Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо наркомани в абстиненция са на свободен режим в Психодиспансера в Бургас? (ОБНОВЕНА)

От Здравното заведение отказват разговор с БНР Бургас

| обновено на 22.08.19 в 12:32
Снимка: pxhere.com

В единственото държавно здравно заведение в цяла Югоизточна България, което има задължението да се грижи за зависими пациенти, не се прилага адекватно лечение. Това разказа Мария, която е майка на употребяващ наркотици. От седмици тя не е виждала сина си, затова е принудена да пусне искане до Прокуратурата за принудително лечение.

"Започва се издирване с полиция, след като го задържат, са длъжни да го приведат в Центъра за психично здраве в Бургас."

Синът ѝ е регистриран многократно в полицията за противообществени деяния и прояви на насилие както към себе си, така и от околните.

В Центъра за психично здраве в Бургас обаче, дежурният може да провали лечението, споделя жената.

"Докторът, който ще го приеме, без значение кой е на смяна, е длъжен по закона за правата му, да го попита дали иска да се лекува доброволно. Те много добре знаят какви са правилата, разписват се и остават на свободен режим. Сутрин, след визитацията, приема лекарствата и той си излиза. Никой не се интересува той къде ходи и какво прави."


Мария пита, ако това момче искаше да се лекува доброволно, то тогава защо е воден с полиция и се е наложило Прокуратурата да го задължи да се лекува принудително? Защо лекарите от Центъра за психично здраве в Бургас решават да пуснат да обикаля града човек, който е бягал три пъти от това лечебно заведение?


Този случай не е изолиран, разказва и Пролет друга майка на зависим:

"Преди месец отидохме, на смяна беше лекарка, която за втори път проваля лечението на сина ми. 2017-та тя постанови, че имал личностно разтройство, което не е така. Други 7-8 лекари, нейни колеги казаха, че диагнозата е "параноидна шизофрения". Тази година, по същия начин му даде избор, ще се лекуваш ли, той прие. Аз смятам, че когато е налице психично заболяване, когато аз съм казала, че той е и наркозависим, не мога да разбера каква е логиката на този пациент да му бъде постановено лечение през което той може да обикаля цял Бургас, да си купува наркотици и да се дрогира."


Така достигаме до "Параграф 22" . Според родителите, лекарите, които трябва да лекуват зависимите и да ограничават приема на такива вещества, подтикват пациентите да бъдат по улиците и да продължат да взимат наркотици. Този път обаче пациентите ги приемат заедно с изписаните от самите тях медикаменти. Но когато лекарите установят неизбежното, че са употребили психоактивни вещества, те спират лечението му.


Ако пък все пак ги приемат в отделението при строг режим, пациентите масово бягали и никой не може или не иска да ги спре, казват родителите. Защото ако до 24 часа не се върне доброволно, пациентът се изписва служебно, без обяснения.


Родителите смятат, че в Центъра за психично здраве в Бургас са приели политика да не настаняват пациенти зависими към наркотиците. Или поне действията на лекарите там показват това.


Те питат защо в Бургас не се прилага 12 стъпковата програма за лечение на зависимостите, както в Държавната психиатрична болница – Раднево и дали Министерството на здравеопазването знаят какво лечение се прилага?


Има проблеми със законодателството при настаняването на пациенти със зависимости в Центъра за психично здраве в Бургас.


Това смята зам.-кметът д-р Лорис Мануелян на запитване от родители, защо пациенти водени с полиция за принудително лечение в Психодиспансера, се пускат на свободен режим.

"Прокурор може да настани принудително само хора, които има някакви психически отклонения, т.е. психози. Хора, в които не откриват психични отклонения, въпреки, че са зависими, не могат да бъдат поставени под надзор насилствено в център за психическо здраве. За съжаление не е ефикасно, но това са световни, етични изисквания, че когато човек е адекватен - без желание, насилствено той не може да бъде лекуван от зависимост."





Потърсихме за коментар управителя на Центъра за психично здраве д-р Надя Желязкова, но се оказа, че не е в България. 

Имахме уговорено интервю със завеждащия отделението за зависимости д-р Андрей Стоянов, който категорично отказа да отговори на въпросите ни въпреки няколкото телефонни разговори. 

Разговор с нас отказа и д-р Николай Зъбов.


Родители на зависими днес ще изпратят отворено писмо до Министерството на здравеопазването, за да зададат своите въпроси към министър Кирил Ананиев и да запознаят обществеността с проблемите в ЦПЗ - Бургас.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Искат по-високи здравна вноска и процент от БВП, отделян за здраве

Българският лекарски съюз призова за повишаване на здравната вноска. В момента тя е 8% и е най-ниската в Европейския съюз.  Искането за увеличаването й бе отправено на извънреден събор на гилдията по повод предстоящото подписване на анекс към Националния рамков договор със здравната каса.  За момента е ясно, че в бюджета са заложени 240..

публикувано на 21.05.25 в 08:30

Царево с нова стъпка към изграждането на болница

На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на младежките инициативи в общината. Сградата на Медицинския център в града беше обявена за частна общинска собственост. Това дава възможност тя да бъде включена в процедура по Закона за насърчаване на..

публикувано на 20.05.25 в 17:30

Д-р Сийка Кацарова: Здравният туризъм може да осигури целогодишна заетост

Бургас бе домакин на национална конференция за медицински и здравен туризъм. Събитието се организира от Българския съюз по балнеология и СПА в партньорство с Министерството на туризма, община Бургас и Държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" и се проведе в конферентната зала в хотел Приморец. Форумът събра водещи експерти по темата, които..

публикувано на 20.05.25 в 16:30

Айтоската болница организира кръводарителска акция

Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се помогне на хора, които имат нужда от кръвопреливане. „Кръводаряването е висша форма на взаимопомощ, водена единствено от чувство на състрадание и съпричастност, които всеки един от нас притежава...

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Съборът на БЛС иска увеличаване на процента от БВП, отделян за здравеопазване

Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г. Това съобщиха от организацията. Според лекарския съюз при настоящото ниво на финансиране е невъзможно да се постигне европейско качество на медицинската помощ, нито..

публикувано на 17.05.25 в 16:45

Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията

Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, с измерване на кръвното налягане пред входа на Диагностично-консултативния център до болницата в комплекс „Меден рудник“от 10.00 до 16.00 часа.  Здравната акция в Бургас е част от глобалната здравна инициатива - „Май месец за мерене“ на Международното дружество по хипертония...

публикувано на 17.05.25 в 08:00

Безплатни прегледи при над 200 дерматолози в 30 града у нас

Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома.  Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията.  Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..

публикувано на 14.05.25 в 11:15