Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бачийски: Военното министерство е против плановете за Равнец

"Летището - за полети, стадионът е за спорт",  "Да спасим летището в Равнец", "Не отнемайте шансовете за Равнец". С такива плакати граждани и жители на селото се обявиха за запазване статута на пистите в бившата авиобаза. 

Полк. Георги Георгиев, последният командир на базата информира, че летището има две полоси, което го прави уникално. Географското му положение също е много добро, защото заради метеорологията, могат да се осъществява кацания, докато условията на други места са лоши.

"Днес всичко е съсипано. То може да се използва и за карго летище, и за т. нар. малка авиация. И като летище и за промишлена зона, има достатъчно терен - над 3000 дка. Призивът ми е да се запази като летище".
Според полк. Георгиев, строежът на сгради до полосите ще попречи за реализирането на такива проекти.

Главният архитект на Бургас Веселина Илиева обясни, че теренът е предоставен от Министерството на отбраната именно за изграждане на нова индустриална зона. Според нея, съществуващите две писти ще бъдат запазени изцяло. 
"Ние нямаме летище, защото то не е регистрирано. Полосите могат да бъдат ползвани за спорт, без това да пречи на предназначението им. По протежение на пистите и в контактната зона, в прилежащите имоти, няма да има застрояване. Може да се ползва като летище, когато стане такова."

Ангел Божидаров: призова кмета Димитър Николов да оттегли докладната, за да се обсъди възможността за запазване на пистите за полети. 

Общинският съветник Константин Бачийски припомни, че бившото летище е било прехвърлено от Министерски съвет през 2017. 
"Най-важното условие е да се запази функционалното предназначение на летателните полета. Те не включват само пистите, но и зоните за рулиране. Трябва да има зона за безопасност, преди и след пистите на разстояние 90 до 320 метра. Там са предвидени сгради. Трябва да има и ленти за безопасност между 60 и 75 метра до пистите, на които да няма нищо. Не са предвидени и зони за рулиране."
Бачийски призова да се оттегли докладната, като се изгради индустриална зона, но да се запазят и пистите. Според него, Министерството не е съгласно с подобни действия и ще обжалват.

От БСП подкрепиха това предложение. 

Снимка
Полк. Георги Георгиев


Снимка





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05