клиники на болницата – диагностични, терапевтични и хирургични.  За разлика от други лечебни заведения, в които специализантите трудно получават достъп до практическа работа, в..

публикувано на 16.10.24 в 11:58

Лекари: Не подценявайте симптомите при вирус, тествайте се

Повечето болни от остри респираторни заболявания в момента са с коронавирус, смятат здравните власти. Рядко обаче пациентите си правят тестове, казват общопрактикуващи лекари от Бургас. Изследванията не се поемат от здравната каса, но в аптеката бързите антигенни тестове могат да се намерят за около 10 лева. Пациентите не се самоизолират, каквото..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

Генетичните тестове и индивидуалния подход са световните тенденции за лечение в онкологията

Октомври е посветен на рака на гърдата. Бургаският комплексен онкологичен център провежда информационна кампания целяща да насърчи ранната диагностика и провеждането на скрининг. Тази година кампанията включва и Созопол когато на 22-ри в 18:30 часа в  НЧ „Отец Паисий“, водещи специалисти ще дискутират основните проблеми свързани с лечението и..

обновено на 10.10.24 в 11:27

В Ямбол започна поставянето на противогрипни ваксини

В Ямбол започна поставянето на противогрипни ваксини. Доставени са количества, както при част от семейните лекари, така и в Регионалната здравна инспекция. За имунизационния кабинет в здравната инспекция са доставени 100 дози, като поставянето на противогрипната ваксина в кабинета е срещу заплащане, уточни директорът д-р Радостина Калчева...

публикувано на 09.10.24 в 16:09