Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работна група ще решава бъдещето на някогашната авиобаза в Равнец

"Летището - за полети, стадионът е за спорт",  "Да спасим летището в Равнец", "Не отнемайте шансовете за Равнец". С такива плакати граждани и жители на селото се обявиха за запазване статута на пистите в бившата авиобаза.

Полк. Георги Георгиев, последният командир на базата информира, че летището има две полоси, което го прави уникално. Географското му положение също е много добро, защото заради метеорологията, могат да се осъществява кацания, докато условията на други места са лоши.

"Днес всичко е съсипано. То може да се използва и за карго летище, и за т. нар. малка авиация. И като летище и за промишлена зона, има достатъчно терен - над 3000 дка. Призивът ми е да се запази като летище".

Според полк. Георгиев, строежът на сгради до полосите ще попречи за реализирането на такива проекти.

Главният архитект на Бургас Веселина Илиева обясни, че теренът е предоставен от Министерството на отбраната именно за изграждане на нова индустриална зона. Според нея, съществуващите две писти ще бъдат запазени изцяло.

"Ние нямаме летище, защото то не е регистрирано. Полосите могат да бъдат ползвани за спорт, без това да пречи на предназначението им. По протежение на пистите и в контактната зона, в прилежащите имоти, няма да има застрояване. Може да се ползва като летище, когато стане такова."

Ангел Божидаров призова кмета Димитър Николов да оттегли докладната, за да се обсъди възможността за запазване на пистите за полети.

Общинският съветник Константин Бачийски припомни, че бившото летище е било прехвърлено от Министерския съвет през 2017 г.

"Най-важното условие е да се запази функционалното предназначение на летателните полета. Те не включват само пистите, но и зоните за рулиране. Трябва да има зона за безопасност, преди и след пистите на разстояние 90 до 320 метра. Там са предвидени сгради. Трябва да има и ленти за безопасност между 60 и 75 метра до пистите, на които да няма нищо. Не са предвидени и зони за рулиране"

Бачийски призова да се оттегли докладната, като се изгради индустриална зона, но да се запазят и пистите. Според него, Министерството не е съгласно с подобни действия и ще обжалват. От БСП подкрепиха това предложение.

След като изслуша дебатите, кметът Димитър Николов оттегли докладната си, за да има време работна група, в която да влизат и други експерти, да изготвят общо решение.

От 11 години се водя разговори с всички военни министри по темата за бившето летище Равнец:

"Предупреждавах да се запази целостта на пистите и сградите. Министерството нехаеше и всичко беше разграбено. Чак тогава държавата реши, че бившето летище не им е в плановете. Дойдоха и експерти от НАТО, които потвърдиха това. За да се случи нещо на тази територия, трябва да има интерес. 30 години такъв не е имало. За да се случи нещо там, в момента тази територия е никаква. Първо трябва да я вкараме в регулация."

Градоначалникът оттегли докладната записка, с която се предлагаше там да бъде изградена нова индустриална зона.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00
НАП в Бургас

До края на месеца работодателите подават справки за изплатените доходи

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми.  В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..

публикувано на 19.02.25 в 12:00

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00