Полк. Георги Георгиев, последният командир на базата информира, че летището има две полоси, което го прави уникално. Географското му положение също е много добро, защото заради метеорологията, могат да се осъществява кацания, докато условията на други места са лоши.
"Днес всичко е съсипано. То може да се използва и за карго летище, и за т. нар. малка авиация. И като летище и за промишлена зона, има достатъчно терен - над 3000 дка. Призивът ми е да се запази като летище".
Според полк. Георгиев, строежът на сгради до полосите ще попречи за реализирането на такива проекти.
Главният архитект на Бургас Веселина Илиева обясни, че теренът е предоставен от Министерството на отбраната именно за изграждане на нова индустриална зона. Според нея, съществуващите две писти ще бъдат запазени изцяло.
"Ние нямаме летище, защото то не е регистрирано. Полосите могат да бъдат ползвани за спорт, без това да пречи на предназначението им. По протежение на пистите и в контактната зона, в прилежащите имоти, няма да има застрояване. Може да се ползва като летище, когато стане такова."
Ангел Божидаров призова кмета Димитър Николов да оттегли докладната, за да се обсъди възможността за запазване на пистите за полети.
Общинският съветник Константин Бачийски припомни, че бившото летище е било прехвърлено от Министерския съвет през 2017 г.
"Най-важното условие е да се запази функционалното предназначение на летателните полета. Те не включват само пистите, но и зоните за рулиране. Трябва да има зона за безопасност, преди и след пистите на разстояние 90 до 320 метра. Там са предвидени сгради. Трябва да има и ленти за безопасност между 60 и 75 метра до пистите, на които да няма нищо. Не са предвидени и зони за рулиране"
Бачийски призова да се оттегли докладната, като се изгради индустриална зона, но да се запазят и пистите. Според него, Министерството не е съгласно с подобни действия и ще обжалват. От БСП подкрепиха това предложение.
След като изслуша дебатите, кметът Димитър Николов оттегли докладната си, за да има време работна група, в която да влизат и други експерти, да изготвят общо решение.
От 11 години се водя разговори с всички военни министри по темата за бившето летище Равнец:
"Предупреждавах да се запази целостта на пистите и сградите. Министерството нехаеше и всичко беше разграбено. Чак тогава държавата реши, че бившето летище не им е в плановете. Дойдоха и експерти от НАТО, които потвърдиха това. За да се случи нещо на тази територия, трябва да има интерес. 30 години такъв не е имало. За да се случи нещо там, в момента тази територия е никаква. Първо трябва да я вкараме в регулация."
Градоначалникът оттегли докладната записка, с която се предлагаше там да бъде изградена нова индустриална зона.
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще продължи да определя цената на тока и след 1 юли. Това решиха депутатите, които приеха на второ четене промените в закона за енергетиката. Държавата предвижда механизъм за директно компенсиране на битовите..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С 32 връзки седмично от седем германски летища, се очаква тази програма да подобри свързаността с двете морски летища Бургас и Варна. Съвместният договор ще се изпълнява до 2027 година, с..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в Европа представи част от своите емблематични сгради и паметници на културата на читателите на онлайн изданието. Проектът цели насърчаване на туризма в българските общини и най-вече на туристическото..
„Приемането на еврото има само предимства“, обяви кметът на Сливен Стефан Радев, давайки своята експертна оценка като икономист за предстоящото влизане на България в еврозоната. Той изтъкна, че поддържането на настоящия валутния борд, струва средства държавата и с приемането ни в еврозоната тези средства ще се спестят. Радев обяви, че в настоящата..
В Експозиционен център „Флора“ се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“. Събитието бе организирано от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас, и събра представители на бизнеса, академичните среди и неправителствения сектор от България и Италия. Основна тема..
В Експозиционен център „Флора“ -Бургас ще се проведе второто издание на международния форум „Големи инфраструктурни проекти за една обединена Европа“, организиран от Конфиндустрия България в партньорство с Община Бургас и агенция по консултантски услуги. Събитието е днес в 14:30 ч. В центъра на вниманието на форума ще бъде транснационалният..
За Община Царево новият туристически сезон вече започна. Това каза за БНР Бургас кметът Марин Киров и посочи, че се наблюдава във всички населени места на общината значително присъствие на туристи още от края на април и началото на май. Има изключително голям интерес към закупуването на ваканционни имоти, предимно от Турция. Паралелно с новата..
Летище Бургас посрещна полет от Дюселдорф, с което се постави началото на 3-годишно сътрудничество чрез полетна програма между Германия и България. С..
Несебър е част от проекта „Архитектурните забележителности на България“, иницииран от българското списание "Дайбау". Един от най-старите градове в..
Излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия се отлага за неопределено време, като Комисията за енергийно и водно регулиране ще..