"Няма въпроси, които изискват помненето на фактология - коя е държавата или къде се намира обектът. Става въпрос за работа по географски ресурси. Дадени са графики, статистика и участниците трябва да изведат зависимости или стратегии за развитие на този район, проблеми в тази държава. Доближава се повече до работата на учения географ, отколкото на тестовете от училище."
Ученикът разказва, че е имало и кръг по картография. В него в реални условия те са чертаели теренът, който виждат.
Българските ученици се състезаваха с отбори от 50 страни.
"Имаше над 200 участници общо, медали получават малка част от тях. Борбата беше голяма. Отборът по география имаше подготовка на национално ниво в София, но работата вкъщи е много важно. Преглеждат се задачи от минали години, четат се ресурси на английски. Тази олимпиада се отличава по това, че ръководителите не превеждат задачите и участниците дават своите подробни отговори на английски език."
Ръководители на отбора са били Мариана Султанова, главен експерт в ЦОПУО и Стойчо Димитров, учител в НЕГ „Гьоте“ в Бургас.
Другият медалист от 16 -тото издание на престижното състезание е Дилян Пенев от МГ„Д-р Петър Берон“ във Варна.
В олимпиадата участваха четирима български ученици и двама ръководители. Другите двама участници са Теодор Костов от МГ „Д-р „Петър Берон“ във Варна и Антонио Георгиев от ПМГ „Академик Сергей Корольов“ в Благоевград, съобщиха от Министерството на образованието и науката.
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и Станислава Димитрова те бяха сред представителите на България включени в сесия на младежката програма "Евроскола". Младежите влязоха в ролята на евродепутати и дискутираха по темите за бедността и..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и студенти, които учат педагогика. Работи съвместно с университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Базовото училище е първото еко училище в Централна и Източна Европа. В кратката си история, до този момент,..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено..