Близо 200 фирми, стопанисващи около 600 търговски обекта по морето, без дълготрайни материални активи и собственост на рискови лица са поставени под наблюдение от териториалната дирекция на НАП Бургас. В хода на активните контролни действия по спазване на данъчното и осигурителното законодателство по българското Черноморие, след мониторинг и анализ, от приходното ведомство в морския град са направили профил на група фирми, които попадат в най-рисковата категория, а именно – фирми отчитащи обороти, трупащи, но неплащащи задължения. Дружествата са с дейност търговия и стопанисване на питейни заведения по Южното Черноморие. Установено е, че в обектите са регистрирани фискални устройства, отчитат се обороти, но упорито се избягва регистрация по ЗДДС, когато достигнат прага от 50 000 лева за задължителна регистрация по този закон. Същевременно във фирмите се назначават работници, понякога и на необичайно високи заплати, подават се данни за трудовите договори, но за повечето не се подават декларации за осигуряването и не се внасят дължимите осигурителни вноски.
В хода на анализите и наблюденията са установени още и нереално ниски, а на някои места и нулеви обороти на магазини и заведения с голяма посещаемост.
„Налице е потенциален риск от невнасяне в бюджета на дължими задължения в размер на милиони левове. Поради липса на активи, дълговете не могат да се обезпечат и затова отговорността по заплащане на задълженията ще бъде вменена на физическите лица, които реално стопанисват и управляват обектите, а не на рисковите собственици, които са малоимотни и даже не предполагат за активната дейност на „техните обекти“ . Установени са и случаи, в които „собствениците“ са починали лица или лица, които от години са извън страната. Предприемаме активни действия, включително и съвместно с полицията, за да защитим хазната от умишлено невнасяне на дължими данъци и осигуровки“, коментира директорът на дирекция „Контрол“ в НАП Бургас Пенка Жекова.
Тя добави, че става дума за добре организирани схеми, често подпомагани и от обслужващи счетоводни къщи и юридически кантори, с цел умишлено укриване на дължими към бюджета данъци и осигуровки, злоупотреба с осигурителни права и прикриване дейността на реалните собственици. При действията си данъчните ще се възползват и от последните промени в ДОПК, които позволяват именно в подобни случаи да се търси лична имуществена отговорност от лицата, реално управляващи дружествата и същевременно укрили от данъчните факти и обстоятелства, които по закон са били длъжни да обявят пред органите по приходите и да заплатят дължимите данъци и осигуровки към бюджета.
От 9 декември се отваря приема по интервенциите в сектор „Пчеларство“ за 2025 г. Приемът ще продължи до 23 декември 2024 г. Финансовият ресурс за 2025 г. е в размер на 10 077 843.42 лева. Към датата на подаване на заявлението за подпомагане, за включените в списъка разходи/активи, кандидатът трябва да представи една оферта. За всички останали..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови земеделски стопани по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони с бюджет в размер на 39 млн. лв. Национална служба за съвети в земеделието ще изготви безвъзмездно всички документи по кандидатстването по интервенцията. Целта е новите..
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си - е необходимо да заявят желанието си пред него, като подадат съответната декларация.Това може да стане от днес до 31 декември 2024 година, съобщиха от Националната агенция за приходите. В този случай работодателят може да възстанови данъка в..
Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните миризми реализира „Лукойл Нефтохим“ по 3-годишен екопроект. Инвестицията е за близо 2,5 млн. евро, осигурени с европейско финансиране. Досега рафинерията използва около 400 000 куб. м. вода от..
Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. В рамките само на една година..
Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..
Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните..
Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони,..
Министерството на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане на нови земеделски стопани по Стратегическия план за развитие на..