Собствениците на прасета, които ги отглеждат нерегламентирано в Бургаска област да започнат доброволното им умъртвяване на животните в срок до петък включително, каза за БНР Бургас д-р Георги Митев, от Областната дирекция по безопасност на храните в Бургас. Заповедта на ресорното министерство трябва да се спазва от всички с цел превенция срещу африканската чума по свинете, допълни той:
"На епизоотична комисия преди няколко дни се взе решение в понеделник всички прасета, които се оглеждат от стопаните в т.нар. "заден двор" да помолят собствениците, които ги отглеждат нерегламентирано, без никакво спазване на нормативната уредба, регистрации и изисквания да заколят прасетата и след термична обработка да ги приберат във фризерите. Срокът, който дадоха от епизоотичната комисия беше 5 август.. След това обаче пристигна заповедта на министъра на земеделието храните и горите Десислава Танева, която беше със срок на изпълнение до 2 август
Съобразяваме се с този срок и до тази дата - 2 август това трябва да се случи. Междувременно обикаляме всички ферми в региона. Знаем всички ферми от информацията, която са подали кметовете на всички населени места. Знаем тяхното местонахождение и бройка. вече получаваме сигнали и протоколи от кметствата за това, че вече на някои места са започнали интензивно приколване на прасетата.
След тази дата приоритетно съобразявайки се с 20 километровата зона и ще проверим около трите промишлени свинекомплекса - в Зимен, Крумово градище и Ахелой.
След 2 август тези прасета, които не са умъртвени, ще бъдат евтаназирани. Собствениците ще бъдат санкционирани, като глобите за неспазване на заповедта са между 1 000 и 2 000 лв. След констатираното заболяване в село Зидарово, друг случай със заболели животни с африканска чума по свинете не сме установили", е категоричен Георги Митев.
Чуйте повече в звуковия файл:
Изграждането на новата детска болница в Бургас навлиза в следващ етап с доставка и монтаж на оборудване. По график се монтират вътрешноболничните системи, обзавеждането на пациентските стаи и ескалаторите, съобщи в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Етажният паркинг е готов, а предстои внедряване на електронна система, благоустрояване на околното..
По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са нашите права в такива ситуации и какви документи трябва да носим, разяснява Цветанка Георгиева – главен експерт по методология и договаряне на извънболничната и денталната помощ в Националната..
От началото на годината у нас са открити 185 заразени с ХИВ. При над 90% от тях най-вероятният начин на предаване на вируса е сексуален контакт. Данните са на Министерството на здравеопазването. Оттам обявиха, че през август се провежда лятната АНТИСПИН кампания. Приблизително 200 000 българи са изследвали своя ХИВ статус от началото на..
Връщането на финансовите лимити притеснява ръководствата на общински болници в Бургаска област. Това стана факт, след като депутатите отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Закона за здравното осигуряване. Управителят на многопрофилната болница в Айтос Златина Иванова , коментира, че в годините назад при такива лимити се е..
С военнотранспортен самолет C-27J "Спартан" на Военновъздушните сили е транспортирано по спешност две годишно дете от Бургас. Самолетът е излетял в 13:08 ч. от летище "Васил Левски" с екип лекари от Университетска многопрофилна болница „Пирогов“ - София за изпълнение на задача за авиомедицинска евакуация по маршрута от София до Бургас и обратно,..
Университетска болница "Дева Мария" в Бургас обяви конкурс за лекари специализанти в 11 ключови медицински направления. Възможностите обхващат клиниките по акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, нервни болести, анестезиология и интензивно лечение, хирургия, урология и кардиология, както и отделенията по медицинска онкология,..
Обучение по Първа помощ за широката общественост се проведе днес в Областна администрация в Бургас. Д-р Светослав Тодоров, зам. директор на УМБАЛ – Бургас представи лекция на тема „Първата помощ спасява животи“. Тя беше съпътствана и с практически демонстрации. Обучението се организира за втора година с помощта на БЧК – Бургас. В..
Изграждането на новата детска болница в Бургас навлиза в следващ етап с доставка и монтаж на оборудване. По график се монтират вътрешноболничните системи,..
По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са..