На остров "Свети Кирик" край Созопол археолози за поредно лято проучват сакралната територия на Аполония. Тук са открити два много ранни храма, които са единствени в България. Единият е от края на архаичната епоха, а другия от началото на класическата епоха. Екипът се ръководи от доц. д-р Кръстина Панайотова от НАИМ - БАН.
В проучванията на острова участват и студенти – доброволци от цял свят – САЩ, Канада, Англия, Хърватско и др., които се включват в лятна школа по археология. Те са проучвали североизточната част на Острова близо до раннохристиянска базилика от края на 4-ти век.
"Обект на работата им бяха гробни съоръжения на жители вече на Созопол, не на Аполония, през периода V-VII век. Ямите са настлани с керамични плочи, с тухли. Иначе по това време няма много дарове, защото през това време традиционно е вярването, че човек както е дошъл на този свят, така и го изпращат. Продължи проучването и на една яма с много животински кости, установи се че те са на млади животни т.е. става дума за ритуална яма."
Сред най-впечатляващите находки, които са от по ранните епохи са открити гема от римската епоха и оловен букраний, каза археологът:
"Букраният представлява оловна пластинка във формата на бичи череп, датира се от IV век пр. Хр. Те са се използвали за предпазвани от зли сили. Гемата (полускъпоценен камък с вдлъбнато или изпъкнало изображение, който служи за украса обикновено на пръстен, употребяван и като печат) е от II век пр. Хр. Това е много рядка находка, защото на острова има най-много находки от късноархаичния и класическия период, после от късната античност, някак си римската епоха по ни се изплъзва."
Археологическите проучвания на острова продължават.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
„Операция: Плюшено Мече“ е най-мащабната коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи в неравностойно положение в България. На 1 ноември започна 17 - тото й издание. Всяка година с екип от 250 доброволци в цялата страна и с помощта на хиляди дарители от България и чужбина, организацията прави Коледата възможна за малки и големи в..
Една от най-популярните бургаски двойки Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич – Арти, зарадваха всички свои фенове с новината, че очакват втората си рожба. Бургазлийката, която стана един от най-запомнящите се участници в „Гласът на България“ – и Арти се сгодиха по време на полуфиналите във формата през 2020-та, а година по-късно станаха родители..
Над 200 изящни сладкопойни канарчета участват в изложба- конкурс в Експозиционен център „Флора“. Ще бъдат представени различни редки видове, които ще впечатлят посетителите с ярки цветове и съчетания на украски, както и изумителните фигурно-стойкови канарчета с различни форми на телата и оперението. Международно жури ще оценява птичките и ще награди..
С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития. Най – ранният документ, които е запазен в местния..
Между няколко лева до няколко десетки лева струват артикулите, свързани с отбелязване на Halloween. Денят на Вси светии, познат с въпроса "пакост или лакомство", става все по-популярен у нас, а търговската мрежа от повече от месец е изпълнена със "страшни оферти" – от бонбони и чипсове, на чиито опаковки са изобразени характерните за деня тикви,..
Четири артефакта от Археологически музей – Созопол ще бъдат представени в изложба в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати. Тя е под надслов „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“. В нея участват 14 музея с над 15 предмета, като 90 % от тях са български. Откриването ще е на 3 ноември...
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV..